ZNACZENIE ZWYCIĘSTWA I PORAŻKI W SPORCIE DZIECI I MŁODZIEŻY

ZNACZENIE ZWYCIĘSTWA I PORAŻKI W SPORCIE DZIECI I MŁODZIEŻY

17 sierpnia 2018 0 przez Radosław Bella
„Dlaczego wynik jest nie ważny? Przecież to mecz piłki nożnej, a ja chcę wygrać?” dziecko
Życie jest ciągłą konkurencją. Czy to nam się podoba, czy nie – tak po prostu jest. Świat sportu idzie w kierunku wczesnej specjalizacji. Wysyłamy podświadomie sygnał dzieciom, że żeby być w czymś najlepszym, musisz trenować od najmłodszych lat. Mimo to, bardzo często słychać głosy wśród trenerów/trenerek, że wynik nie jest ważny…
Czy byliście świadkami takiej sytuacji, w której próbowaliście pocieszyć płaczące dziecko po przegranej?
Dorosły vs Logika dziecka:
„Nic się nie stało” vs „Jak nic? Przegraliśmy przecież”
„Wynik nie jest ważny” vs „To dlaczego mnie tak boli porażka?”
„Wynik jest mało ważny” vs „Dla mnie jest ważny”
„Liczy się styl w jakim grasz” vs „Ten styl jest nie skuteczny”
 
Przykładów można by wyliczyć o wiele więcej, lecz patrząc na istotę rzeczy można stwierdzić, że tłumaczenie dorosłego jest całkowicie nielogiczne dla dziecka… które w tej dyskusji ma więcej racji i wykazuje się większą dorosłością niż dorosły. To, jak ważne jest zwycięstwo dla dzieci, pokaże nam reakcja dziecka na niestrzelony karny. Spójrzcie jaka to dla dzieci „tragedia”.
Dzieci podświadomie zawsze z sobą rywalizują. O względy rodziców, o bycie najszybszym w klasie, o najdłuższy skok, o miano bycia najsilniejszym itd. Wszelkie aspekty życia dziecka wiążą się z byciem konkurencyjnym: w przedszkolu niektóre dzieci mogą zrobić coś szybciej lub lepiej niż inne dzieci. W szkole, niektóre dzieci radzą sobie bardzo dobrze w pisaniu, inne zawsze wygrywają w sporcie. Podczas gdy ważne jest, abyśmy nauczali dzieci wygrywać i odnosić sukcesy, zarządzanie porażką jest tak samo ważne. Pokazując , że przegrana nie jest końcem świata, dzieci uczą się, że życie jest pełne drugiej szansy. Dzieci kochają rywalizację. Niestety coraz częściej dorośli zamiast wychowywać/uczyć oraz czerpać korzyść z ogromnego kapitału jaki daje rywalizacja, zaczynamy je… pocieszać. Zamiast wyciągać wnioski by być lepszym, uczymy ich szukania wymówek. Jest wiele turniejów, w których dzieci otrzymują nagrodę za samo „wejście na boisko”.
W momencie w którym dzieci dostają medale za uczestnictwo, dzieją się dwie rzeczy:
1. Zwycięzcy nie czują się wyróżnieni – ich wysiłki i umiejętności nie zostały wyraźnie docenione.
2. Zawodnicy z ostatnich miejsc czują wstyd – wiedząc, że nie zasłużyli na żadne wyróżnienie.
 
Oto kilka powodów, dla których wygrana i porażka są NIEODZOWNE w dobrym wychowaniu dzieci oraz w procesie treningowym młodzieży:
 ————————————————————————–
CZEGO UCZY NAS ZWYCIĘSTWO
Wygrywanie lub bycie najlepszym w klasie zapewnia dzieciom dobre samopoczucie i sprawia, że są dumne. Pokazuje im, że są w czymś dobrzy, co buduje ich pewność siebie.
 
