2-gi atak – kluczowy moment ataku podczas SFG

2-gi atak – kluczowy moment ataku podczas SFG

30 października 2020 0 przez Radosław Bella

Dzisiejszy artykuł tak naprawdę mógłbym rozwinąć do rozmiarów książki. Gdy pojawiają się stałe fragmenty gry, zawsze jest dużo zależnych. Tylu ilu jest trenerów to x 100 stałych fragmentów gry. Myślę, że każdy z Nas ma swoją teczkę ze stałymi fragmentami gry w ataku. Wariantów jest tysiące.

Nie będziemy dzisiaj omawiać więc samych stałych fragmentów, a to, co dzieje się kilka sekund po nieudanym rzucie rożnym, wolnym, karnym itd…

2-GI ATAK

„Dośrodkować nie tyle po to, żeby od razu strzelić gola, lecz żeby upolować odbitą piłkę przez bramkarza lub obrońcę i zakończyć strzałem w drugiej akcji”. M. Perarnau

Czym jest zatem drugi atak?

Nie znalazłem niestety żadnej fachowej definicji tej części gry. Postaram się zatem stworzyć naszą własną, roboczą  definicję. Jest to moment, gdy przeciwnik wybija/traci piłkę w rejonie pola karnego po naszym ataku, przez co tworzy się szansa na ponowny (drugi) atak.

1-szy atak: jest to często atak na zorganizowaną obronę przeciwnika

2-gi atak: ponowny atak na mniej/niezorganizowaną obronę przeciwnika.

Brzmi bardzo logicznie i można byłoby zakładać, że jest to powtarzający się moment gry w trakcie atakowania. Gdy pod tym kątem jednak przeanalizujemy mecz, dojdziemy do wniosku że relatywnie rzadko on występuje (jeśli ktoś ma obszerny materiał na temat 2-giego ataku z akcji i mógłby się podzielić proszę o kontakt 😉).

Coraz więcej zawodników w współczesnej piłce broni pola karnego. Patrząc, jak broniła Francja na Mistrzostwach Świata w Rosji, nie da się nie odnieść wrażenia, że bronili wszyscy. Dlatego zebrać 2-gą piłkę (o tym więcej pisałem tutaj) po wybiciu przeciwnika jest względnie trudno. Jednak można spróbować zwiększyć swoje szanse, o czym zaraz będę pisał.

Jak to jednak w piłce bywa, wszystko zależy od mnóstwa czynników. By rozjaśnić różnice między 1-szym a 2-gim atakiem, posłużę się przykładowym filmem. Na poniższym video, będzie widoczny moment 1-szego i 2-giego ataku, w trakcie atakowania.

2-gi atak (piłka w grze)

Potocznie zwana dobitka czy zamieszanie w polu karnym po strzale i próba uderzenia piłki drugi raz, również można zdefiniować jako 2-gi atak, niemniej jednak jest to rzadka sytuacja z akcji.

2-GI ATAK W SFG

Zdecydowanie częściej 2-gi atak występuje i łatwiej go zaplanować w trakcie stałych fragmentów gry (SFG). Jest to faza gry, którą możemy zaplanować i wytrenować. Bardzo często można złapać się nad tym, że planujemy każdy rzut wolny/rożny na zawodnikach bezpośrednio zaangażowanych w jego wykonanie. Oby zawsze tylko oni byli ostatecznie zaangażowani w tą fazę gry – świadczyłoby to o tym, że albo zdobyliśmy bramkę, albo oddaliśmy strzał nad/obok bramki i możemy organizować się w bronieniu. Niestety nie zawsze tak jest i sam fakt, że bardzo dużo bramek zdobywa się po sfg przeciwnika (kontratak), warto zaplanować zawodników, którzy będą ewentualnie walczyć o 2-gą piłkę, tym samym o możliwość 2-giego ataku.

Zawodnicy zabezpieczający pole karne rywala

Jeśli umieścimy tych zawodników w odpowiednim miejscu, by zwiększyć prawdopodobieństwo na 2-gi atak, tym samym nasi wysocy zawodnicy powinni zostać w polu karnym. Bardzo dobrze robi to Tomas Petrasek z Rakowa Częstochowa. Gdy przeanalizujemy jego zdobyte bramki, to oczywiście większość z nich została zdobyta bezpośrednio po rzutach rożnych/wolnych itd., ale znajdziemy kilka bramek zdobytych parę sekund  po  wykonaniu sfg – czyli z 2-giego ataku. Tutaj przykładowa bramka zdobyta przez Petraska w 2-gim ataku po wrzucie z autu.

Wrzut z autu – 1-szy atak
Zdobyta bramka po 2-gim ataku.

Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie partnerzy (bardzo dobrze rozstawieni) – zwiększający prawdopodobieństwo zbiórki 2-giej piłki, co za tym idzie 2-giego ataku.

Ochrona pola karnego rywala.

Można odnieść wrażenie, że gdziekolwiek zawodnicy Wisły Płock wybili by piłkę, pierwsi do zbiórki byliby zawodnicy Rakowa (zwiększenie szansy na 2-gi atak).

2-GI ATAK – PERSPEKTYWA RYWALA.

Bardzo trudno jest utrzymać prawidłową organizację w defensywie po wybiciu piłki z pola karnego. Głównie z dwóch powodów:

  1. Przeciwnicy skracają pole gry w różnym tempie (więcej o skracaniu polu gry tutaj)
  2. Przeciwnicy patrzą na piłkę (gdzie została wybita) – to powoduje gubienie krycia.
Perspektywa broniących.

Zawodnicy, którzy w teorii nabiegają na dośrodkowaną piłkę, również mogą brać w 2-gim ataku. W trakcie dośrodkowania…muszą zostać na miejscu! Oczywiście nie dotyczy to wszystkich zawodników. Możemy wybrać jednego. Tak bramkę w meczu Liverpool vs Leeds zdobył Salah. W momencie dośrodkowania zatrzymał się i uderzył w 2-gim ataku – po wybitej piłce;

Strzał Salaha po wybitej piłce (2-gi atak)

Kolejny przykład:

Podobne zachowanie.

PODSUMOWANIE:

2-gi atak może być bardzo skutecznym momentem na zaatakowanie przeciwnika, który zazwyczaj nie jest tak dobrze zorganizowany jak w pierwszym momencie podania piłki w pole karne. Koncept ten można wykorzystywać na każdym poziomie rozgrywek (poniżej również film mojego zespołu). Oczywiście nie oznacza to, że proponuję trenowanie tych treści w grupach młodzieżowych. Niemniej jest 2-gi atak również reakcją na stratę piłki. Więc przy treningu tej fazy gry, 2-gi atak może być konsekwencją dobrego przejścia z atak do obrony…a w zasadzie do ataku 😉

Przykład z zespołu U17 AP Śląsk Wrocław
Film podsumowujący

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?

Zapisz się na 5 godzinny kurs on-line: Śladami Marcelo Bielsy. Znajdziesz o wiele więcej informacji na temat roli ustawień. Promocyjna cena obowiązuje do końca miesiąca.

Szczegóły tutaj: https://szachimat.com/sladami-marcelo-bielsy/