TRANSKRYPT KONFERENCJI MARCELO BIELSY – AFERA SZPIEGOWSKA

W jednej z lekcji webinaru „Śladami Marcelo Bielsy” (szczegóły tutaj) poruszam kwestię tego, czy i jeśli tak to jakich rzeczy, możemy się uczyć od Trenerów najwyższego topu w trakcie…konferencji prasowych.

W zeszłym roku w Anglii rozgorzała ogromna dyskusja za sprawą działań sztabu Marcelo Bielsy. Chodziło o podglądanie treningów rywala – Derby County.

„Mogę powiedzieć, że obserwowaliśmy wszystkich rywali, z którymi graliśmy, i oglądaliśmy wszystkie treningi przeciwników, zanim zagraliśmy przeciwko nim” M. Bielsa

Można uznać zachowanie sztabu Bielsy za nieetycznie (albo nie!), ale tłumacząc wszystko co powiedział na konferencji na język polski, wynotowałem wiele ciekawych aspektów jego pracy.

Zapraszam do przeczytania całej konferencji:

TRANSKRYPT AFERY SZPIEGOWSKIEJ M. BIELSY:

„Zwołałem tę konferencję prasową, ponieważ przed meczem z Stoke City mamy klasyczną konferencję prasową”.
„Pomyślałem, że szpiegostwo zajmie trochę czasu”.
„Moim celem w tej sytuacji, – za którą jestem całkowicie jedyną odpowiedzialną osobą.”
„Nie chciałbym mieszać tego tematu z meczami i grą”.
„A jeśli mi pozwolicie, chciałbym zrobić podsumowanie tego, co się stało”.
„Chodzi o oglądanie z przestrzeni publicznej działalności, która jest realizowana w przestrzeni prywatnej bez zgody, zarówno w celu uzyskania przewagi sportowej, jak i zaszkodzenia zasadom fair play”.
„Już powiedziałem, że tylko ja jestem odpowiedzialny za tę sytuację. Klub nie ponosi żadnej odpowiedzialności i nikt z mojego personelu nie jest za to odpowiedzialny.”
„Osoba, która to zrobiła, wykonała moje rozkazy.”
„Wiele osób wypowiedziało się na temat mojego zachowania. Wielu wyrażało, potępiając zachowanie, mówiąc, że to nie jest etyczne oraz, że jest niemoralne. Mówiono, że narusza to zasady fair play i że jest to zwykłe oszustwo.”
„Ten klub myślał, że jest zobowiązany do przedstawienia publicznych przeprosin hrabstwu Derby.
„Powiedziano mi publicznie, że moje zachowanie nie było zgodne z zasadami uczciwości, które są podstawą klubu.”

„Ostatnim punktem tej sytuacji jest to, że liga po złożeniu skargi przez hrabstwo Derby postanowiła wszcząć dochodzenie w sprawie mojego zachowania”.
„Więc ocenią, czy źle się zachowałem i czy moje zachowanie wpłynęło na prestiż klubu lub ligi”.
„Chciałbym jeszcze wspomnieć o tym, że ułatwię śledztwo”.
„Podam potrzebne informacje i zakładam, że moje zachowanie jest słyszane z najbardziej ekstremalnej pozycji.
„W kilku słowach mogę powiedzieć, że obserwowaliśmy wszystkich rywali, z którymi graliśmy, oraz oglądaliśmy wszystkie treningi przeciwników, zanim zagraliśmy przeciwko nim mecz.
„Moim celem jest ułatwienie dochodzenia i nie sądzę, że to, co powiem pogorszy naszą sytuację”.
„Robiąc to, przyjmuję możliwą sankcję ze strony władz.
Słyszałem, że istnieją inne zachowania, które również wpływają na fair play, ale nie chcę się zniesławiać atakując innych.
Nie chcę wskazywać na żadną inną sytuację niezwiązaną z moją odpowiedzialnością.
Jeśli chodzi o to, co zrobiłem, nie jest to nielegalne. Nie jest to występek określony, opisany i ograniczony.
Możemy o tym porozmawiać, że nie jest to postrzegane jako dobre, ale nie stanowi jednak naruszenia prawa.
Wiem, że nie wszystko, co jest legalne, jest niewłaściwe.
Znasz wiele rzeczy, które są legalne, ale nie są w porządku.
Jest to prawdą, chociaż większość złych rzeczy, które robisz, nie są wykonywane w złej intencji.
Ci, którzy zachowują się źle, w odniesieniu do tematu, o którym mówimy, zdobywają informacje, korzyści z tak zwanego oszukiwania.
Dlatego powtarzam raz jeszcze, robiliśmy to nie dlatego, że jest to legalne, że to jest właściwe.
Ale też nie dlatego, że mamy złe intencje lub mamy zamiar oszukiwać”.

