ŚMIERĆ PIŁKI ULICZNEJ

ŚMIERĆ PIŁKI ULICZNEJ

17 maja 2018 0 przez Radosław Bella
ŚMIERĆ PIŁKI ULICZNEJ
 ————————————————————————————————
Oryginalny tytuł: „The Death of Street Football and the Large Implication”
Źródło i foto: https://www.soccerpulse.net/single-post/2018/04/12/The-Death-of-Street-Football-and-the-Large-Implications
 ————————————————————————————————
Dwa tygodnie temu mój przyjaciel Mike wyjechał do Holandii na dwutygodniowe wakacje, aby obejrzeć kilka meczów i poznać kulturę futbolową Holendrów. Mike jest jedną z tych osób, które wszędzie wożą ze sobą swoje buty piłkarskie, chcąc wyskoczyć i pograć w piłkę na ulicy z kimkolwiek. Grał nawet z przypadkowo spotkanymi ludźmi przy Wieży Eiffla w Paryżu. Na tydzień przed wyjazdem wysłał mi zdjęcie swoich nowych butów, które z entuzjazmem chciał wykorzystać w rodzinnym kraju Cruyffa.
Minęły cztery dni i zero odzewu od Mike’a, co było zaskakujące, ponieważ on jest pierwszą osobą, która wysłała mi SMS-a, gdy gra z kimś świetną grę w piłkę. Pomyślałem, że może to wynikać z ograniczeń telefonicznych, ale kilka dni później napisał do mnie:
“Matt, tu Mike. To jest mój holenderski numer. Nie widziałem dzieciaków bawiących się tutaj na ulicy, a wielu ludzi nie interesuje się już piłką nożną. “
To sprawiło, że pomyślałem o brakującym pokoleniu zawodników, którzy mogli by awansować na finały Mistrzostw Świata w Rosji. Oczywiście możesz polegać dalej na blasku 30-letniego Robben i Sneijdera, ale na dłuższą metę, bez napływu młodych zawodników, kolejny brak awansu nie będzie rozczarowaniem.
Zadałem sobie pytanie: Gdzie są ci zawodnicy? Czym różni się nauka dzisiejszych młodych zawodników od tych z lat 70tych, 80tych czy 90tych?
Wydaje mi się, że znalazłem odpowiedź na to pytanie w książce Jordana Petersona „12 Rules of Life”
Autor pisze tak:
“Sam porządek to za mało. Nie można po prostu być stabilnym, bezpiecznym i niezmiennym, ponieważ wciąż trzeba zdobywać nowe i nieznane. Niemniej jednak sam chaos też nie będzie najlepszy w nauczaniu. Nie możesz długo tolerować bycia zasypywanym i przytłoczonym nowymi informacjami, ponad twoją zdolność uczenia się”.
 