Takie dziecko szybciej rozwinie postawę: „dam radę!”. Wynika to z faktu, że doświadczenie wygrywania pomaga dzieciom zmotywować się do pokonywania kolejnych, trudniejszych przeszkód, aby osiągnąć jeszcze większe cele, takie jak np. skakanie dalej, więcej zdobytych goli, bycie jeszcze szybszym. Konkurencja jest również pomocna, aby zainspirować dzieci do zrobienia czegoś więcej niż jest to wymagane – podnoszenie poprzeczki. Jest to umiejętność, która przygotowuje dzieci do różnych sytuacji w ich przyszłym życiu. Na bazie tego, w przyszłości będą podejmować decyzję czy chcą być częścią tłumu, czy być najlepszym – pójść o krok dalej?
W tym sensie zwycięskie konkursy pomagają dzieciom odnieść sukces.
Nie znajduje to odzwierciedlenia tyko w sporcie. Poczucie zwycięstwa przygotowuje dzieci do myślenia strategicznego. Np. w grach planszowych dzieci wiedzą, że mogą wygrać jedynie dzięki swojej inteligencji, a dzieci, które wiedzą, że muszą przestrzegać zasad, zaczną myśleć bardziej strategicznie, aby wygrać. Położenie nacisku na myślenie bardziej strategiczne, aby wygrywać – pomaga również odnosić zwycięstwa, ucząc się grać fair. Wygrywając i przestrzegając zasad, dzieci uczą się, że mogą wygrywać bez oszukiwania, ale akceptując ten sam zestaw zasad, które musi przestrzegać przeciwnik.
————————————————————————–
W GRZE NIE CHODZI JEDNAK TYLKO O WYGRANĄ
Trenerzy i rodzice powinni pamiętać, że ze zwycięstwa powinno wynikać o wiele więcej korzyści niż sama wygrana! Każdy konkurs to doświadczenie towarzyskie dla dzieci. Udział w konkursach w przedszkolu, szkole lub na zawodach/meczach może pomóc rodzicom uczyć dzieci, jak ważna jest praca zespołowa, wspólne zaangażowanie i szacunek dla przeciwnika. Każda gra jest również okazją dla dzieci do nauki gry według określonego planu (stylu) i umiejętności. Mimo, że zasady te wydają się arbitralne dla dzieci, muszą nauczyć się, że służą one określonym celom.
Gra uczy również najbardziej utalentowane jednostki, że potrzebują zespołu tak bardzo, jak zespół potrzebuje ich. Znany psycholog Peterson twierdzi, że nie chodzi o to, by wygrać jeden mecz, ale by nauczyć dzieci wygrywać serię gier poprzez wzajemną współpracę.
„Nie możesz nauczać swojego dziecka jak ma wygrać. Celem powinno być nauczyć go jak współpracować z innymi. Czyli jak grać dla dobra wszystkich. Tzn. próbować wygrać, ale równocześnie zwracać uwagę na rozwijanie ludzi wokół siebie. Uczy to również NIE PRZEKŁADANIA WYGRANEJ W GRZE PONAD WSZYSTKO. Wtedy okazuje się, że przyjemnie jest się bawić z innymi.”
Zwycięstwo i dobra gra mogą iść w parze. Wspólne zwycięstwo poparte indywidualnymi kompetencjami jest najważniejszym celem w szkoleniu zawodników w każdym sporcie. Zwycięstwo nie może stać się jednak obsesją.
 ————————————————————————–
CZEGO UCZY NAS PORAŻKA:
Uczucie porażki i dalszego działania, pomimo złego wyniku to szczególna umiejętność, którą dzieci muszą rozwijać, aby radzić sobie z negatywnymi przeżyciami w późniejszym, dorosłym życiu. Dzieciom może wydawać się to nie fair, że jedno dziecko może zrobić coś szybciej lub lepiej, ale musimy je uczyć, że każdy ma różne talenty i że nie można być dobrym we wszystkim.
Badania wykazały, że przegrywanie meczów jest pomocne dla dzieci, ponieważ uczy ich to wykazywania empatii i radzenia sobie z doświadczeniem straty. Christine Carter, która opublikowała książki na temat rodzicielstwa mówi, że dzieci muszą nauczyć się przegrywać na oczach rówieśników i swoich najbliższych. Te, które nie doświadczają porażek, mogą stać się niespokojne i roszczeniowe, ponieważ zaczynają dostrzegać wygraną jako coś oczywistego, co skutkuje brakiem umiejętności radzenia sobie z sytuacjami, które nie idą po ich myśli. Zaczynają wierzyć, że wygrana im się po prostu należy.
Porażka to jedyny sposób, w jaki dzieci mogą uczyć się na błędach i zastanowić się nad ulepszeniem swoich umiejętności. Czy to analizy, by stać się lepszym/ Kiedy dzieci doskonalą swoje umiejętności i wygrywają następnym razem, nie tylko stają się lepsze w sporcie, ale też uczą się jak „smakuje zwycięstwo”, i jak ważny jest trening, który oprawia błędy. Rozumieją, że warto być wytrwałym. Uczy ich dumy z podjętego wysiłku i pokonywania przeszkód, co skutkuje zwiększeniem pewności siebie. Kiedy dzieci coś tracą, uczą się również identyfikować z innymi, którzy coś stracili. Melody Brook, terapeuta z Teksasu, mówi, że doświadczenie radzenia sobie ze stratą pomaga dzieciom okazywać empatię wobec innych dzieci w tej samej sytuacji. Dziecko, które nigdy nie przegrało w grze, nie zdaje sobie sprawy, że każdy w przyszłości będzie zmagać się z różnego rodzaju porażkami.
Wreszcie – co chyba najważniejsze, porażka pokazuje dzieciom, że muszą ciężko pracować, aby odnieść sukces.
PODSUMOWANIE:
ZWYCIĘSTWO ulepsza naszą samoocenę.
ZWYCIĘSTWO powoduje, że dzieci są dumne z siebie.
ZWYCIĘSTWO uczy dzieci myśleć strategicznie.
ZWYCIĘSTWO uczy dzieci, że warto pracować i być wytrwałym.
ZWYCIĘSTWO motywuje dzieci do bycia jeszcze lepszym
PORAŻKA uczy dzieci kontrolowania emocji.
PORAŻKA uczy dzieci wyciągać wnioski.
PORAŻKA uczy dzieci podejmowania kolejnej próby.
PORAŻKA uczy nie popełniania tego samego błędu drugi raz.
 
„Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz” Maxwell.
 
ŹRÓDŁA:
https://novakdjokovicfoundation.org/winning-losing-important-children/
https://girlsleadership.org/blog/why-we-should-let-our-kids-fail/