„Oczywiście powiedzmy sobie uczciwie, że to szpiegostwo. Nie mogę powiedzieć, że to właściwe.
„To, co próbuję wyjaśnić to fakt, że nie miałem złych intencji i nie próbowałem uzyskać nieuczciwej przewagi sportowej.
„Zrobiłem to, ponieważ nie było to nielegalne i nie naruszało określonej normy.
Masz normy związane z nawykami, masz normy związane z postępowaniem społecznym oraz masz normy powiązane z tym, co mówi prawo.

(Frank) Lampard mówi, że nie uważa, że miałem złe intencje.
Uważa, że naruszyłem ducha fair play oraz muszę dostosować się do zasad związanych z angielską piłką nożną.
Nikt nie ignoruje faktu, że wszyscy zawodowi członkowie futbolu chcą pracować w angielskim futbolu.
Mamy pewne wnioski, mamy analizę, według której nasze rozgrywki są szóstą co do wielkości konkurencją na świecie. Z bardzo silnymi argumentami.
„By utrzymać prestiż tych zawodów, musimy więc przestrzegać wybranych procedur i sankcji wobec tych, którzy popełniają błędy.
„Żałuję, że zrobiłem ten wstęp, ponieważ nie lubię mówić o sobie – wolę rozmawiać o swojej pracy.

„Ponieważ jestem nadmiernie narażony na media, nie lubię zbytnio w nich być ale to wyjaśnienie jest ważne.
Kiedy patrzysz na przeciwnika, szukasz konkretnych informacji.
„Chcesz poznać początkowy skład, system taktyczny którego będą używać, oraz strategiczne decyzje dotyczące ustalonych elementów.
„Są to 3 główne osie, które trener zazwyczaj analizuje. Oglądając aktywność przeciwnika, dostajesz tego rodzaju informacje na dzień przed meczem lub potwierdzasz informacje, które już posiadasz.
Oczywiście to nie informacje pozwalają zbudować projekt.

„Powtarzam raz jeszcze: nie próbuję uzasadniać swojego zachowania.

„Wiem, że ludzie śmieją się z ciebie, gdy tworzysz tyle danych. Gdy masz mocne dane, możesz stworzyć karykaturę tego, kto do Ciebie mówi.
Jestem dobry w dawaniu innym okazji do scharakteryzowania siebie.
Przedstawię Wam informacje, które zbieramy na temat przeciwnika.

Oglądaliśmy wszystkie mecze – każdego przeciwnika z sezonu 2017–18.
„51 meczów Derby. Oglądaliśmy ich. Analiza każdej gry zajmuje 4 godziny pracy.
„Dlaczego to zrobiliśmy? Ponieważ uważamy, że jest to profesjonalne zachowanie. ”

„Staramy się nie ignorować rozgrywek, w których gramy. Powiedz mi każdy mecz, wskaż dowolną grę. (19, mówi dziennikarz)
„To jest analiza gry. Obie drużyny startujące. Wszystkie dane gry, z uwzględnieniem schematu taktycznego przeciwnika.
„Czy chciałbyś zobaczyć inną grę? (numer 12, Man United vs Derby)
„Próbuję cię przekonać, że to, co powiedziałem, jest prawdą. To jest ta sama analiza.
„Obserwujemy zawodników w 51 grach, tych którzy nadal grają w hrabstwie Derby.
„Inną rzeczą, którą robimy, jest wskazanie szans na zdobycie gola, połowy szans na zdobycie gola i która drużyna dominuje co pięć minut.
„Dlatego analiza każdej gry zajmuje 4 godziny. To nie jest bardzo przydatne.
„Nie daje to lepszych warunków do wygrania gry. Ale jest sposobem na to, by poznać zawodników i grę przeciwnika.

