KONTRATAK NA 4 SPOSOBY

KONTRATAK NA 4 SPOSOBY

3 września 2021 0 przez Radosław Bella

Fazy  przejściowe w futbolu mają coraz większe znaczenie, choć od dawna przypisuje im się ogromną wagę. Średnio drużyny z TOP4 lig tracą od 118 do 122 razy piłkę. Strata piłki więc jest nieodłączną częścią gry. Strata piłki jest często szansą dla drużyny, która ją odzyskuje.

Wcześniej na blogu ukazał się już artykuł o kontrataku (dostępny tutaj) oraz miałem okazję rozwinąć tą tematykę na darmowym webinarze (do odsłuchania tutaj). Tam skupiłem się jednak na fazach kontrataku. Dzisiaj chciałbym omówić 4 najczęstsze sposoby kontratakowania. Sam sposób odbioru piłki może być przewidywalny i zaplanowany. Moment, w którym odbierzemy piłkę, jest jednak często losowy ponieważ nie wiemy jak zareaguje przeciwnik po stracie. Z tego powodu, nie wiemy gdzie pojawi się przestrzeń i jak długo.

Często zadawane pytanie w kontekście kontrataku to: Czy zacząć podaniem czy prowadzeniem? Myślę, że jest to źle zadane pytanie. Często odpowiedź wynika z tego, jak reaguje przeciwnik. Spróbuję objaśnić cztery różne scenariusze.

1/PROWADZENIE PIŁKI

Często po wygranym 1v1 lub po przecięciu/odbiorze podania rywala, zawodnik odbierający piłkę ma relatywnie dużo miejsca przed sobą:

W tym wypadku nie należy podawać, ponieważ łatwo możemy doprowadzić do sytuacji 1v1. O wiele bardziej skutecznym rozwiązaniem będzie prowadzenie do presji (więcej tutaj).

2/ PODANIE ZDOBYWAJĄCE

Kolejnym sposobem jest zdobywanie terenu za pomocą podań do przodu (często jednym) ponieważ rywale, którzy jeszcze przed chwilą byli w fazie atakowania są najczęściej szerzej ustawieni, niż przeciwnik w fazie bronienia.

Jest to bardzo skuteczny sposób szczególnie, gdy bronimy w obronie niskiej. Przy np. ustawieniu z dwoma napastnikami, jedno podanie do przodu może sprawić sporo problemów przeciwnikowi, który przed chwilą stracił piłkę.

3/ ZMIANA STRONY

Zazwyczaj bramki w kontrataku zdobywane są po drugiej stronie. Dzieje się tak z dwóch powodów:

a/ przeciwnik reagując po stracie zawęża w stronę piłki.

b/ przeciwnicy skupiają się przede wszystkim na piłce.

Zmieniając stronę, możemy mieć pewność, że w tej części boiska będzie albo przewaga, albo dużo miejsca (często i jedno i drugie).

4/ GRA KOMBINACYJNA

Faza przejściowa jest momentem chaotycznym. Panuje duży bałagan.

Nie warto zatem zawsze od razu biec do kontrataku ponieważ nawet, gdy mamy piłkę opanowaną, często jest duży tłok (z racji reakcji przeciwnika) więc potrzeba linii podania by wyjść z centrum gry.

Przedstawione tutaj cztery sposoby, często chodzą z sobą w parze. Bardzo często dużo rzeczy pokrywa się wzajemnie i jedno wynika z drugiego. Trudno zatem powiedzieć, który sposób jest najbardziej skuteczny. Różni zawodnicy, grający na różnych przeciwników, pod wpływem różnych sytuacji będą reagowali w różny sposób. Ważne by wiedzieć, jaki sposób będzie adekwatny do sytuacji, czego moim i waszym zawodnikom życzę.