ROLA USTAWIENIA – jak ustawienia wpływają na sytuacje meczowe?

ROLA USTAWIENIA – jak ustawienia wpływają na sytuacje meczowe?

13 października 2020 0 przez Radosław Bella

Gra w piłkę to coś więcej niż ustawienie. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Ograniczyć zespół tylko do uczenia zachowań w ustawieniu, to jak uczyć jazdy samochodem tylko z automatyczną skrzynią biegów. Można stwierdzić, że model gry jest czymś znacznie ważniejszym i szerszym. Rozpatrując każdą sytuację na boisku często mamy tendencję do analizy poszczególnej sytuacji w wymiarze: ustawienia zawodnika, decyzji oraz wykonania danej czynności.

Niemniej rozmieszczenie zawodników (ustawienie) będzie miało bardzo duży wpływ na sytuacje, z jakimi zderzać będzie się nasz zespół. Można zatem wysunąć wniosek, że Trenerzy/Trenerki mają bardzo duży wpływ na to, co będzie się dziać w trakcie meczu… przed meczem. Inaczej buduje się atak przy czwórce obrońców, inaczej przy trójce. Inaczej będziemy zakładać pressing na trójkę/czwórkę obrońców przeciwnika. Ustawienie często będzie wynikać zatem z planu na mecz.

To, co jest zauważalne w najnowszych trendach, to umiejętność używania przez zespoły światowego poziomu paru ustawień. Często jest to wynikiem dostosowania się do ustawienia rywala, by sprawić problem przeciwnikowi. Świetnym przykładem jest RB Lipsk Juliana Nagelsmanna.

Wróćmy jednak jeszcze do opisu ustawień. Próba nałożenia naszego ustawienie na ustawienie zespołu przeciwnika może być próbą przewidzenia/diagnozy jak ma wyglądać mecz. Dopasowanie ustawienia do przeciwnika ma miejsce przede wszystkim na etapie seniorów. Każda faza gry (atak, obrona, przejścia) ma swoje pod/sub fazy (pressing, budowanie itd.). Jeżeli chcielibyśmy całkowicie dopasować się do najbliższego rywala pod każdym względem, prawdopodobnie zajęłoby nam to parę tygodni treningów. Kolejnym pytaniem jakie może się nasuwać, czy miałoby to sens? – pozostawię odpowiedź na to pytanie  czytelnikowi. W mojej opinii można jednak wybrać dwa/trzy fragmenty meczu, szczególnie te, które będą zdarzały się często – nawet na poziomie juniorskim, gdzie można analizować przeciwnika.

Dziś przedstawię rolę ustawienia zespołu pod względem strategicznym.

WALKA USTAWIEŃ

Na przykładzie:   1:4:4:2 w ataku (niebiescy)   vs   1:5:2:3 w obronie (czerwoni)   (Japonia vs Belgia)

1:4:4:2 vs 1:5:3:2

Już nakładając ustawienia na siebie można pewne rzeczy spostrzec. Jeśli patrzymy z perspektywy trenera niebieskich:

Brak przewagi w środkowym sektorze:

Brak przewagi przy linii obrony rywala (4 niebieskich na 5 czerwonych):

Przewaga na bokach boiska:

Dzięki temu (szczególnie po zmianie strony – więcej tutaj) będziemy mogli doprowadzać na boku boiska do sytuacji 2v1.

Na podstawie tylko tych trzech informacji, można przewidzieć w pewnym wymiarze z jakimi problemami będą borykać się zawodnicy. To w mojej opinii są najważniejsze rzeczy, na które zwróciłbym uwagę jeśli chodzi o drużynę niebieskich (perspektywa ataku). Są to elementy, które będą miały kluczowy wpływ na grę. Na tej podstawie można projektować środki treningowe, by lepiej przygotowywać się i uczyć zachowań, które będą odpowiedzią na te sytuacje. Niebiescy raczej nie powinni skupiać się na ataku środkiem boiska, z dwóch powodów:

  1.  Bardzo często przewagę liczebną będzie miał zespół czerwony – w środkowym sektorze.
  2. Możliwe, że będzie zakładał pressing do środka ponieważ ma tam przewagę.

Jest to oczywiście ciągle hipotetyczne rozważanie, ponieważ przeciwnik może zmienić ustawienie. Niekoniecznie również trzeba tworzyć cały treningowy tydzień pod te sytuacje, niemniej można zwrócić w pewnych elementach na to uwagę.

HYBRYDOWE USTAWIENIE

Jak już wspomniałem, jest to coraz bardziej zauważalne w europejskim futbolu zjawisko. Drużyny grają więcej niż dwoma ustawieniami, często uzależniając się od przeciwnika. Choć słowo uzależnienie może być mylące ponieważ bardzo często jesteśmy w stanie neutralizować zmianą ustawienia rywala. Świetnym przykładem był mecz Manchesteru City i West Hamu.

West Ham w zależności od tego, ilu obrońców City budowało akcję stosowali różne systemy w fazie bronienia.

Trzech obrońców budujących akcję City = West Ham – 1:5:3:2
Dwóch obrońców budujących akcję City = 1:5:4:1

Czasami jest to tylko kwestia jednego zawodnika (zaznaczony na żółto) by zmienić ustawienie (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kim jest hybrydowy zawodnik kliknij tutaj). Niemniej zmiana ustawienia, nie zawsze (albo nigdy) oznacza zmiany zadań w modelu gry.  Powiem więcej, zmiana ustawienia ma ułatwić grę naszym zawodnikom. Jest jednym z wielu narzędzi, którymi operować może trener i drużyna.

WYNIK

Należy wziąć również pod uwagę komponent wyniku. Przy korzystnym wyniku dla drużyny West Ham – niezależnie od tego ilu obrońców City budowało akcję, już do końca meczu broniła 1:5:4:1

Niezależnie od ilości budujących akcję – 1:5:4:1

Ostatnie 10 minut – przy niekorzystnym wyniku, drużyna West Ham ustawiona już była 1:4:4:2 w obronie.

PODSUMOWANIE:

Konkluzja jaka nasuwa mi się od razu po napisania artykułu jest chyba podsumowaniem całego artykułu. Najważniejsza jest idea trenera, a ustawienie ma być narzędziem do osiągnięcia tej idei. Jestem pewien, że nie da się wszystkiego w piłce zaplanować i wytrenować grę w wielu ustawieniach. Zresztą coraz częściej dochodzę do wniosku, że ustawienie to tylko cyferki. Piłka nożna jest tak dynamiczna, że za nic nie da się jej zamknąć tylko do roli ustawienia. Zdecydowanie o wiele ważniejszym jest to, JAK zawodnicy poruszają się w danym systemie, niż samo ustawienie.


Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?

Zapisz się na 5 godzinny kurs on-line: Śladami Marcelo Bielsy. Znajdziesz o wiele więcej informacji na temat roli ustawień. Promocyjna cena obowiązuje do końca miesiąca.

Szczegóły tutaj: https://szachimat.com/sladami-marcelo-bielsy/