PIŁKA DIAGONALNA

PIŁKA DIAGONALNA

1 lipca 2020 1 przez Radosław Bella

Czas kwarantanny za nami. Wiele webinarów, szkoleń on-line oraz przeczytanych artykułów zmusiły mnie do refleksji. Od momentu, gdy rozpocząłem analizę gry zespołów Marcelo Bielsy doszedłem do jednego wniosku: To, co najważniejsze w piłce, dzieje się w polu karnym. 

Pytanie które się nasuwa: w jaki sposób wejść w pole karne przeciwnika?

Dzisiejszym artykułem chciałbym rozebrać na czynniki pierwsze podanie zdobywające po ziemi. Często podając piłkę przez linie rywala – zdobywamy przestrzeń. Podanie, które przybliża Nas do bramki rywala podzieliłbym na trzy typy:

  1. PODANIE ZDOBYWAJĄCE W PIONIE

Bardzo skuteczne narzędzie, by zbliżyć się do pola karnego rywala, szczególnie jeśli mija formację rywala.

Podanie zdobywające w pionie

Na powyższym filmie widać, jak jednym zdobywającym podaniem, można minąć linie pressingu rywali oraz stworzyć realne zagrożenie pod bramką rywala.  Niemniej nie zawsze jesteśmy wstanie jednym podaniem stworzyć sytuację, ale na pewno jesteśmy w stanie przybliżyć się do bramki rywala. Kolejną zaletą tego podania jest minięcie linii pressingu rywala. Do tego potrzebni są zawodnicy dobrze ustawieni między liniami przeciwnika:

Minięcie pierwszej linii pressingu rywala (dwóch napastników)

Minięcie jednej linii pressingu rywala  otwiera nam dalsze opcje prowadzenia ataku.

Dalsze kierunki ataku po podaniu zdobywającym w pionie.

Każde podanie do przodu wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli chodzi o podanie w pionie jest one (choć mogłoby się wydawać inaczej) najłatwiejsze do obronienia – jeśli rozpatrywać tylko podania do przodu.

Przeciwnik przesuwa w stronę piłki co umożliwia odbiór.
  1. PODANIE DIAGONALNE PRZEZ LINIE

Drugi rodzaj podania do przodu to podanie zdobywające w przeciwnym kierunku niż przesuwa się przeciwnik – diagonalny kierunek:

Podanie diagonalne

Jest to ważne w perspektywie przyszłych wydarzeń. Jeśli weźmiemy pod lupę perspektywę przeciwnika, zauważymy że przesuwa się on chwilę wcześniej w stronę piłki (jest w ruchu). Jeśli wykonalibyśmy podanie w pionie (patrz błędy z poprzedniego filmu) byłby w lepszej pozycji by przerwać to podanie. Jeśli jednak podamy w przeciwnym kierunku do jego kierunku będzie mu o wiele trudniej się przed tym podaniem obronić musiałby się zatrzymać do zera i ponownie zmienić kierunek biegu – co przy pełnej dynamice byłoby strasznie trudne.

Przeciwnik (żółty) biegnie w innym kierunku niż przyszłe podanie (czerwone)

Sytuacja w pełnej dynamice:

Podanie diagonalne po ziemi do napastnika

Na następnym video pokażę bardzo podobną sytuację z gry wewnętrznej mojej drużyny.

Podanie które omawiamy nie tylko przybliży nas do bramki przeciwnika, ale kierunkuje grę do środka boiska. Spójrzmy na ta te dwa zdjęcia i pomyślmy jaka byłą by konsekwencja w tej sytuacji podania zdobywającego w pionie, a podania diagonalnego:

Podanie zdobywające w pionie
Podanie diagonalne przez linie.

Jak wcześniej wspomniałem: wybór podania ma wpływ na przyszłe wydarzenia. Przyszłe wydarzenia to wybór między atakiem w bocznej strefie boiska (ograniczony wybór przez linię boczną) czy atak środkiem boiska (często przy polu karnym gdzie mamy trzy kierunki ataku).

Sytuacja w pełnej dynamice.

Ten rodzaj podanie – niewątpliwie rzadszy i trudniejszy – może doprowadzić nas do najbardziej niebezpiecznej strefy, zwanej często strefy 14 (pisałem o niej wcześniej tutaj).

Podanie diagonalne przez linie
  1. PODANIE DIAGONALNE  OBOK RYWALA

Podanie zdobywające w boczny sektor boiska.

Podanie w przód, obok formacji przeciwnika.

Podanie, które ma na celu minąć rywali bokiem boiska. Bardzo zależne od ustawienia naszego partnera – szczególnie bocznego obrońcy (szczegóły w artykule tutaj).

Film w pełnej dynamice

Z perspektywy przyszłych wydarzeń, może nam to ułatwić w dalszym ataku bocznym sektorem boiska lub stworzy to okazję do podania do napastników.

Wybór kierunku ataku (2 opcje do przodu) po zagraniu obok formacji przeciwnika.

PODSUMOWANIE

Podanie do przodu rozpatrywane tylko pod względem kierunku, który przybliża nas do pola karnego rywala wydaje się być prostym konceptem taktycznym. Niemniej z poziomu dynamiki oraz czasu i przestrzeni może ten wniosek nie wystarczyć. Jeśli skupiamy się tylko tu i teraz na podaniu, to fakt, każde podanie do przodu jest dobre.

Jeśli patrzymy z perspektywy przyszłych wydarzeń (w jakim miejscu jesteśmy  po tym podaniu w odniesieniu do poruszania się rywala) możemy dość do wniosku, że nie wszystko jest takie proste.

Omawiane rodzaje podań na jednym obrazku.

Podanie w pionie (żółty kolor), podanie diagonalne po ziemi (czerwone) oraz podanie diagonalne obok (niebieski).


Artykuł powstał po konsultacji z Vitorr-em Saad – byłym asystentem Jorge Sampaoli-ego oraz aktualnie analitykiem w pierwszym zespole Santos FC.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na webinar! – szczegóły poniżej: