DOŚRODKOWANIE – 5 czynników które warto wziąć pod uwagę

27 lipca 2019 0 przez Radosław Bella

Na blogu temat dośrodkowań był dosyć obszernie omawiany (np. tutaj, tutaj i tutaj). Niemniej warto wspomnieć jeszcze o 5 czynnikach, które mogą mieć znaczący wpływ na to, czy stworzymy zagrożenie pod bramką rywala.

1. DOSTĘPNA PRZESTRZEŃ W POLU KARNYM

Coraz głośniej prowadzona jest w Polsce dyskusja na temat rozumienia gry (Trenera Okiem brawo!)  oraz przestrzeni, której piłkarze w Polsce nie do końca rozumieją. Jednak pojęcia przestrzeni nie należy izolować od przeciwników. To, gdzie będzie przestrzeń zależy od ustawienia przeciwników. A ustawienie przeciwników zależy… od piłki i naszych partnerów. I tak dochodzimy do wniosku, że nie tylko wymiary piłki nożnej nie powinny być w treningu izolowane (psychologia, motoryka, technika i taktyka) czy fazy gry (atak,obrona, przejścia) ale i cztery czynniki, które nieustannie się zmieniają: 4P: piłka, przeciwnik, partnerzy, przestrzeń. Na obrazkach poniżej widać jak ważne w kontekście wykorzystania przestrzeni jest ustawienie przeciwników:

Widoczne jest, że przestrzeń tworzy się tam, gdzie przeciwnik nie jest ustawiony.  Im lepiej jest ustawiony – tym kryje więcej przestrzeni. Błędy w kryciu oraz odległości między zawodnikami warunkują dostępną przestrzeń.

 

2. PRZESTRZEŃ DOŚRODKOWUJĄCEGO

Nie należy (w mojej opinii) rozważać tylko przestrzeni w którą się dośrodkowuje. Równie ważna (a z perspektywy dośrodkowania nawet kluczowa) jest przestrzeń dośrodkowującego! Sytuacja taktyczna w jakiej się znajduje będzie warunkować to, jak potoczy się dalej akcja.

Większa przestrzeń do dośrodkowania da komfort – ale może spowolnić akcje.

Mniejsza przestrzeń może spowodować szybkie dośrodkowanie – ale mniej dokładne.

Większa przestrzeń może posłużyć do lepszego ustawienia partnerów w polu karnym.

Mała przestrzeń może przyspieszyć dośrodkowanie – co nie spowolni wbiegających.

itd…

3. WSPARCIE PARTNERA

Możliwości jest wiele, niemniej należy również zauważyć, czy mamy wsparcie partnerów:

Wykorzystanie potencjału gry 1v1 w ataku lub przewagi liczebnej w bocznym sektorze boiska ułatwi tworzeniu miejsca do dośrodkowania. Przewaga liczebna przeciwnika sprawi, że w najlepszym wypadku podamy piłkę do tyłu, a w najgorszym ją stracimy.

4. PRZECIWNICY – ich ustawienie

Czy linia obrony jest wysoko ustawiona czy nisko?

WYSOKO:

Być może dobrym rozwiązaniem będzie podanie za plecy rywali. Jest to bardzo trudne do obronienia i przerwania dośrodkowanie. Margines błędu w wybiciu takiej piłki jest bardzo mały.

NISKO:

Dośrodkowanie przede wszystkim musi “przejść” pierwszego obrońcę. Je żeli tak się stanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że piłka spadnie w strefie z której zdobywa się najwięcej bramek – między 5-11 metrem na środku pola karnego).

 

Jaka jest odległość między przeciwnikami w linii obrony?

Jaka jest odległość między linią obrony a linią pomocy przeciwnika?

 

5. PRZECIWNICY ORAZ NASZ ZESPÓŁ – analiza

Jakim wzrostem dysponują przeciwnicy? Ilu zawodników liczy linia obrony? Czy jest jakiś zawodnik grający słabo głową?

Jakimi dysponujemy zawodnikami? czy mamy napastników wysokich? czy mamy skrzydłowych umiejących dośrodkować? Czy częściej prowadzimy atak bocznym sektorem boiska czy środkowym?

Są to faktory, które warto rozważyć. Faza finalizacji jest bardzo trudna ponieważ to tam jest najmniej miejsca oraz przeciwnik jest bardzo zorganizowany. Tutaj pojęcie przestrzeni i jej rozumienie jest kluczem w zdobyciu bramki.