CZY GŁÓWKOWANIE POWODUJE USZKODZENIA MÓZGU? – poważne zagrożenie w młodzieżowej piłce nożnej

CZY GŁÓWKOWANIE POWODUJE USZKODZENIA MÓZGU? – poważne zagrożenie w młodzieżowej piłce nożnej

22 listopada 2018 0 przez Radosław Bella

Od dawna wiadomo, że sporty “uderzeniowe”, takie jak futbol amerykański i boks, mogą powodować długotrwałe uszkodzenie mózgu. Teraz piłka nożna jest pod kontrolą. Aby dowiedzieć się więcej na temat najnowszych osiągnięć naukowych dotyczących losów piłki nożnej i obrażeń mózgu, Scientific American rozmawiało z Robertem Cantu, profesorem neurochirurgii w Boston University School of Medicine oraz współzałożycielem Instytutu Dziedzictwa Sportowego.

Jakie są naukowe dowody na to, że  „główkowanie” w piłki nożnej może spowodować uszkodzenie mózgu?
Nasze odkrycia i wyniki innych naukowców pokazują, że główkowanie w piłce nożnej może przyczynić się do problemów neurodegeneracyjnych, takich jak przewlekła traumatyczna encefalopatia. Naukowcy, którzy śledzili piłkarzy, zaobserwowali ścisły związek pomiędzy ilością uderzeń piłki głową, którą gracz wykonuje, a nieprawidłowościami w mózgu. Były też badania, w których naukowcy porównali piłkarzy do pływaków, gdzie mózgi pływaków wyglądały zupełnie normalnie, podczas gdy mózgi piłkarzy miały nieprawidłowości w ich połączeniach – włóknach. Komórki nerwowe przekazują swoje wiadomości do innych komórek nerwowych za pomocą ich włókien, czyli aksonów, a jeśli mózg jest wystarczająco gwałtownie wstrząśnięty, może to spowodować znaczne ich rozerwanie.

Jakie są skutki tych nieprawidłowości w mózgu?
Nadmierne trzęsienie mózgu – nadmierne traumatyczne i podskórne urazy – mogą prowadzić do objawów poznawczych, w tym problemów z pamięcią, a także problemów z zachowaniem i nastrojem, takich jak lęk i depresja. Inne objawy to: kłopoty ze snem, uczucie pustki w głowie i bóle głowy.

 

Czy naukowcy zaobserwowali te uszkodzenia w późniejszym życiu, gdy ktoś przestał grać w piłkę nożną?
Jeszcze nie, ponieważ nie mamy jeszcze wystarczającej grupy badawczej. Badania są w toku. Czy te anomalie usuwają się z czasem, czy nie? Nie znamy jeszcze odpowiedzi.

 

Czy istnieje próg siły, poniżej którego dana osoba może bezpiecznie główkować piłką?
Cały świat nauki tego nie wie.  Nie mamy nawet progu, który przewiduje przyspieszenia liniowe i obrotowe potrzebne do wywołania wstrząsu mózgu. Siły liniowe są mierzone w grawitacji i mierzyliśmy uderzenia w różnych sportach, tak wysokie jak 150 g, gdzie ludzie nie mieli wstrząśnięć i inne osoby o tak niskich od 50 do 60 g, które kończyły się kontuzjami. Inne rodzaje sił – siły obrotowe lub skręcające – które są mierzone w radianach na sekundę do kwadratu, również nie znamy sił potrzebnych do wywołania wstrząsu mózgu.
Dlaczego naukowcom tak długo zajmuje zrozumienie skutków wstrząsów i podświadomych wpływów na mózg?
To bardzo złożony problem. Masz siły biomechaniczne, które można zmierzyć. Ale mamy do czynienia z ludzkim, a nie bezwładnym obiektem w laboratorium. Istnieje wiele czynników biologicznych, które wpływają na to, czy człowiek ma wstrząs mózgu:

a/ ile wstrząsów miał wcześniej, jak ciężkie były te kontuzje i w jakim odstępie czasu od siebie wystąpiły.

b/ wiek – powoduje, że inna siła spowoduje wstrząs mózgu oraz rehabilitacja jest szybsza w młodym wieku.

c/ siła szyi – jeśli widzisz, że uderzenie nadchodzi i masz silną szyję, znacznie zmniejszasz ryzyko wstrząsu mózgu.

d/ stan nawodnienia – jeśli jesteś odwodniony, prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsu jest większe.

Inne jak płeć, rodzaj uderzenia itd.

 

Jaka jest twoja rada dla rodziców, trenerów czy klubów piłkarskich?

 

Zalecamy, aby młodzież w wieku poniżej 14 lat nie główkowali piłką w trakcie zawodów czy treningów oraz nie używała wślizgów. Uderzenia w głowę powodują większe zniszczenia w tym wieku, ze względu na szereg przyczyn strukturalnych i metabolicznych. Mózgi młodych ludzi nie posiadają tyle mieliny, co dorosłe mózgi (Mielina to substancja wytwarzana przez komórki otaczające aksony komórek nerwowych). Pomaga w przekazywaniu sygnałów, a także daje neuronom znacznie większą siłę, więc młode mózgi są bardziej wrażliwe.

 

Młodzież – o czym się często zapomina – w okresie dojrzewania mają nieproporcjonalnie duże głowy. W wieku pięciu lat głowy mają około 90 procent obwodu dorosłego, w trakcie gdy szyja nie rozwija się tak szybko. Duże głowy na bardzo słabych szyjach, gdzie niewielkie uderzenie może spowodować uszkodzenie.

 

To może trzeba w ogóle zakazać gry głową w młodym wieku?
Nie należy tego zabraniać, ponieważ nie dysponujemy wystarczającymi dowodami, aby dokładnie zrozumieć, jakie są zagrożenia. Celem tych badań nie jest zmniejszenie zagrożenia w piłce nożnej. Chodzi o to, aby więcej osób grało w piłkę nożną, ale żeby grały w bezpieczniejszy sposób na poziomie młodzieżowym. Nie oznacza to, że młodzieży nie można uczyć tych umiejętności. Być może inna waga piłki byłaby rozwiązaniem.

 

 


Źródło:

https://www.scientificamerican.com/article/does-heading-a-soccer-ball-cause-brain-damage/?fbclid=IwAR3sVmf3ZI5fnCpQ6PlenyTfF_GzRPBws6p1nlfROdzobKm-aW1DfLGJHl0

foto:

https://www.bharian.com.my/taxonomy/term/147?page=109