ZADANIA ASYSTENTA TRENERA

ZADANIA ASYSTENTA TRENERA

26 listopada 2020 0 przez Radosław Bella

30 WSKAZÓWEK DLA ASYSTENTA TRENERA

1. Przed wszystkim Twoim zadaniem jest sprawić, by Twój główny trener wyglądał dobrze. Bycie trenerem to o wiele bardziej bycie strategiem i przywódcą. Tak, główny trener otrzyma większość zasług, ale także cała wina spadnie na niego. Jego zadaniem jest wygrywać, mieć szczegółową wizję i być liderem. Twoim zadaniem jest pomóc im zrealizować mu tą wizję. To nie jest twój show, to przedstawienie głównego trenera.


2. Zrozum i nauczaj gry na treningu i po za nim. Dowiedz się, jak atakować słabości przeciwników, wygrywać z zawodnikami, których masz, uczyć podstaw, badać i rozwijać środki treningowe.


3. Cechy, których poszukują trenerzy w asystentach: lojalność, pracowitość, rzetelność i zaufanie.

4. Nie z każdym w sztabie zawsze będziesz się zgadzać – zawsze będzie zazdrość, różnice osobiste, różnice wieku, poglądów itd. Aby wygrać, musicie umieć odłożyć to na bok.


5. Sztab to druga rodzina – buduj swoją sieć kontaktów. Traktuj innych trenerów jako współpracowników, a nie wrogów. Zbuduj silną sieć. Będziesz na nich mocno polegać przez całą karierę.


6. Najlepszy sposób na awans z obecnego miejsca na nowe stanowisko? Bądź najlepszy na swoim obecnym stanowisku! Traktuj swoją rolę i obecny okres jako swoją wymarzoną pracę i pracuj tak, jakby to było miejsce, o którym zawsze marzyłeś.


7. Zdobywasz doświadczenie nie tylko w pracy z głównym trenerem, ale także z asystentami trenerów i przeciwnikami. Dbaj o profesjonalizm i uprzejmość.


8. Zawsze miej świetne nastawienie do pracy, nawet jeśli masz złe dni. Zachowaj swoje osobiste problemy dla siebie, zespół nigdy nie osiągnąłby niczego, gdyby każdy trener i zawodnik przyniósł swoje osobiste problemy na boisko lub narzekał na wszystkie swoje problemy. Zarządzaj swoim życiem osobistym, rozwiązuj problemy, korzystaj z porady, jeśli zajdzie taka potrzeba!


9. Twoi zawodnicy będą Cię odzwierciedlać. Chcesz, żeby robili to dobrze i zwracali uwagę na szczegóły – musisz przejąć inicjatywę i dopilnować, aby te drobne szczegóły traktowali poważnie. Rób to, co mówisz, że zrobisz. Buduj autorytet przez działanie.


10. To nigdy nie chodzi o „ja”, lub „moje”, zamiast tego użyj „my”, „nas” i „nasz”.


11. Żaden szczegół nie jest zbyt drobny dla głównego trenera. Jeśli chcą być na bieżąco w danej sprawie, utrzymuj ich w stałym kontakcie za pomocą szybkiego SMS-a, telefonu lub e-maila.


12. Skup się tylko na Twoich zadaniach: rozwijaj zawodników, planuj treningi, wygrywaj mecze, przygotowuj analizy i pozyskuj nowych graczy. Jeśli czujesz, że sobie z tym poradzisz, poproś o przyjęcie dodatkowych obowiązków, które ostatecznie pomogą Twojemu zespołowi wygrać.


13. Zostań świetnym skautem – musisz nauczyć się, jak znaleźć ukryte perełki, które nie zdobią każdej listy 100 najlepszych utalentowanych zawodników. Musisz być w stanie „znaleźć” świetnych zawodników przed każdym innym trenerem.

14. Pamiętaj – ZAWSZE reprezentujesz swojego szefa i klub.


15. Zrozum i doceń, że KAŻDY w drużynie ma swoją rolę. Każdy ma inne mocne strony, każdy może wnieść coś innego i krytycznego: trenerzy, zawodnicy, trenerzy, lekarze, doradcy akademiccy, pracownicy marketingu, stażyści, studenci itd.


