EL LOCO ZNACZY SZALONY

EL LOCO ZNACZY SZALONY

28 października 2019 0 przez Radosław Bella

EL LOCO ZNACZY SZALONY
——————————————————-

Fernando Lorente: „Na początku wydaje się twardy i może nawet cię zirytować swoją wytrwałością. Nie przyjmuje odmowy, ale na końcu okazuje się, że jest geniuszem”.
Jorge Sampaoli: „Ludzie mówią o nas – jego uczniach, że jesteśmy jego klonami. Uwierzcie mi on jest jedyny i niepowtarzalny”.
Pep Guardiola; „Wie absolutnie wszystko o futbolu”.
Mauricio Pochettino: „Jest moim ojcem futbolu. Jesteśmy pokoleniem trenerów, którzy byli jego uczniami. Jak czuje piłkę nożną, jego pasję do futbolu, myślę, że wszyscy to od niego wzięliśmy”.
Alexis Sanchez: „Wiele się od niego nauczyłem i to dzięki niemu jestem tym, kim jestem.”.
—————————————————————————-

Mowa o Marcelo Bielsie. Argentyński trener może nie jest popularną marką wśród zwykłych fanów piłki nożnej, ale jest personą, z którą liczy się każdy trener piłki nożnej na świecie. Nazywany El Loco za swoje radykalne i niekonwencjonalne metody, wzbudził fanatyzm wśród dużej rzeszy romantyków i idealistów tej gry.
Choć gablota trofeów Bielsy wygląda skromne – łącznie trzy tytuły Mistrzowskie w Argentynie i złoty medal olimpijski z Argentyną w 2004 r. – wpływ, jaki wywarł na współczesną grę, jest niezaprzeczalny.

Bielsa opisał swoją filozofię jako składającą się z czterech podstawowych zasad: skupienia, mobilności, rotacji i repenitización – muzycznego terminu oznaczającego coś w rodzaju improwizacji – z których wszystkie stanowiły nierozerwalną część jego modelu gry.
Choć zawsze celem było zwycięstwo, styl miał niemal równe znaczenie. Jak charakteyzuje pressing? Bieganiem dopóki nie odbierzemy piłki. Jego wyczerpujący styl i morderczy, perfekcyjny trening, każe się zastanawiać, czy istnieją tacy zawodnicy, którzy będą w stanie podołać jego wymaganiom.
Z ukłonem w stronę pragmatyzmu i przywiązaniem do estetyki Bielsa zainspirowała wyjątkowych fanów w świecie futbolu; metoda szaleństwa El Loco okazała się czarująca. Taktycznie Marcelo Bielsa jest powszechnie znana jako perfekcjonista, inspirujący wielu trenerów na całym świecie i entuzjastów. Dostosować swoją filozofię do zawodników jakich ma? Nigdy! Poświęcić wszystko, nawet wynik, by jego filozofia była aplikowana niezależnie od poziomu zawodników? Prędzej, ale też nie do końca. Według Bielsy należy połączyć to, jak grę czuje trener z tym, jakich zawodników posiada. Wydaje się to być dla niego najtrudniejsze skoro twierdzi, że jest bardzo ciężko dowodzić zespół i aplikować pomysły, w które się nie wierzy.
Tak jak Ariggo Sachhi, Bielsa wierzy w dobre pozycjonowanie/rozmieszczenie zawodników na boisku. Twierdzi, że istnieje 10 systemów gry. Na jednym z sympozjów trenerskich w Brazylii (2017 rok) stwierdził to na podstawie 50 tysięcy obejrzanych meczów w swoim życiu. Idąc dalej – bardziej radykalnie – taktyczne systemy nie mają żadnego wpływu na grę. Twierdzi tak w oparciu o swoją mądrość: „Gdyby w piłkę nożną grały roboty – wygrałbym wszystko”. Należy podkreślić zdanie Alfio Basile, które Bielsa często cytuje: „Umieszczam zawodników tam, gdzie myślę że najlepiej sobie poradzą. Tylko że potem się ruszają…”
O piłce nożnej może rozprawiać godzinami. Słynne spotkanie z Guardiolą na kawę, przeciągnęło się do 11 godzin.
By opisać jego perfekcjonizm, warto przypomnieć inną sytuację, która miała miejsce po przegranym 3:0 finale z Barceloną. Po meczu Bielsa podarował Guardioli swój raport na temat gry Barcelona. Pep Guardiola stwierdził: „Wiesz o Barcelonie więcej niż ja”.

Jest 36 różnych form komunikowania się poprzez podanie – twierdzi El Loco. 5 ruchów, które pomogą ci oderwać się od krycia. Czy posiada plan B? Tak…w postaci lepiej wytrenowanego planu A. Jego najważniejszym elementem w fazie atakowania jest podanie wertykalne.
1. Za linię obrony przeciwnika.
2. Jeżeli nie, to podanie między linię obrony a linię pomocy rywala.
3. Jeżeli nie, to zmiana strony, by prowadzić poj. 1v1 lub 2v1.
4. Jeżeli nie, to górna piłka za linię obrony.
Uważa, że wielki zespół nie jest uzależniony przeciwnikiem.
Wszystko, co przybliża do bramki przeciwnika. Ustawienie zawodników 1:3:3:1:3 i każda jego modyfikacja (1:3:3:3:1 lub 1:3:1:3:3) ma na celu dać jak najwięcej opcji podania do przodu. Tworzenie przewagi w bocznych sektorach boiska będą konsekwencją rozstawienia zawodników na pozycjach. Rotacje, po to by bywać na pozycjach, a nie być pozycją. Ta elastyczność taktyczna jest mu potrzebna po to, by jak najlepiej dostosować się do przeciwnika. Jak twierdzi: system to jedno, a poruszanie się zawodników to drugie. Widać to po grze Leeds United, którego jest teraz trenerem. Na jednej z konferencji, wytłumaczył się z tego, że szpiegował trening rywali. Odsłonił karty swoich analiz. Rozpoczął: Nie umiem mówić po angielsku, ale umiem mówić o 24 przeciwnikach z Championship. Obejrzał wszystkie ich mecze. Dlaczego? Ponieważ twierdzi, że musi zrobić wszystko, by czuć że przybliżył się do zwycięstwa. A jeśli nie wygra?
“Czy wiesz, że umieram po każdej porażce? Kolejny tydzień to piekło. Czuję się wtedy jak niepełnosprawny. Na szczęście to tylko 7 dni”.
O osobie Marcelo Bielsy można by pisać i pisać. Ten krótki post jest jedynie wstępem. Wstępem do czegoś znacznie dłuższego. Chaotycznie napisany artykuł oddaje powierzchowne wrażenie gry zespołu Marcelo Bielsy. Ale tak nie jest…
Żeby zrozumieć jego model gry, trzeba wejść głębiej… Znacznie głębiej…

JUŻ NIEBAWEM!!!
Bądźcie czujni!!!