SIEDZĄC NA TYKAJĄCEJ BOMBIE

SIEDZĄC NA TYKAJĄCEJ BOMBIE

27 września 2019 0 przez Radosław Bella

O porażce i presji słów kilka:

Podczas walnego zebrania zarządu w siedzibie Amazon w Seattle, Jeff Bezos został niedawno zapytany o przyszłość giganta technologicznego w świetle ostatnich bankructw z branży detalicznej. „Amazon nie jest zbyt duży, by upaść” – odpowiedział Bezos. „W rzeczywistości przewiduję, że pewnego dnia Amazon zawiedzie. Amazon zbankrutuje. ”

„Jeśli zaczniemy skupiać się na sobie, zamiast skupiać się na naszych klientach, będzie to początek końca” – dodał. „Musimy starać się opóźnić ten dzień tak długo, jak to możliwe.”

Biorąc pod uwagę potencjalne wady – a nawet całkowitą porażkę – firmy, jest jednym z najrozsądniejszych kroków, jakie może podjąć lider. Niewielu tego jednak czyni, co sprawia, że szczera prognoza Bezosa jest tak zaskakująca i niezwykła.
Często branża biznesowa czerpie inspiracji z piłki nożnej i odwrotnie. Widać bardzo dużą analogię do prowadzenia zespołu piłkarskiego. Jak pisze Sue Brridgewater w swojej książce „Football Management „Nigdy nie jesteś dalej niż sześć meczów od zwolnienia”. Porażka jest nieodzownie wpisana w zawód Trenera. O ile rodzaj błędu powtarzany regularnie jest głupotą, o tyle wyciąganie wniosków z przegranych meczów i nie powtarzanie ich – jest nauką.

Starsi liderzy – z których większość nie cieszy się nietykalnym statusem, jaki Bezos ma w Amazon – rzadko mają odwagę twierdzić takie rzeczy. Jednak to, co Bezos powiedział swoim zebranym pracownikom, odzwierciedla rzeczywistość historyczną. Większość przedsiębiorstw odnoszących największe sukcesy ostatecznie kończy się niepowodzeniem, a w rzeczywistości coraz bardziej zawodziła w ostatnich latach. Kolejna analogia do piłki nożnej. Zawsze istnieje ryzyko straty pracy przez Trenera. Menedżerów, których nigdy nie zwolniono jest zdecydowana mniejszość.
„Sukces jest wyjątkiem, który zdarza się co jakiś czas. Nigdy nie dałem się omamić komplementom. Komplementy w futbolu to absolutna hipokryzja” Marcelo Bielsa

Jeśli są to fakty, na które napotykają spółki giełdowe o największej wartości rynkowej czy zespoły grające o swoje cele, dlaczego tak niewielu liderów/trenerów chce uznać to za prawdę? Takie postępowanie w magiczny sposób nie zwiększa prawdopodobieństwa całkowitego niepowodzenia. Liderzy błędnie uważają, że może to budzić wątpliwości co do strategii lub misji organizacji, szkodzić morale drużyny lub – co najgorsze z perspektywy lidera – wzbudzać sceptycyzm co do ogólnych kompetencji i autorytetu.

Mając te informacje z tyłu głowy jednocześnie próbując rozwijać drużynę, zwiększymy prawdopodobieństwo sukcesu i opóźnimy swoją porażkę.
„Rozwój polega na ciągłym przewracaniu się do przodu”.

Pomimo potencjalnego ryzyka, więcej liderów powinno stawić czoła realnej możliwości rozwoju biznesu, tak jak trenerzy w swoich drużynach. Jeśli to zrobią, zyskają realne korzyści.
Istnieje wiele ćwiczeń, które mogą pomóc zespołowi zarządzającemu w przemyśleniu niektórych ścieżek prowadzących do niepowodzenia firmy czy zespołu piłkarskiego. Analiza bieżąca swojego zespołu, analiza konkurencji, przewidywanie przyszłych wydarzeń… Opracowując 6-cio tygodniowy plan… można zapytać samego siebie: „Dlaczego ten plan nie zadziała? Gdzie możemy popełnić błąd?”.
Max Metral w artykule „7 lekcji jakie można wynieść od Pepa Guardioli” powołuje się na słowa Martina Pernau: „Guardiola to człowiek, który kwestionuje wszystko w poszukiwaniu doskonałości; zdaje sobie sprawę, że osiągnięcie doskonałości jest niemożliwe, ale to właśnie dążenie do niej go napędza ”. Rzeczywiście, bycie pracowitym i stawianie sobie wysokich standardów jest najlepszym sposobem na pokazanie przykładu i zainspirowanie zespołu. Nie tylko jednak ciężka praca zapewni nam przetrwanie. Odporność psychiczna – radzenie sobie z presją porażki, zwolnienia czy niepowodzeń jest jedną z kluczowych umiejętności Trenerów. Wszystkie rzeczy mające zbliżyć nas do sukcesu w konsekwencji oddalają widmo porażki.

1. Pracuj ciężko nie marnując czasu.
2. Bądź pokorny.
3. Nie bój się odważnych decyzji opartych na analizie.
4. Rozwijaj swój zespół(na boisku i poza nim).
5. Komunikuj się – ze sztabem, z zarządem, z zawodnikami, z kibicami itd.
6. Od początku do końca buduj swoją wizję.
7. Dawaj szansę młodym.

Najważniejsze jest jednak poświęcenie czasu na wspólne opracowanie schematu poznawczego, który realistycznie wyobraża sobie porażkę, jest dzielony z całą organizacją/sztabem i wymusza zmianę w zachowaniu i procesach. Nie powinno to być postrzegane jako atak na ego Trenera lub zastrzyk pesymizmu w miejscu pracy, ale raczej przyjęcie zmienności i potrzeby ciągłych zmian, z którymi wszystkie firmy będą musiały zmierzyć się w najbliższej przyszłości..
„Progres to zmiany, rozwój to częste zmiany”.

—————–
Literatura:
“Football Management” Sue Bridgewater
“7 Things Every Manager Should Learn From Pep Guardiola” Max Metral
“Why Leaders Should Expect Their Own Company’s Collapse” Micah Zenko