„Nie mówię po angielsku, ale mogę mówić o 24 drużynach Champonship. To proces, sposób na poznanie przeciwnika.
„Ten dokument pozwala nam dowiedzieć się, czy któryś z graczy przegapił jakiś mecz, czy inny grał czy nie.
„Wstydzę się, że muszę Wam to wszystko powiedzieć.
„Porozmawiajmy o analizie przeprowadzonej przed Derby w tym sezonie.
„Zagrali w 31 gier. 49% korzystali z systemu 4-3-3 z numerem 8 po prawej stronie.
„W 22% 4-3-3-, ale z numerem 8 po lewej stronie.
„To samo dotyczy 4-2-1-3, z numerem 8 po prawej i lewej stronie.
„Użyli również innych struktur(w 3%, 2%,) ale nie są one znaczące.
„Przed meczem doskonale wiedzieliśmy, że będą korzystać z tego rodzaju systemów”.

„Struktury te mają ustalone priorytety, a my mamy minuty i gry, aby zrozumieć, dlaczego Derby zmienia system i jeżeli zmienia, to kiedy.
„Jeśli zmienią system, aby utrzymać wynik lub spróbować zdobyć punkty.
„Analizujemy również, czy zmiany mają nadać drużynie profil ofensywny, czy dać siłę obronną. Później, czy zmiany działają, czy też nie.

„Gromadzimy również tego rodzaju informacje. Struktury, przeciwko którym gra Derby.
„Dlaczego na to patrzymy? Chodzi o to, aby spróbować zaobserwować, z jaką strukturą najtrudniej jest się im zmierzyć?
„Chciałbym wyjaśnić, że wszystkie te informacje, nie pamiętam ich. Jednak wszystkie informacje zawarte w tych raportach odpowiadają na pytania, które zadawałem sobie przez ostatnie 30 lat.

Jeśli poprosisz mnie o najtrudniejszy system, z którym mierzyło się Derby, to nie powiem Ci tego od razu. Nie mam tego w głowie.
„Mogę zapytać i przejrzeć dokument. Wiem, że mam odpowiedź.
„W jaki sposób gromadzimy wszystkie te informacje.
„Proszę podać numer. Robię to, ponieważ uważam, że mi nie wierzysz.
„Chcę dać ci elementy faktyczne, aby przekonać cię, że mówię prawdę (numer 27 – vs Bristol City).
„To jest analiza taktyczna. To jest dokument. Spójrz. Analiza szans, celów, dominacji.
„Widzimy w każdym segmencie 5 minut, kto dominuje i czy tworzy szanse”.

„Teraz spójrzmy na wideo z tej gry. Wiemy, co zrobi ten gracz, gdy podniesie obie ręce. Wiem o tym i też zdaję sobie sprawę, że wiedzą o tym wszyscy Menedżerowie drużyn z którymi gramy.
„Mówimy również zawodnikom, aby nasi gracze to zrozumieli, jak może wyglądać gra. Podajemy profil każdego przeciwnika, jednak nasz zawodnik nie może oglądać więcej niż 10 lub 15 minut.
„Jak widać, masz 40 minut ofensywnych akcji Derby z 31 gier. Gdy zobaczysz 41 minut ataku, zobaczysz, jaką ścieżką atakuje przeciwnik.
„A jeśli robisz to samo, analizując szanse przeciwnika z którym grało Derby, dostrzegasz ich słabości defensywie.

„Naszym celem jest podsumowanie tego w 7 lub 8 minut, aby pokazać graczowi, jak atakuje Derby.
„Przedstawiamy drużynie również 7 lub 8 minut wideo pokazujące ich słabości obronne.
„Celem tej analizy jest umożliwienie naszym graczom wyobrażenia sobie przeciwnika w 15 minut.
„Wiemy, że Derby w 90% gry korzysta z czterech systemów. Tutaj mamy tabelę, w której widzimy każdy z tych czterech systemów.
„Widzimy, kto gra w 4-3-3. Na czerwono mamy zwykłe startery (pierwszy skłąd), a drugimi drugimy zawodnikami (zmiany).

