PODANIE NA 5 RÓŻNYCH SPOSOBÓW

PODANIE NA 5 RÓŻNYCH SPOSOBÓW

20 sierpnia 2021 0 przez Radosław Bella

PODANIE NA PIĘĆ RÓŻNYCH SPOSOBÓW.

Mówi się często, że zawodnicy komunikują się za pomocą podań. Kolejnym fajnym stwierdzeniem jest to, że za podaniem musi być jakaś intencja. Czyli jest to odpowiedź na pytanie co mówi nam to podanie. Dzieli się często podania na utrzymujące/zdobywające, na te górne i po ziemi itd. Rodzajów jest dużo. To na czym chciałbym się dzisiaj skupić to rodzaj podania, który ma pomóc przybliżyć się do pola karnego rywali. Podanie zdobywające ma jednak nie tylko na celu zdobyć teren. Zdobyty teren bez minięcia jakiegokolwiek rywala dalej sprawia, że musimy atakować przeciwnika, który jest nadal zorganizowany. Podanie, które zdobywa plecy rywala oraz przyjęcie piłki za linią pressingu naszego przeciwnika może prowadzić do stworzenia sytuacji bramkowej.

Jeśli zrobimy stop klatkę przed podaniem zdobywającym i po przyjęciu piłki po tym podaniu, mamy dwie różne sytuacje:

SYTUACJA PRZED PODANIEM ZA PLECY RYWALI
SYTUACJA PO PODANIU ZA PLECY RYWALI

Jest to z perspektywy taktycznej bardzo trudne podanie, które omawiałem już w innym artykule (dostępny tutaj). Z technicznej perspektywy również jest ono trudne. W dzisiejszym artykule chciałbym skupić się na technicznym aspekcie podania zdobywającego. Odpowiemy sobie na pytanie JAK podać piłkę, by minąć rywali?

Zaczniemy od tego, że częstym, choć rzadko poruszanym wymiarem tego podania jest wymiar… motoryczny. Podanie zdobywające wiąże się często z dużym wysiłkiem!

WYSIŁEK WŁOŻONY W PODANIE ZDOBYWAJĄCE

Jest to ważne nie tylko z perspektywy zawodnika który podaje piłkę. Zawodnik przyjmujący musi mieć na względzie siłę z jaką podaje partner oraz być gotowy na zastosowanie odpowiedniej techniki do przyjęcia takiego podania. Jak mawiał jeden z trenerów: piłkarz techniczny to taki, który umie piłkę przyjąć/podać nie na jeden sposób (wzorzec) tylko na sto różnych sposobów.

Dzisiaj podam i omówię tylko pięć 😊 nie omawiając najczęstszego podania czyli wewnętrzną częścią stopy po ziemi.

  1. Podanie po ziemi prostym podbiciem.

Jest to rodzaj podania, który jest trudny do wykonania techniczne. Rzadko widać, żeby zawodnik z piłkę tak zdobywał kolejne linie rywala. Bezpośrednio może nie przyczynić się do zdobycia terenu czy minięcia przeciwnika, ale może posłużyć się np. do zmiany strony która to w konsekwencji pomaga w minięciu rywali.

PODANIE PROSTYM PODBICIEM

2/ PODANIE WEWNĘTRZNĄ CZĘŚCIĄ STOPY “KOZIOŁ”

Jeśli przeciwnik jest daleko, może on przeciąć podanie po ziemi. Sam fakt, że na końcowych metrach podania zawsze piłka zwalnia więc im dalej trzeba podać po ziemi tym wolniej piłka będzie się toczyć w końcowej fazie podania. Dobrym sposobem może być ten rodzaj podania mimo, iż wiąże się z pewnym ryzykiem.

PODANIE WEW. CZ. STOPY Z KOZŁEM

3/ PODANIE GÓRNE/PÓŁGÓRNE ZA LINIĘ POMOCY

Jest to również ryzykowne podanie, jednak bardzo skuteczne i szybkie jeśli chodzi o minięcie linię pomocy rywali. Piłka może minąć wtedy dużą liczbę przeciwników (od 5 do 7 – w zależności jakim ustawieniem broni przeciwnik).

PODANIE NAD LINIĘ POMOCY
PODANIE NAD LINIĘ POMOCY

4/ PODANIE GÓRĄ NA NAPASTNIKA

Najczęstsze z wyżej wymienionych. Wykorzystuje się je często gdy ma się silnego i wysokiego napastnika, który gra dobrze tyłem do bramki. Gdy atakujemy dwójką napastników (1:3:5:2 lub 1:4:4:2 itd.) można to podanie z dużym powodzeniem wykonać.

PODANIE GÓRĄ NA NAPASTNIKA

5/ PODANIE TYPU “WINDA”

Wykorzystywane często na małej przestrzeni, gdy nie ma miejsca już na podanie po ziemi i jedyną opcją jest podanie nad rywalem ale na krótką odległość. Nie musi być to podanie nad głową rywala, czasami wystarczy tylko podać nad nogą.

PODANIE TYPU “WINDA”

Nie są to podania, które występują często lecz mogą być bardzo skuteczne. Są to jednak podania, które pomagają wyjść zawodnikom z trudnych sytuacji. Trzeba zaznaczyć, że nie każdy zawodnik będzie umiał je wykonać oraz mam spore wątpliwości do tego, czy jesteśmy w stanie nauczyć kiedy wykorzystywać te podania. Pod względem technicznym można oczywiście je ćwiczyć, niemniej są to na tyle podania „kreatywne” (słowo to użyłem ze względu na brak lepszego) które nie wielu zawodników będzie umiało zastosować.