SKRACANIE POLA GRY W OBRONIE

11 lutego 2019 1 przez Radosław Bella

SKRACANIE POLA GRY

 

Kolejnym tematem, który będę starał się przybliżyć jest skracanie pola gry. Bardzo często słychać o skracaniu pola gry w kontekście gry obronnej i dzisiaj właśnie na tej fazie gry skupię się najbardziej. Wydaje mi się, że lekceważenie tego konceptu w pozostałych 3 fazach gry (+ SFG) jest sporym ryzykiem! – o tym w kolejnym artykule.

Po kolei. Zauważa się znaczne zawężenie pola gry w ostatnich 10 latach. W piłkę gra się na coraz mniejszej przestrzeni. Nie dotyczy to tylko gry w obronie. Francja na Mistrzostwach Świata atakowała ustawiając swoją drużynę średnio 40m na 28m, Chorwacja 42m na 29m czy Belgia 40m na 30m. Nie do końca można zatem uznać, że wykorzystywana była cała szerokość boiska. Również w obronie odległości w oraz między formacjami się skróciły (FRA i CHO 32m na 24m czy BEL 34m na 27m).

Do rekordowo krótkich odległości dochodziło w momencie obrony własnego pola karnego!

 

Tak więc skracanie pola gry miało ogromny wpływ na wydarzenia na boisku.

FAZA BRONIENIA

Naturalnym jest, że chcemy chronić bramki jeżeli nie jesteśmy w posiadaniu piłki. Zagęszczamy wtedy środek (najkrótszą drogę do bramki) i w większości kierujemy grę przeciwnika do boku. Kiedy jednak przeciwnik podaje piłkę do tyłu – skracamy pole gry wychodząc do przodu.

 

Głównie z jednego powodu skracamy pole gry – by przeciwnik był dalej od naszej bramki. To, do którego momentu skracamy pole gry zależy od tego w jakim rodzaju pressingu zamierzamy bronić (niski, średni czy wysoki).

Niemniej, wymaga to bardzo dużego zdyscyplinowania zawodników! Dlaczego?

Ponieważ gdyby zawodnik nie działał jako dobrze współpracujący “trybik w maszynie” – oderwałby się od zespołu. Jakie skutki może to przynieść pokażę w dalszej części artykułu.

Na powyższym filmie widać z jaką szybkością oraz dyscypliną skracają pole gry Szwajcarzy. Każde podanie Szwedów do tyłu = wyjście wyżej całego zespołu:

Po 9 sekundach ustawienie zespołu:

O ile czas i metry przebiegnięte mogą nie robić wrażenia, to sama dyscyplina zespołu już jest godna analizy. Trzeba być naprawdę zdyscyplinowanym, by przez cały mecz funkcjonować w kompakcie. Należy sobie zadać pytanie czy tylko piłka definiuje to jak i kiedy skracamy pole gry?

Uważam, że piłka (jej miejsce, kierunek i szybkość) jest tylko sygnałem, a linia obrony dowodzi całym zespołem. Proszę zwróćcie uwagę jak pracuje ta czwórka zawodników na następnym filmie.

 

FILM:

 

Każde podanie przeciwnika – to inna pozycja tych 4 zawodników. Wszystko oparte na miejscu i kierunku piłki! To często są odległości krótkie, ale w finalizacji akcji przeciwnika nawet parę centymetrów ma znaczenie. Myślę, że każdy z nas może bez większego wysiłku potrafi przypomnieć sobie wiele sytuacji, w których zabrakło nam centymetra w wykończeniu akcji.

Kolejnym wartym uwagi faktem w tym filmie jest skracanie pola gry całego zespołu. Ma to na celu przesunięcie wysokości rozgrywania ataku przeciwnika bliżej jego bramki (to jeden z wielu plusów skracania pola gry). Jak już wspomniałem: każde podanie zmienia scenariusz gry. Podanie do tyłu przeciwnika = wyjście do przodu CAŁYM zespołem:

 

i jedno podanie dalej:

 

W celu lepszego zrozumienia polecam obejrzeć film jeszcze raz.

Wspominałem o tych “centymetrach”.  Skracanie pola gry ułatwia odbiór piłki ponieważ zasłaniamy i skracamy przeciwnikowi możliwość podania do przodu.  Każdy odbiór piłki daje możliwość podjęcia próby kontrataku lub utrzymania się przy piłce:

 

Wspomniane wycinki dotyczyły sytuacji, gdy skracamy pole gry w kierunku bramki przeciwnika. Są jednak momenty (szczególnie jak zawężamy pole gry i osłaniamy środek), że przeciwnik mija nas podaniem bokiem. Wtedy, z tą samą dyscypliną należy skracać pole gry w stronę własnej bramki. Uważam, że z tą samą dyscypliną oraz z jeszcze większą szybkością! Unikniemy wtedy: dośrodkowań, podań penetrujących (killer pass) czy wolnej przestrzeni w kierunku naszej bramki.

 

Przy bardzo zdyscyplinowanym i szybkim skróceniu gry w kierunku naszej bramki, pozostajemy w najważniejszych strefach boiska (dookoła piłki oraz pole karne) w przewadze.

Zejście zespołu w dół:

Szybki powrót.

 

SKRACANIE POLA GRY A WYSOKI PRESSING

Samo skracanie pola gry może przygotowywać drużynę do wysokiego pressingu. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że piłkę muszą atakować wszyscy zawodnicy! Podanie piłki przeciwnika do tyłu = nasze wyjście do przodu = skrócenie dystansu. Na podstawie dystansu zawodnika pressującego od piłki i całego zespołu od zawodnika możemy próbować zakładać pressing.  Wszystkie formacje muszą być stosunkowo blisko siebie i pracować bardzo intensywnie. Wystarczy jeden zawodnik który się “oderwie” i przeciwnik w łatwy sposób może nas minąć (przykład na dole):

 

Dwa błędy opisane poniżej:

 

Nie znaczy to jednak, że zawsze tak będzie. Skracanie pola gry jest głównym fundamentem zakładania pressingu. Jest również głównym fundamentem natychmiastowego pressingu po stracie piłki (o tym kiedy indziej).

Podsumowując artykuł chciałbym zebrać w jedno wszystkie zalety skracania pola gry w fazie bronienia:

1/ Przeniesienie gry przeciwnika dalej od naszej bramki.

2/ Zamknięcie linii podania do przodu (podanie penetrujące).

3/ Ułatwia odbiór piłki i założenie pressingu (przy dużej dyscyplinie zespołu i dobrej decyzji zawodnika rozpoczynającego pressing)

4/ Chroni najważniejsze rejony w obronie (obszar dookoła piłki i pole karne).

To jak ważne jest skracanie pola gry przeciwnikowi i jak utrudnia to granie zauważył bardzo dobrze Carlos Alberto Parreira:

“Przestrzeń między formacjami (liniami) w trakcie tych Mistrzostw Świata praktycznie nie istniała”.

W następnym artykule o skracaniu pola gry zajmę się działaniami jakie powinniśmy podjąć w tym temacie w trakcie posiadania piłki.

Filmik podsumowujący artykuł: