IAN COLL – DYREKTOR DO SPRAW NAUKI W PFC LUDOGORETS

IAN COLL – DYREKTOR DO SPRAW NAUKI W PFC LUDOGORETS

15 stycznia 2019 0 przez Radosław Bella

Witam wszystkich w Nowym Roku!

Rozpoczniemy ten rok od wywiadu z dyrektorem do spraw nauki PFC Ludogorets, Ian-em Coll. Podczas mojej wizyty w Bułgarii miałem okazję poznać wielu świetnych fachowców, ale z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że Ian zrobił na mnie największe wrażenie! Jest trenerem o ogromnym doświadczeniu jak na swój wiek. Miał okazję współpracować z takimi trenerami jak Gordon Strachan czy Brendan Rogers. Jeżeli jesteście ciekawi jak postrzegają naukę ludzie piłki nożnej na zachodzie, to być może to lektura dla Was.

Szczerze polecam!!

Dziękuję Ian, że zgodziłeś się na wywiad. Na początku poprosiłbym Cię, żebyś przedstawił się naszym czytelnikom i powiedział trochę o swojej karierze. Interesuje nas również to, za co jesteś odpowiedzialny w aktualnym klubie?

Obecnie mam za sobą 12-nasty rok w zawodowej piłce nożnej, pracując w 3 krajach.
Moją filozofią jest rozwój zawodników I zespołu, poprzez specyficzną metodologię, która pasuje do klubu, trenerów i zawodników do obecnego stanu i celów. Staram się to osiągnąć poprzez metodologię, którą wypracowałem przez lata, integrując stosowaną teorię nauk sportowych z badaniami w futbolu. Każdy piłkarz jest indywidualnym sportowcem o różnych cechach, który należy szanować i rozwijać.


Doświadczenie:
2 lata – Airdrie United Football Club, Szkocja – Trener fitness
8 lat – Celtic Football Club, Szkocja – Youth Academy Sport Scientist 4,5 roku i szef Sport Science 3,5 roku
1 rok – konsultant ds. Nauki sportu Dubaj Zjednoczone Emiraty Arabskie
6 Miesięcy – Klub piłkarski Ludogorets Razgrad, Bułgaria – Dyrektor do spraw nauki.

W ciągu ostatnich kilku lat zmieniło się postrzeganie treningu fizycznego w treningu piłkarskim. Czy możesz powiedzieć o największych zmianach, które dostosowujesz do swojej pracy?

Największą zmianą było wprowadzenie GPS w ciągu ostatnich 5 lat i modele Periodyzacji Taktycznej opracowywane przez trenerów. Każdy klub na najwyższym poziomie używa obu w pewnym stopniu. Dla mnie GPS jest to narzędzie do sprawdzenia metodologii szkolenia trenerów w powiązaniu z metodologią fizyczną określaną jako “Obciążenie treningowe”, które może pomóc w zwiększeniu wydajności i rozwoju zarówno zespołu, jak i zawodnika indywidualnie.

We współczesnej piłce, wielu trenerów bardzo koncentruje się na kontroli treningu.  Czy jest jakiśnajważniejszy aspekt, który musimy kontrolować? Co polecasz trenerom, którzy nie mają dostępu do profesjonalnego sprzętu (GPS, Polar System itp.)

Musimy pamiętać, że istnieje więcej niż jeden sposób trenowania drużyny piłkarskiej i bardzo sprowadza się to do klubu i obecnego menedżera. Zespół może być młody i rozwijać się na przyszłość, w przeciwieństwie do tego, zespół może być pełen starszych graczy, którzy nie są już tak wydajni, jak w poprzednich latach. Oba mają różne priorytety szkolenia fizycznego i to trzeba zaplanować. Trenerzy muszą mieć jasny obraz swoich drużyn i priorytetów klubów, gdy tylko będą wiedzieć, że mogą wdrożyć filozofię i metodologię, mogą zacząć rozwijać zespół. Dlatego uważam, że kluby muszą szukać odpowiedniego trenera, który pasowałby do ich klubu.

Vitor Frade, twórca metodologii Periodyzacji Taktycznej twierdzi, że wszystko, co kontrolujesz, może być kontrolowane przez morfocykl (plan tygodniowy). Jak zaplanujesz swoje akcenty ruchowe (siła, szybkość etd.) W ciągu tygodnia grając sobota-sobota?


Istnieją różne metody tego podejścia, na pewno zależy to od zespołu i trenera. Poniżej znajduje się ogólny przegląd.

Sobota – mecz
Niedziela – sesja regeneracyjna lub dzień wolny
Poniedziałek – sesja regeneracyjna + trening wyrównawczy lub OFF
Wtorek – Siła – Małe przestrzenie
Środa – Wytrzymałość – duże przestrzenie
Czwartek – Szybkość – Średnie przestrzenie
Piątek – Aktywacja – Małe przestrzenie
Sobota – Mecz

Zaplanowany trening w konsekwencji ma mieć wpływ na kształtowanie motoryki!

Jestem prawie pewien, że pojęcie “szybkości” również zmieniło się w ciągu ostatnich 10 lat. Prawdopodobnie musimy wziąć pod uwagę więcej aspektów niż tylko bieg po linii prostej? Czy dzielisz szybkość jeszcze w jakiś inny sposób?