16. Myśl z wyprzedzeniem, przewiduj, co będzie dalej. Czego będzie potrzebował Twój główny trener dzisiaj / w tym tygodniu?


17. Dokonaj samooceny i przeprowadź obserwację swojego zespołu i grupy stanowisk. Jakie słabości powracają? Oceń najlepsze zespoły pod kątem tych umiejętności – jak i dlaczego odnoszą sukcesy? Zaproponuj zmiany na lepsze!


18. Ważne jest, aby wykluczyć zawodników, którzy będą stratą czasu. Nie marnuj całego swojego czasu na rekrutację zawodników, którzy nigdy nie zostaną przyjęci do Twojego klubu itp. Jeśli wiesz, że problemy pojawią się po drodze, najlepiej znaleźć innych zawodników, którzy mają mniej problemów poza boiskiem. Ryzyko często nie jest warte nagrody.


19. Mądrze wykorzystuj swój czas i na pierwszym miejscu stawiaj najpilniejsze priorytety!


20. Wygląd jest ważny – nigdy nie wiesz, kogo spotkasz. Wasze dni będą długie, stres będzie duży – bycie w formie pomoże wam toczyć walki psychiczne i fizyczne. Bądź zadbany, dobrze ubrany i energiczny.

21. Bądź zorganizowany – organizacja nadaje porządek chaosowi! Przygotowany zawodnik nigdy się nie wzdryga, podobnie jak przygotowani trenerzy!


22. W razie potrzeby pomóż swojemu głównemu trenerowi w rozwiązywaniu konfliktów – Twoim zadaniem jest ułatwienie im pracy i nadanie im dobrego wyglądu.


23. W przypadku rekrutacji – nie chodzi o to, czego TY chcesz od zawodnika, chodzi o to, czego twój szef chce od zawodnika. Rekrutuj zawodników, którzy będą pasować do charakteru i stylu Twojego głównego trenera.


24. Nigdy nie wątp w głównego trenera przed zawodnikami lub innymi członkami sztabu. Kiedy negatywna rozmowa zaczyna się wewnętrznie, wszyscy mają kłopoty. Jeśli jest problem z głównym trenerem, skontaktuj się z nim bezpośrednio. Nie ma nic gorszego od podważania jego autorytetu publicznie.


25. Większość głównych trenerów jest doskonałych w trzech obszarach – nauczanie na boisku, przygotowania poza boiskiem i rekrutacja. Większość asystentów trenerów jest dobra tylko w jednym lub dwóch z tych obszarów, czasami tylko w jednym. Aby zostać odnoszącym sukcesy trenerem głównym, musisz rozwinąć silne umiejętności we wszystkich trzech obszarach.


26. Pomóż swoim nauczyć się czegoś, czego nigdy wcześniej nie robili, nawet jeśli jest to małe osiągnięcie. Większe osiągnięcia nadejdą, gdy zaczniesz osiągać mniejsze, łatwiejsze do opanowania cele.


27. Rozwijaj dobre relacje z rodzicami, agentami swoich zawodników- komunikuj się! Muszą być twoimi sprzymierzeńcami, a nie wrogami! Zajmij się problemami, zanim staną się nie do opanowania.


28. Miej ze swoim sztabem zasadę „nie plotkować” – nie powinny to być miejskie plotki o sprawach zespołowych. Tak jak mówisz swoim graczom: „To, co dzieje się w szatni, pozostaje w szatni”. Jeśli nie potrafią uciszyć problemów, ogranicz to, co im udostępniasz.


29.  Za żadne skarby nie rozmawiaj swojej czy zawodników pensji publicznie. Zawodnicy często mają wyższą pensję niż ty, niemniej  twoja pensja jest taka, na jaką się zgodziłeś.

30. Sporządź analizę swojego zespołu, której główny punkt wyjścia byłby: Jak bym zagrał na nasz zespół? – pomoże Ci to dostrzec wady i zalety swojego zespołu, które potem możesz przedyskutować z głównym trenerem.


Źródło: https://www.coachestoolbox.net/

Zainteresowany tematem Roli asystenta w piłce nożnej?

Jakiś czas temu wraz z Grzegorzem Mokrym (Wisła Kraków, asystent) nagraliśmy webinar, gdzie mój gość dzieli się przemyśleniami na temat swoich zadań.

Do odsłuchu tutaj: