TRENER CZY OPIEKUNKA DO DZIECI?

TRENER CZY OPIEKUNKA DO DZIECI?

6 listopada 2020 0 przez Radosław Bella

. „Niemniej zawsze wierzyłem, że nie mam prawa iść do trenera i zapytać„ dlaczego nie gram? ”

——————————–

Zapraszam do przeczytania inspirującego wywiadu. Czy zgadzacie się z Jankauskasem? Czy według Was jest to odpowiedni sposób myślenia? Trener czy opiekunka?Myślę, że Trenerzy i zawodnicy znajdą coś dla siebie!


Edgaras Jankauskas, zwycięzca Ligi Mistrzów i były, „podróżujący” piłkarz, w ciągu dwóch dekad swojej kariery grał w 16 różnych klubach. Przez te dwadzieścia lat stał się jednym z najlepszych litewskich piłkarzy wszech czasów i zyskał sobie reputację wytrawnego profesjonalisty. Dziś stawia swoje kroki w trenerce.
Jego najlepsze, piłkarskie pięć minut to 2004 rok, kiedy pod okiem Jose Mourinho wygrał z Porto Ligę Mistrzów. Triumf świętowano w jego rodzinnym kraju i uczynił wiele z tego powodu by podnieść poziomu tego sportu, który generalnie nie jest na szczycie listy. Ten zaszczyt przypada koszykówce. Zanim zabłysnął jako napastnik, większość czasu trenował jako środkowy pomocnik. Zestaw umiejętności z tej pozycji potem przeniósł bliżej bramki przeciwnika, gdzie stał się już bardzo skutecznym napastnikiem.Jego przydomek „śmiercionośny napastnik” stał się niejako pewnego rodzaju symbolem napastnika, który wchodzi z ławki rezerwowych i zmienia oblicze meczu. Był niezwykle skuteczny jako zawodnik wchodzący z ławki rezerwowych w późniejszych etapach meczu, gdy nogi były zmęczone a poziom koncentracji u przeciwników nie był już na tym samym poziomie. Wielu obserwatorów jego kariery zachwycało się nie tylko ze względu na jego zdolność do decydującego głosu w meczu, ale także ze względu na jego cierpliwość i siłę charakteru, aby utrzymać swój poziom, gdy nie pojawiał się regularnie w początkowej jedenastce.Jaka była recepta Edgarasa jego sukcesu z ławki rezerwowych? „Nie ma tajemnicy. Jeśli jesteś członkiem zespołu, musisz mieć takie cechy, jak pokora, ponieważ jesteś jednym z 22 lub 24 zawodników danej drużyny i musisz być z tego dumny. Każdy ma swoją rolę w drużynie do spełnienia ”.Prawdopodobnie brakowało mi takiej autopromocji ”- kontynuuje wymownie. „Niemniej zawsze wierzyłem, że nie mam prawa iść do trenera i zapytać„ dlaczego nie gram? ”Nigdy nie zadawałem tego pytania w żadnej drużynie, w której byłem i prawdopodobnie nigdy nie radziłbym zawodnikowi, którego trenuję, aby poszedł i zapytał, dlaczego on nie gra.” W tej odpowiedzi Edgaras jest antytezą współczesnego trenera, albo raczej opiekunki do dzieci, który jest niewolnikiem władzy zawodnika. Rzeczywiście teraz jest to rzadkość.
W ten sposób zawsze wykazywał swoją odporność psychiczną. To cecha, którą musiał wnieść ze sobą do swojej kariery trenerskiej. „Oczywiście, kiedy jesteś piłkarzem, odczuwasz dużą presję. Jak 30 000 ludzi jest przeciwko tobie, ciężko jest to znieść. Ale kiedy jesteś trenerem, jesteś czołową postacią zespołu i upadasz na głowę tylko wtedy, gdy drużyna nie gra. Nie wiedziałem tego wcześniej, pomyślałem: “jakie poczucie winy może mieć trener, jeśli ja gram źle?”
Bardzo podziwiam Jose, bo widziałem, jak radził sobie z tymi emocjami. Będąc pod wielką presją nie było wtedy łatwo [podczas rozgrywek Ligi Mistrzów w latach 2003-04] i widać, że nawet silna osoba może się trochę rozpaść. Wiele się od niego nauczyłem i jestem mu bardzo wdzięczny ”.
W jaki sposób kuratela Mourinho przygotowała Edgarasa do bycia trenerem? Cóż, otrzymał pouczająco prozaiczną odpowiedź: „Nikt nigdy nie będzie gotowy, aby zostać trenerem”.
Nie ma pisemnych zasad, jak się zachować, inaczej byłoby to proste. Czytasz, uczysz się, ale musisz przez to przejść i żyć poprzez doświadczenie. W końcu rozwijasz cechy, o których na początku nie masz pojęcia ”.
Im dłużej trenujesz, tym bardziej podziwiasz trenerów, którzy pracują 20 lub 30 lat. Możesz sobie tylko wyobrazić, przez co przechodzili i jak „gruba” jest ich skóra ”.

————————————————–


Źródło: https://hub-soccer.com/2020/11/02/you-have-no-right-to-go-to-the-coach-and-ask-why-i-am-not-playing/?fbclid=IwAR3IWTFHaytNPdSG87YdvdYlW7Mtsuxo6qcEKKoWMrhk5a7PSUpFp3Fje-g/?ref=4403Foto: https://kauno.diena.lt/naujienos/sportas/futbolas/e-jankauskas-laukia-maksimalaus-atsidavimo-zaideju-889777

Artykuł przetłumaczony do celów edukacyjnych.