PIŁKARZU POTRZEBNE CI RĘCE

PIŁKARZU POTRZEBNE CI RĘCE

30 kwietnia 2021 0 przez Radosław Bella

Długo zastanawiałem się, czy poruszać ten temat. Im dłużej nad nim myślałem, tym więcej sytuacji z nim związanych przykuwało moją uwagę. Dzisiaj nawet o tym pisząc, nie jestem pewien czy przypadkiem nie nad interpretuję pracę rąk w trakcie meczu. Niemniej postanowiłem podzielić się z wami kilkoma przemyśleniami. Te kilka przemyśleń to szczegóły, które mogą pomóc nam w grze. Czy da się je w jakiś sposób wytrenować? Pewnie tak. Czy mają wpływ na końcowy wynik lub rozwiązanie sytuacji meczowej? Pewnie jakiś. Czy jest to ważne dla zawodnik? Tego nie wiem.

Jak widzicie wątpliwości jest dużo. Z tego co udało mi się przeanalizować, można pracę rąk w piłce nożnej zakwalifikować do paru tematów.

Nie znajdziecie w dzisiejszym artykule podpowiedzi na temat motorycznego/biomechanicznego aspektu pracy rąk np. prawidłowa technika biegu. To, co postaram się zrobić, to rozpatrzyć pracę rąk w aspekcie taktycznym i jaki ona może mieć wpływ nawet na końcowy wynik.

  1. Ochrona piłki

Jest to chyba pierwsza myśl, która przychodzi do głowy. Jest dużo detali które można byłoby teraz wyciągnąć. Z racji tego, że temat ochrony piłki i pracy rąk w jej trackie jest dosyć dobrze znany i powszechny, przejdziemy dalej. To, na co chciałbym zwrócić uwagę to nie tylko praca rąk w trakcie ochrony piłki. Dobre ustawienie rąk/ręki daje czas pozostałym zawodnikom na pokazanie się do gry. Daje również możliwość zawodnikowi z piłką na prawidłowe ustawienie ciała do: podania, prowadzenia, przyjęcia piłki.

Pójdziemy krok dalej: jak możemy w trakcie ochrony piłki “przestawić” swojego przeciwnika.

Przestawienie rywala

Siła fizyczna Lukaku jest oczywiście jego ogromnym atutem. Praca rąk jaką tutaj wykonuje, jest jednak przyczyną wywalczenia sobie odpowiedniej pozycji do strzału.

2. Komunikacja.

Coraz ważniejsza w trakcie meczu. W czasach pandemii, gdzie mecze rozgrywane są bez kibiców, wystarczy pogłośnić telewizor, by zauważyć jak ważna jest komunikacja. Werbalna i niewerbalna. Pokazując zawodnikowi z piłką, ręką gdzie zaraz będę, czynimy grę bardziej przewidywalną.

Pokaż ręką gdzie zaraz będziesz.

a/ pokaż gdzie zaraz będziesz (kierunkowskaz).

b/ pokaż co będzie Twoją kolejną akcją.

Pokaż, co będzie Twoją kolejną akcją.

Komunikacja jednak to temat o wiele szerszy. Nie dotyczy tylko gry w ataku. Dobra komunikacja (komunikacja niewerbalna) pomoże zapobiec niebezpieczeństwu. Jest to niestety praca niemierzalna. Czy wolelibyście bramkarza, który przez komunikację zapobiega wielu sytuacją, czy bramkarza który na 10 interwencji broni 10? Oczywiście tak zadane pytanie pozostawia luki, niemniej może warto przez dobrą komunikację zapobiec jak największej ilości zagrożeń?

Na przykładzie środkowych obrońców Belgii zobaczycie ich komunikacje.  To, c warte jeszcze zauważenia, to praca rąk Kompany-ego, który nie pozwala wyprzedzić się napastnikowi (blokuje go), przez co Harry Kane nie doszedł by do piłki, nawet gdyby drugi środkowy obrońca nie uderzył piłki głową.

3. Stałe fragmenty gry.

Jest to najbardziej zaplanowany moment gry. Nie tylko zespół w ataku wie, co zaraz ma się wydarzyć. Zespół broniący również wie jak bronić, choć oczywiście nie ma stu procentowej pewności, co zrobi  przeciwnik. Znajdziemy wiele stałych fragmentów gry, gdzie wydać popularny „wyblok” – uwolnienie od krycia partnera, do którego ma być zagrana piłka. Chciałbym pokazać dwa momenty, które są mniej popularne.

a/ Drugi atak po stałym fragmencie gry.

O 2-gim ataku pisałem tutaj. Gdy zagrywamy piłkę w pole karne i przeciwnik ją wybija, jest możliwość ponownego zagrania piłki. To jest dobry moment by użyć rąk w celu wywalczenia sobie pozycji. Przeciwnik, który początkowo przesuwa się w stronę piłki (skraca pole gry – o tym pisałem tutaj), potem musi wracać w pole karne. Ten moment jest najlepszy by wywalczyć sobie pozycję pomagając sobie ręką:

Kluczowy moment do wywalczenia pozycji.

b/ Drugi moment to pomysł na zachowanie w trakcie bronienia rzutu wolnego.

Uważam, że jest to ryzykowna zagrywka jeśli… nie ma VAR-u. Jest to po prostu wypchnięcie przeciwnika na pozycję spaloną.  W momencie, gdy przeciwnik zagrywający piłkę ma już dośrodkowywać, wypycham ręką swojego przeciwnika na pozycję spaloną.

To, co jest bardzo ciekawe, można tą zagrywkę wykonać również w trakcie fazy bronienia gdy piłka jest w grze. Należy mieć jedynie pewność, że jest się ostatnim obrońcą i… że jest VAR 😉Na najwyższym poziomie to jedna z rzeczy, którą możliwość powtórki i ponownej interpretacji: zachowanie obrońców.

Wypchanie przeciwnika na pozycję spaloną.

4. Kontratak

W trakcie tej fazy gry przeciwnik najczęściej jest zdezorganizowany. Dochodzi często przez to do sytuacji nietypowych. Zawodnicy którzy kontratakują najczęściej wybierają bieg w wolną przestrzeń. Na filmie poniżej zauważycie, że napastnik robi miejsce kolejnemu wbiegającemu partnerowi (odsłania linię podania) trzymając przeciwnika:

Odsłonięcie linii podania (wyblok) w trakcie gry.

5. Pojedynek 1v1

Myślę, że każdy z Nas zdaje sobie sprawę, że odpowiednia praca rąk w obronie pomaga. Należy zwrócić również uwagę, że praca rąk w ataku również ma znaczenie. Gdy zawodnicy mają równy pojedynek biegowy, często gdy jeden z nich umieści rękę przed przeciwnikiem wygrywa. Można być wtedy nawet wolniejszym zawodnikiem.

Im dłużej szukam takich sytuacji, tym częściej je znajduje. Brzmi może naiwnie, niemniej zawodnicy którzy potrafią użyć swoich rąk, często znajdą się w lepszej sytuacji: wygrana pozycja, wyprzedzenie rywala, wygrany pojedynek w powietrzu itd.

Starałem się ubrać pracę rąk w kategorie tak, jak w kategorie umiejętności rozróżnia się przyjęcia, podania, strzały. To jednak tylko mała część sytuacji, które udało mi się zaobserwować. Mam świadomość, że być może nad interpretuje te sytuacje. Uważam jednak, że zawodnik który zrozumie jak ważna jest praca  rękami, może stać się odrobinę skuteczniejszy. W końcowym rozrachunku jednak o to nam chodzi.