PRZEPRACOWANIE TRENERÓW

PRZEPRACOWANIE TRENERÓW

31 sierpnia 2019 0 przez Radosław Bella

PRZEPRACOWANIE TRENERÓW
———————————————–
Trenerzy uważajcie na siebie!!!

Około 4 lata temu w badaniu opublikowanym w brytyjskim czasopiśmie medycznym Lancet alarmowano osoby, które pracują ponad 55 godzin tygodniowo: Wydaje się, że mają o 33 procent wyższe ryzyko udaru mózgu niż osoby pracujące rozsądnie między 35 do 40 godzin każdy tydzień, a także o 13 procent podwyższone ryzyko choroby wieńcowej serca.

Jeśli to zabrzmiało znajomo, istnieje powód. Coraz więcej badań bada związek między długimi godzinami, problemami zdrowotnymi i produktywnością. A to, co udowodniono… jest przerażające.

Badanie przeprowadzone w 2014 wykazały, że przepracowanie ponad 55 godzin tygodniowo na stanowiskach o niskim dochodzie wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. W innym badaniu powiązano przedłużone siedzenie z przedwczesną śmiercią i podano najgorsze wyniki dla starszych kobiet, które były aktywne przez 11 lub więcej godzin dziennie; inny badacz stwierdził, że szanse na rozwinięcie się depresji były ponad dwukrotnie większe w przypadku osób pracujących ponad 11 godzin dziennie.
To tylko kilka przykładów. Wcześniejsze badania wiązały pracę ponad 11 godzin dziennie z wyższym ryzykiem zawału serca. Naukowcy odkryli związek między pracą ponad 55 godzin tygodniowo a większymi problemami z zaburzeniami snu. Inni przeprowadzili niedawno metaanalizę innych opublikowanych badań i stwierdzili, że pracoholicy częściej popadają w nałogi – szczególnie alkoholizm.

Tymczasem nie tylko problemy ze zdrowiem pracowników wiążą się z przepracowaniem – wydaje się, że również przepracowanie ma ogromny wpływ na produktywność i funkcje poznawcze. Na przykład w zeszłym roku badacz ze Stanford opublikował badanie wykazujące, że wydajność zaczyna spadać po około 50 godzinach tygodniowo. Po 55 godzinach gwałtownie spadała, bez zauważalnej różnicy w wydajności dla tych, którzy pracowali 70 w porównaniu do 56 godzin tygodniowo.

Jak ujął to ekonomista: „Te dodatkowe 14 godzin to strata czasu”.
Ci, którzy czytają uważnie, mogą się zastanawiać: co to jest około 55 godzin tygodniowo lub 11 godzin dziennie w ciągu pięciodniowego tygodnia pracy? Czy to jakiś magiczny próg nadgodzin, który jest równoważny spadnięciu z klifu zdrowia lub wydajności?

Do tego pytania dotarliśmy do kilku badaczy, którzy pracowali nad kilkoma z tych badań. Jedna z nich, Marianna Virtanen z Fińskiego Instytutu Zdrowia Pracy powiedziała, że 55 godzin jest powszechnym punktem stosowanym w badaniach. Najoptymalniej według badaczki jest praca w wymiarze 48 godzin tygodniowo. Jest to również zbieżne z unijną dyrektywą, która ma ograniczyć czas pracy w tygodniu do 48 godzin.

Rzeczywiście, badanie udaru wykazało, że ci którzy pracują od 49 do 54 godzin tygodniowo, są narażeni o 27% bardziej. Badacze którzy badali powiązanie przepracowania z alkoholizmem, również doszli do podobnych wniosków (48 godzin). Mika Kivimaki, jeden ze współautorów badania nad udarem, nazwał 55 godzin „konwencją”, zauważając, że po raz pierwszy zobaczył próg 55 godzin tygodniowo stosowany w 1998 roku. Następnie napisał w e-mailu: większość badań używa tego samego progu, prawdopodobnie w celu ułatwienia porównań między badaniami ”.
Bez względu na powód, praca 55, a nawet 49 godzin tygodniowo ma bardzo zły wpływ na zdrowie pracowników i ich skuteczność w wykonywaniu zadań. I chociaż mogą to być irytujące wieści dla pracoholików, przeciętny pracownik wciąż znajduje się poniżej tego progu – przynajmniej na razie. Według Gallupa liczba godzin spędzanych przez przeciętnego amerykańskiego pracownika rośnie, ale wciąż wynosi niewiele mniej niż 47 godzin tygodniowo.
——————————————
Źródło: https://www.washingtonpost.com/…/working-more-than-55-hou…/…
Foto: https://www.reddit.com/…/happy_57th_birthday_to_former_man…/