8 praktycznych wskazówek by poprawić swoje umiejętności trenerskie według Dan-a Abrahams-a:

8 praktycznych wskazówek by poprawić swoje umiejętności trenerskie według Dan-a Abrahams-a:

29 marca 2022 0 przez Radosław Bella

Dawno mnie tutaj nie było 😉 Sukcesywnie będę jednak nadrabiał zaległości. Dziś przedstawię 8 dobrych wskazówek psychologa sportu Dana Abrahamsa (źródło: Facebook Dan Abrahams):

  1. REFLEKCJA – Po treningu zastanów się. Pomyśl o sesji: co poszło nie tak? Co możesz poprawić? Czy Twoi zawodnicy uczyli się tego, co chciałeś nauczyć? Z jakimi wskazówkami czy informacjami wrócili do domów? Co mógłby o treningu powiedzieć ktoś, kto Cię podziwia jako Trenera? Co mógłby powiedzieć o nim Twój największy krytyk?
  2. CZYTAJ SZERZEJ – Czytanie jest bardzo ważne z perspektywy rozwoju trenera. Jednak nie czytaj tylko o swoim sporcie. Czytaj nie tylko o innych sportach. Nie czytaj biernie – rób notatki, zakreślaj ważne rzeczy i zastanów się, które z tych elementów mógłbyś od razu wprowadzić do swojej filozofii życiowej? Jaka część tych treści odnosi się do Ciebie, Twojego treningu, Twojego sportu? Mając to na uwadze, czytaj również z dozą sceptycyzmu – nie wszystko co fajnie brzmi oznacza, że jest istotne. Wszystko zależne jest od kontekstu.    Połącz to, co czytasz. Tak więc w psychologii sportu mentalne techniki można łączyć z motywacją, którą z kolei łączysz z feedbackiem, co możesz łączyć z tworzeniem środowiska i tak dalej.
  3. CZYTAJ CZASOPISMA NAUKOWE – walcz ze śmiesznym stylem i pompatyczną prozą… „bo w tych wersach jest ukryte złoto”.
  4. ZNAJDŹ MENTORA – to ktoś, kto wie więcej o Twoim sporcie lub o coachingu niż Ty. Ktoś kto zjadł zęby w Twoim fachu. Poproś swojego mentora, aby obserwował cię jako trener i udzielał szczerych informacji zwrotnych. Mogę Ci zagwarantować, że powie ci coś, co robisz źle, co jest nieoptymalne, o czym nie byłeś świadomy. Jeśli po obejrzeniu Ciebie nie ma nic do powiedzenia, zdobądź innego mentora.
  5. ZNAJDŹ ŻYCIOWEGO COACHA – coaching różni się od mentoringu. Coach może nie mieć wiedzy o twoim sporcie, ale ma narzędzia językowe lub inną przydatną wiedzę, które pomogą ci osiągnąć postępy i wyniki, a także mogą pomóc ci w rozwoju aspektów, które można przenieść z innych dziedzin do świata sportu.
  6. NAJLEPSZE PRAKTYKI – porozmawiaj z innymi trenerami w swoim sporcie lub z innych dyscyplin. Dyskutuj i debatuj. Kradnij to, co uważasz za odpowiednie dla ciebie i dawaj innym, gdzie tylko możesz. Na tej podstawie nie bój się rozdawać rzeczy ze swojego warsztatu  – prawdopodobnie i tak nie jest to tak dobre jak myślisz (a jeśli myślisz, że tak, prawdopodobnie skuteczność tego nie potrwa zbyt długo!)
  7. EKSPERYMENTUJ – Wypróbuj coś nowego na każdym treningu. Może to być duża zmiana, jak nowe działanie/ćwiczenie/gra lub nowe podejście w ramach tych działań. Może to być też mała zmiana, jak forma komunikacji lub mini zachowanie, które Twoim zdaniem może pozytywnie wpłynąć. Następnie zastanów się i przeanalizuj konsekwencje tych zmian.
  8. BIO PSYCHO SPOŁECZNE – Postaw te kompetencje na pierwszym miejscu! Nie dlatego, że są ważniejsze niż elementy techniczne, taktyczne czy fizyczne, ale dlatego, że je napędzają (i tak, oczywiście one też napędzają się nawzajem – to sprawa dwukierunkowa!) Zacznij rozumieć (bio)psychospołeczne kompetencje i napisz swój plan. Założę się, że to trudne! Nie przejmuj się – budując relacje w środowisku odkryjesz nowe możliwości.

A więc masz ich 8. Przepraszam…nie jest to magiczna różdżka, ale złoto widać.