SKRACANIE POLA GRY W ATAKU

SKRACANIE POLA GRY W ATAKU

23 lutego 2019 0 przez Radosław Bella

W ostatnim artykule, gdzie analizowałem skracanie pola gry w obronie, napisałem o znaczeniu tego konceptu również w ataku:

“Zauważa się znaczne zawężenie pola gry w ostatnich 10 latach. W piłkę gra się na coraz mniejszej przestrzeni. Nie dotyczy to tylko gry w obronie. Francja na Mistrzostwach Świata atakowała ustawiając swoją drużynę średnio 40m na 28m, Chorwacja 42m na 29m czy Belgia 40m na 30m. Nie do końca można zatem uznać, że wykorzystywana była cała szerokość boiska.”

Coraz częściej drużyny prowadzone przez takich trenerów jak Bielsa, Guardiola czy Sarri atakują na coraz węższym polu – często zostawiając tylko jednego lub dwóch zawodników na boku.

Czym jest w takim razie skracanie gry w ataku? Najłatwiej zdefiniować to jako podążanie za akcją (niekoniecznie za piłką!) indywidualnie lub całym zespołem. Wiąże się to, z nieodrywaniem się np. linii obrony od reszty zespołu. Przy dobrej strukturze ataku łatwiej jest zrobić progres w grze, ale jeżeli po dryblingu/podaniu do przodu, reszta zespołu nie podejdzie… mogą być tego konsekwencje – brak możliwości kontynuowania akcji lub poważniejsze – w postaci kontrataku.

Każde podanie do przodu przybliża piłkę w kierunku bramki przeciwnika. Powinno również zbliżać naszych zawodników!

Rozważymy ten problem z perspektywy mikro i  makro taktyki. Dzieląc na indywidualne skracanie pola gry oraz we współpracy między formacjami, zauważymy duży wpływ na grę w ataku – szczególnie na finalizację akcji.

1. WSPÓŁPRACA MIĘDZY FORMACJAMI:

Częstą sytuacją w trakcie braku skrócenia gry w ataku jest np. za mała liczba zawodników w polu karnym w trakcie dośrodkowania. Brak skrócenia gry w kierunku bramki przeciwnika powoduje sytuacje, w której mimo że jesteśmy bliżej zdobycia bramki, to…nie ma kto jej zdobyć. Przykład poniżej:

Za dalekie odległości od piłki zawodników Senegalu, żaden zawodnik w rejonie z którego pada najwięcej bramek tym bardziej, że z tyłu jest przewaga 3v1.

W trakcie finalizacji skracamy pole gry do 3 najważniejszych rejonów. Tylko na potrzeby artykułu nazwę je A,B,C.

REJON A (żółty) – miejsce z którego pada najwięcej bramek.

REJON B (czerwony) – do zbiórki II-giej piłki (dobitka, drugi atak, przerwanie kontrataku).

REJON C (niebieski) – bezpieczeństwo/asekuracja (jeden zawodnik więcej niż przeciwnik).

Skracanie formacjami do tych rejonów zwiększy prawdopodobieństwo oddania strzału (z pola karnego lub poza) oraz odbioru piłki przy stracie.

Poniżej przedstawiam momenty tuż przed zdobyciem bramki (zdjęcia pochodzą z raportu FIFA) z Mistrzostw Świata 2018:

 

Poniżej przedstawiam film, w którym widać cały moment finalizacji (przyspieszenie akcji) oraz skrócenie pola gry przez cały zespół!

 

Na filmie widać jak pracują wszyscy zawodnicy.

5 sekund – skrócenie pola gry o około 20-30 metrów. Cały zespół.

Wydaje się to wszystko oczywiste. Niemniej jeżeli drużyna się zapomni i nie skróci w porę pola gry mając piłkę, przy stracie naraża się na kontratak.

Za podsumowanie współpracy między formacjami w trakcie skracania pola gry w ataku niech posłuży poniższy film:

Zły vs D0obry przykład.

 

INDYWIDUALNE SKRACANIE POLA GRY W ATAKU

Skracanie pola gry w ofensywie nie dotyczy tylko współpracy między formacjami. Również dotyczy to zawodników na poszczególnych pozycjach. Często wiąże się to z podążaniem za akcją albo zamknięciem akcji.

“Podczas podania należy myśleć o następnym kroku – to podstawowa  zasada Guardioli (…) Teraz dużo czasu poświęca Krossowi (…) podpowiada mu, że nie wystarczy tylko podać piłkę: zawodnik musi podać ją z określonym zamiarem i natychmiast ruszyć do następnej akcji (…) Podać i się pokazać, czasem ruszając do przodu, czasem zostając na pozycji.”

Herr Guardiola, Marti Perarnau

Podążać za akcją można po podaniu, ale i również gdy akcja dzieje się na drugiej stronie:

 

 

Podążanie za akcją i skrócenie pola gry indywidualnie może spowodować, że zdobędziemy bramkę. Na poniższym filmie będzie widać z jakiej pozycji startował Xhaka (strzelec bramki). Bez skrócenia pola gry (całego zespołu i Xakhi) nie byłoby możliwości jej zdobycia!

Przebiegniętych około 80 metrów przez Xhakę po szybkim otwarciu gry:

 

Podsumowując:

Skracanie pola gry w ofensywie można podzielić na:

1. indywidualne

2. zespołowe (we współpracy między formacjami).

Dlaczego skracać pole gry w ataku?

+ Dla lepszego ustawienia w kluczowych rejonach w trakcie finalizacji gry

+ Dla lepszego ewentualnego pressingu po stracie

+ Dla kolejnych opcji podania (do tyłu lub do boku)

+ Dla równowagi w ataku (równowaga pozycyjna np. 6 atakuje 4 broni przed kontratakiem)

+ Dla lepszej kontroli przestrzeni.

+ Dla bezpieczeństwa w ataku.

Najlepszym podsumowaniem będzie fragment z cytowanej już książki “Herr Guardiola” Marti Perarnau:

“Język Bayernu jest łatwy do zrozumienia: podchodzić razem, począwszy od Neuera, spokojnie i bez pośpiechu, ale przede wszystkim w grupie (…) Kiedy Bayern znajdzie się w polu karnym, należy posłać piłkę na skrzydła, ale nie po to, by wrócić do środka i zakończyć akcję, lecz żeby dośrodkować. Nie tylko po to, by od razu strzelić gola, lecz aby upolować odbitą piłkę od bramkarza lub obrońców i zakończyć strzałem w drugim ataku”.