Mój piłkarski mózg zaczął myśleć…
 
“Dlatego musisz być jedną nogą w tym, co opanowałeś i zrozumiałeś, a drugą w tym, co obecnie badasz i opanowujesz (uczysz się). Następnie musisz umieścić się w miejscu gdzie panuje chaos i będziesz doświadczał nowych rzeczy, będąc jednocześnie bezpieczny.”
Tak definiuje się miejsce, w którym zdobywa się najlepsze doświadczenia! Gdzie jest bezpiecznie, ale zawsze musisz być czujny. Naprawdę uwielbiam ten cytat.
W jaki sposób można znaleźć analogie do piłki ulicznej? Piłka uliczna vs zaplanowany trening – jak się do tego odnieść? W którą stronę najlepiej pójść?
Piłka uliczna jest szybka, nieustrukturyzowana, chaotyczna, bezwzględna. Wygrywasz, zostajesz. Przegrywasz schodzisz i oglądasz jak inni grają z trybun. Grasz z zawodnikami, których nie znasz i musisz rozwiązywać coraz bardziej złożone problemy, mając bardzo mało dostępnych informacji. Twoi rodzice tam nie stoją i nie karzą ci grać. Musisz sam walczyć o siebie, by przetrwać. To tutaj gracze rozwijają swoją odrębną osobowość w grze. Tutaj nikt nie przerywa gry, byś mógł czegoś się nauczyć.
Piłkarski trening na poziomie młodzieżowym jest odwrotny. To kontrolowane środowisko. Grasz przeciwko zawodnikom w twoim wieku i często o podobnych zdolnościach. Masz plan treningowy zaplanowany przez twojego trenera, który uczy cię np. o szerokości i głębokości w ataku, o mądrości taktycznej, 1v1 w obronie, technice, podejmowaniu decyzji itd.. Wszystkie są ważnymi kluczami do bycia najlepszym piłkarzem.
Jakim typem zawodnika staniesz się, jeśli będziesz miał jedne środowisko bez drugiego?
Jeśli masz tylko chaos, prawdopodobnie przechwycisz złe nawyki. Będziesz najprawdopodobniej jednonożny. Możesz zostać przytłoczony ciągłym stawianiu coraz trudniejszych wyzwań. Możesz nigdy nie mieć taktycznego zrozumienia gry bez instrukcji trenera.
Jeśli trenujesz tylko w usystematyzowanym treningu stracisz szansę na samodzielne testowanie rozwiązań. Jak szybko możesz rozwiązać problem? Czy możesz spróbować czegoś nowego z piłką, co widziałeś w zeszłym tygodniu u 40-letniego dorosłego mężczyzny? Czy możesz wygrać mecz po meczu i nie zejść z boiska przez dłuższy czas? Czy potrafisz poradzić sobie z krytyką ze strony starszych, bardziej doświadczonych zawodników-których możesz nie znać zbyt dobrze- jeśli grasz słabo? Wszystkie wspomniane rzeczy są ważnymi wyzwaniami, przed którymi stają zawodnicy grając w street football.
Barcelona była złotym standardem dla wszystkich w ostatniej dekadzie, ale nie stworzyła światowej klasy piłkarza od czasów Messiego, Iniesty czy Xaviego.
Czy to możliwe, żeby inne klubu „dogoniły” w końcu La Masie? Czy nie w tym jest problem?
Messi jest jednym z tych, który grał dużo street-football w Argentynie, zanim wyjechał do Europy.
Szczególnie w Stanach Zjednoczonych mamy bardzo uporządkowane środowisko piłkarskie i zbyt mało chaosu. Kiedy jestem w Connecticut, muszę przejechać 45 minut, aby znaleźć dobry poziom futsalu. Problem w tym, że są to moi starzy koledzy z byłego zespołu w Danbury. W centrum boiskowym grają z nami 13-letnie dzieci, które rywalizują z 25latkami. Jest to dla nich niesamowite doświadczenie.
W wielu krajach inwestuje się w te wszystkie nowe GPS, czy urządzenia mierzące HR, ale tak naprawdę potrzebujemy inwestycji w naszą piłkarską kulturę. Potrzebujemy nowych betonowych boisk, z małymi bramkami na boiskach koszykarskich. Potrzebujemy parków, małych futsalowych boisk. Potrzebujemy bramek zrobionych z plecaków, festynów czy turniejów gry ulicznej – prostych rzeczy, które mogą zrobić ogromną różnicę.
Małe dzieci, zwłaszcza w młodszych latach, należy zachęcać do zabawy z przyjaciółmi lub próbowania gry ze starszymi.
Nawet jeśli jesteś trenerem drużyny klubowej, możesz ustawić dzień w klubie, w którym przychodzą dzieci i grać w nie strukturyzowaną grę na małych boiskach. W różnym wieku. Muszą sami ją zorganizować, ustalić zasady i wybrać drużyny. Żadna osoba dorosła nie będzie ich trenować ani nie mówić im, co mają robić.
 
Całkowita wolność w obliczu chaosu.
To jest coś, co zrobiliśmy w jednym z klubów w którym pracowałem, gdzie czasami trenerzy i starsi zawodnicy grali z młodszymi, by stawiać im większe wyzwania, przez co podnosili poziom.
 
Potrzebujemy nieco więcej chaosu w naszej kulturze futbolu!
——————————————————————————–
12 Kwiecień, 2018 / Matt Danaher
Tłumaczenie: szachimat.com