PIŁKA WYCOFANA/ WSTECZNA / CUT BACK

PIŁKA WYCOFANA/ WSTECZNA / CUT BACK

10 lutego 2020 0 przez Radosław Bella

„Moim celem jest doprowadzić Was do 2/3 boiska. Później (faza finalizacji) liczy się Wasz talent”
Pep Guardiola

Zdanie które świetnie definiuje to, co można zaplanować w trakcie rozgrywania ataku w stosunku do tego, co często nie jest pod kontrolą trenera. Im bliżej bramki przeciwnika, tym więcej zdarzeń, które nie jesteśmy w stanie zaszufladkować – ustrukturyzować. Czy jednak pole karne rywala jest miejscem, gdzie nic nie zaplanujemy?

Jest to na pewno trudniejsze. Własnego pola karnego przeciwnik broni w najbardziej zorganizowany sposób. Jest tam również najmniej miejsca. Kształt zespołu i odległości jakie występują między zawodnikami w wysokim pressingu,  średnim pressingu czy w obronie pola karnego są zupełnie różne. Im bliżej bramki, zespół broniący zawęża swoje odległości. To tak, jakbyśmy wrzucili broniącą drużynę w lejek:

Jednym z rodzajów podań do pola karnego są dośrodkowania (więcej o samych dośrodkowaniach tutaj i tutaj). Jednym z typów podań do pola karnego jest piłka wycofana. Według portalu OPTA (Michael Caley) piłka wycofana jest drugim podaniem najbardziej zagrażającym przeciwnikom (podanie prostopadłe jest najbardziej niebezpieczne).

Przedstawiony film pokazuje wzorowy przykład piłki wycofanej / wstecznej:

By zrozumieć kontekst tego podania, należy najpierw przeanalizować miejsce, z którego najczęściej zaczyna się to podanie. Jest to o tyle ważne, ponieważ miejsce piłki definiuje ustawienie broniącego zespołu. Jeżeli zawodnik z piłką jest przy linii bocznej – będzie inaczej dośrodkowywał niż mając piłkę w tym rejonie:

Miejsce z którego podawana jest najczęściej piłka wsteczna.

Powodów dlaczego jest to tak skuteczne podanie może być wiele. Wymienimy cztery główne wymiary tego podania, które sprawiają ogromną trudność zespołu broniącemu

1/ Linia obrony, która wraca do pola karnego, otrzyma podanie w przeciwnym kierunku do biegu:

Podanie w przeciwnym kierunku do biegu obrońców.

2/ Linia pomocy, często nie wraca lub nie zdąży wrócić do pola karnego, co zwiększa odległość między formacjami:

Po analizie filmu powyżej jesteśmy w stanie zauważyć zróżnicowaną pracę linii obrony (a nawet zawodników w tej formacji) oraz linii pomocy:

Odległości między formacjami chwile przed piłką wsteczną.
4 sekundy później: Odległości

3/ Zespół przeciwnika głównie koncentruje się na piłce.

Koncentracja na piłce = brak perspektywy dookoła broniących.
Koncentracja na piłce = brak perspektywy dookoła broniących.

4/ Bardzo trudno jest obserwować piłkę, przeciwnika, utrzymując prawidłową pozycję ciała jednocześnie biegnąć w kierunku do swojej bramki.

Rola dwóch kluczowych zawodników bez piłki.

NAPASTNIK:

Bywają sytuacje, że napastnik musi się poświęcić i wbiec na bliższy słupek. To często spowoduje, że środkowi obrońcy skoncentrują się na nim. Szczególnie ten, który go kryje – wyjdzie ze światła bramki. Napastnik często wtedy nie otrzyma piłki, ale stworzy miejsce partnerom (podającemu i wbiegającemu).

Ruch napastnika zabierający obrońcę.

Może również nie wbiegać ze środkowymi obrońcami (którzy wracają) i pozostać w wolnym miejscu oczekując na podanie:

Powiększająca się odległość między formacjami.

SKRZYDŁOWY PO DRUGIEJ STRONIE:

Zawodnik po drugiej stronie ma możliwość obserwowania całego obrazu. Widzi linię obrony, partnerów i wolne miejsce lub jego brak. Na bazie tych informacji podejmie optymalną decyzję gdzie wbiegać:

Skrzydłowy po drugiej stronie: jego perspektywa.

Jak można zauważyć piłka wycofana daje wiele korzyści. Należy dostrzec moment, w którym można to podanie zastosować. Trudnością jest fakt, że ten moment musi zaobserwować więcej niż dwóch zawodników.

Poniżej przedstawiam krótką analizę zespołu Reprezentacji Polski z Mistrzostw Europy do omawianego tematu. Filmy przedstawiają sytuacje w których dośrodkowujący oraz wbiegający zawodnik mogli wykorzystać podanie wsteczne. Kolejne filmy to już perfekcyjne wykończenie Arkadiusza Milika podania wstecznego.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na kursy!!!

Kurs 1: Śladami Marcelo Bielsy (Terminy i rejestracja tutaj)

Kurs 2: Autorski Kurs Szachimat (Terminy i rejestracja tutaj)

Możesz również zapisać się na newsletter (na dole strony). Wystarczy wpisać e mail i będziesz na bieżąco.

Piłka wsteczna w wykonaniu Reprezentacji Polski.