Termin “szybkość” jest dla mnie prosty, to maksymalny wysiłek, w którym gracz osiąga maksymalną prędkość, jest to atletyczna definicja. Ale mamy różne elementy (szczególnie dwa), które odnoszą się do piłki nożnej:

Prędkość gry
Przyspieszenie

W piłce nożnej ważne jest trenowanie tych komponentów za pomocą naszego coachingu i programowania sprawności. Korzystne jest również trenowanie maksymalnej prędkości przynajmniej raz w tygodniu, jeśli gracze nie osiągają 90% maksymalnej wartości w grach.

Jaka jest Twoja opinia na temat dwóch sesji treningowych dziennie? Czy uważasz, że ten zawodnik będzie gotowy (odzyska siły) na sobotę? A może mamy dni, gdzie możemy/musimy umieścić dwa treningi dziennie?

Można osiągnąć 2 sesje dziennie, ale zależy to od konkretnych celów i celów obu tych sesji. 2 sesje dają skumulowany ładunek obciążeniowy na ten dzień i tydzień, więc musisz dokładnie to zaplanować. MD-4  ewentualnie MD-3 (4 lub 3 dni do meczu) byłyby najlepsze, jeśli rozważasz trenowanie dwa razy dziennie. Ale naprawdę sprowadza się do obciążenia sesji i tu trzeba uważać.

Trening fizyczny a trening taktyczny. Jak możemy to połączyć? Ile czynników (takich jak rozmiar boiska) musimy wziąć pod uwagę?

100% możemy to połączyć, i powinniśmy w każdej sesji. Model taktyczny może być dopasowany do modelu fizycznej periodyzacji poprzez planowanie strategiczne z personelem/sztabem szkoleniowym, co zapewni graczom optymalne środowisko treningowe. Nadal uważam, że istnieje miejsce do dodatkowej pracy fizycznej, w zależności od poziomu drużyny, celów zawodników i trenerów. Często możemy przyspieszyć proces motoryczny, jeśli zawodnik lub zespół ma niższy poziom sprawności, wprowadzając specyficzne ćwiczenia kondycyjne, z piłką oczywiście, ale nie będące częścią normalnej, pełnej sesji treningowej.

Czyli Twoja praca zależy głównie od modelu gry całego zespołu? Ponieważ uważam, że widzimy różnicę między dwoma zespołami, które grają inaczej (drużyna A – głównie w ataku, drużyna B – kontrataki) w procesie treningowym?

Tak, aczkolwiek praca może zależeć od modelu gry , ponieważ musimy zintegrować się z tym sposobem myślenia i procesu, chociaż nie tylko. Czasami ciężko przewidzieć (np. zespoły ze środka tabeli) czy częściej w sezonie będą w ataku, czy w obronie. Wtedy być może dobrym rozwiązaniem, będzie ogólniejszy trening. Dlatego bardzo ważne jest, aby sztab przygotowania motorycznego był świadomy i rozumiał model gry trenerów. Ponieważ wszystkie ćwiczenia, które wykonuje personel fitnessu, mogą opierać się na modelu gry, co pomaga w przekazywaniu procesu dla graczy.

Zapytam Cię o Indywidualny trening motoryczny. Czy to zależy od profilu gracza? Ponieważ zawsze zastanawiałem się, ile gracz może osiągnąć sam, a ile z treningu drużynowego? Ile razy w ciągu tygodnia może trenować bez niebezpieczeństwa kontuzji?

Indywidualne szkolenie jest dla mnie dużą częścią procesu, każdy gracz ma coś, co może poprawić. Któryś z tych komponentów “Techniczny” – “Taktyczny” – “Fizyczny” – “Mentalny” zawsze jest do poprawy i  musi szukać pomocy u trenerów w rozwoju. Ci z kolei powinni szukać ile razy mają możliwość zaplanowania dodatkowych sesji  w tygodniu i miesiącu. Powtórzę ponownie, że musimy uważać na ładunek treningowy, ponieważ niektóre aspekty rozwoju będą powodować większe uszkodzenia w organizmie. W mojej opinii zawsze są miejsca na te sesje, zwłaszcza jeśli jest do wola gracza, który dąży do rozwoju.

Ostatnie pytanie – o młodzież. Kilka lat temu wiele dzieci grało w piłkę nożną przez cały dzień! Teraz większość dzieci ma 3 sesje treningowe w tygodniu. Czy uważasz, że to jest problem? Jak możemy to zmienić, czy może nie powinniśmy?

To ogromny obszar, piłka nożna dla dzieci i młodzieży. Dla mnie to dotyczy LTAD (Long Term Athlete Development) i stosowania właściwych zasad w odpowiednim wieku. Nie zawsze potrzebujesz ustrukturyzowanej praktyki z dziećmi i musimy dać im swobodę odkrywania i popełniania błędów przy użyciu modelu LTAD (długoterminowy rozwój zawodnika). Dotyczy to rozwoju fizycznego i rozwoju piłkarskiego. Klub musi mieć odpowiedni model. Tak, możemy trenować dzieci, jeśli poprosimy ich o granie w 3 gry tygodniowo i intensywne szkolenie pomiędzy nimi, ale moim zdaniem nie jest to właściwy model.

Dziękuję Ian! W tym miejscu również bardzo dziękuje za pomoc Kubie Świerczokowi, bez którego ten wyjazd nie byłby możliwy. Dzięki jego serdeczności (oraz całego sztabu trenerskiego) pierwszy raz miałem okazję zobaczyć od środka I-szy zespół, regularnie grający w pucharach. Jeszcze raz dziękuję za możliwość nauki!