„Jeśli chcesz dokonać syntezy 31 gier Derby, mamy je w tym dokumencie.
„Teraz spójrzmy na analizę taktyczną poszczególnych zawodników.
„To zawodnicy, którzy grają na różnych pozycjach w tych czterech ustawieniach.
„Patrzymy na każdego zawodnika i wiem ile minut każdy piłkarz gra na każdej pozycji.
„Pozwala to spojrzeć na każdego. Ten Grał 1772 minuty jako lewy obrońca i 70 minut jako lewy skrzydłowy.
„Inny gracz. (Harry) Wilson. Gra jako prawo i lewo skrzydłowy oraz jako ofensywny pomocnik po lewej.
„Wszystkie dane, które możemy mieć, mamy w dokumencie i wiemy o przeszłości każdego piłkarza drużyny przeciwnej. Ten dokument pozwala nam zrozumieć lepiej odpowiedzi na pytania które sobie przed meczem zadajemy.

Nie muszę oglądać sesji treningowej, aby wiedzieć, gdzie grają. Dlaczego zatem oglądaliśmy trening?
„Ponieważ nie jest to zabronione, nie wiedziałem, że wywołałoby to taką reakcję i chociaż chodzenie i obserwowanie przeciwnika nie jest przydatne, pozwala mi zachować lęk na niskim poziomie”.

„Opowiem Wam historię. Kiedy byłem trenerem Bilbao, zagraliśmy w finale przeciwko Barcelonie, która wygrała 3-0. Byli dla nas łaskawi, ponieważ po trzeciej bramce przestali grać na swoim poziomie.
„Bardzo mi przykro, że przegrałem tę grę. Kiedy gra się skończyła, wysłałem ją do (Pep) Guardiola, ta analiza jako prezent wyrażający mój podziw dla niego.
„Powiedział mi:„ wiesz więcej o Barcelonie niż ja ”.
„Ale to było bezużyteczne, ponieważ strzelili trzy bramki przeciwko nam. Robię to, aby czuć się dobrze, widzę, że ta informacja nie pozwala ci wygrywać gier.
„Połowa straconych bramek pochodzi z stałych fragmentów gry. Gdyby szpiegowanie było skuteczne, znaleźlibyśmy rozwiązanie na ten temat. Ale to nie było dla nas przydatne.

„Tutaj mamy analizę dla wszystkich zespołów [wskazuje na rzędy folderów]. To jest ten sezon, to ostatni sezon.
„To są mecze towarzyskie. Poszliśmy oglądać przeciwnika.
„Chcę wam powiedzieć, że chcę być osądzany za moje intencje. Nie potrzebuję zebranych informacji. W moich oczach czuję się niewinny.
„Nie sądzę, żebym starał się uzyskać przewagę moralną. Czuję, że zrobiłem coś, co nie jest zabronione.
„Nie mam złych zamiarów. Czy to jest poprawne? Nie, nie mówię tego. Ale musimy przeanalizować zachowania, biorąc pod uwagę intencje osoby zachowującej się w ten sposób. ”

„Staramy się na każdym zdjęciu pokazać wszystkie rzuty wolne, które zrobili wcześniej (Derby). Każdą piłkę w ustalonych częściach pokazujemy w ten sposób. Każdą.
„Czy to jest przydatne? Nie, ponieważ połowa bramek, które tracimy, pochodzi z stałych fragmentów gry.

Wiemy, że jeśli wykonali 184 rzuty rożne, 33 były niebezpieczne – znamy dane ilościowe. Staramy się znaleźć słabe punkty bramkarza. Gdzie możemy nacisnąć. Gracze wiedzą dużo o przeciwniku.

„Podsumowując, ponieważ będziemy grać w Stoke – jest to trudne, ponieważ mają nowego trenera, który rozegrał tylko trzy mecze.
„Więc co zrobiliśmy? Analizujemy 26 gier Luton (gdzie był wcześniej menedżerem)  i analizowaliśmy zastosowane struktury taktyczne.
„Podaję to wyjaśnienie, abyście zrozumieli, dlaczego uważam, że nie oszukuję, robiąc coś, co nie jest nielegalne.

„Wiem, że nie próbuję uzyskać przewagi. Mam już informacje.
„Powtarzam: dlaczego to robię? Ponieważ myślę, że jestem głupi.