DOŚRODKOWANIE PIŁKI ROZUMIANE INACZEJ – cz. 2 – co się dzieje w trakcie/po dośrodkowaniu

DOŚRODKOWANIE PIŁKI ROZUMIANE INACZEJ – cz. 2 – co się dzieje w trakcie/po dośrodkowaniu

19 lutego 2018 0 przez Radosław Bella

Ostatnio na blogu ukazała się pierwsza część artykułu o dośrodkowaniach, gdzie analizowałem głównie zachowania, które dzieją się:

1/ Przed dośrodkowaniem – wbieganie do pola karnego

2/ W trakcie dośrodkowania – w polu karnym.

Dzisiaj zajmiemy się tym, co dzieje się po dośrodkowaniu. Uważam, że jest to bardzo ważny temat, ponieważ złe pozycje w trakcie dośrodkowania, zła ochrona terenu przed polem karnym, brak komunikacji itd. mogą spowodować nie tylko to, że nie zdobędziemy bramki, ale i możemy ją stracić.

W trakcie dośrodkowania musimy zająć odpowiednie miejsce w polu karnym, ponieważ przede wszystkim chcemy zdobyć bramkę (więcej tutaj).  Niemniej najlepsze zespoły również myślą o tym, jak zapobiec ewentualnemu kontratakowi.  Wyróżniłbym tu dwie rzeczy:

1/ Ochrona pola karnego – zapobieganie kontratakom.

Najczęściej teren przed polem karnym asekurują środkowi pomocnicy.

Bardzo często jeden z nich asekuruje sektor, w którym jest piłka. Drugi  często jest w środku boiska. Zadanie dla nich jest najczęściej jedno – zgarnąć wybitą przez przeciwnika piłkę. Dobre ustawienie środkowych pomocników, lub pozostałych zawodników przed polem karnym, będzie miało wpływ na dalsze wydarzenia (po dośrodkowaniu).

  • Możemy zakończyć akcję strzałem:

 

 

  • Lub prowadzić dalej atak, czyli dalej być przy piłce:

 

Widać na powyższym filmie, że zespół Reprezentacji Anglii po zebraniu wybitej piłki, jest w stanie dalej tworzyć kolejne akcje podbramkowe. To prowadzi często do kolejnego dośrodkowania, definiowanego bardziej jako:

2/ Drugi atak.

jest to moment zaraz po zakończeniu pierwszego dośrodkowania. Najczęściej w “pierwszym ataku” zespoły są zorganizowane, a w trakcie “drugiego ataku” przeciwnik często gubi krycie. W książce “Projekt Bayern Monachium” Pep Guardiola mówi o tym momencie, że większość bramek pada w “drugim ataku” ponieważ zespoły często są bardzo dobrze zorganizowane na początku – dobrze chronią pole karne.

By “drugi atak” miał miejsce trzeba zebrać wybitą piłkę. Wtedy należy zachować czujność i zaobserwować to, co dzieje się w polu karnym, ponieważ bardzo często wtedy przeciwnik zdążył już zgubić swoje ustawienie. poniżej przedstawię dwa filmy, które świetnie pokazują “drugi atak”

 

Na filmie widać jak na dłoni dwie rzeczy:

1/ Bardzo dobre ustawienie zawodników Słowacji (biali) w trakcie pierwszego dośrodkowania.

2/ Luki w ustawieniu w trakcie “drugiego ataku”.

Można zauważyć, że Słowacy są bardzo blisko siebie, jednak zawsze po dośrodkowaniu następuje moment przeorganizowania i z racji tego, że rzeczy dzieją się szybko, można zająć odpowiednie miejsce, którego przeciwnik nie kryje. Poniżej przedstawiam film, który pokazuje, jak obrońcy którzy są bardzo dobrze zorganizowani, mogą zgubić krycie.

Zespół Walii w trakcie tego meczu bronił się w ustawieniu 1:5:3:2. Więc zawsze co najmniej czterech zawodników broniło pola karnego.

Jednak dobre ustawienie zespołu atakującego (Portugalii), czyli bardzo dobra ochrona terenu przed polem karnym, pozwoliła im na zbiórkę wybitej piłki. Do tego złe ustawienie linii pomocy zespołu Walii – wszyscy wbiegli do pola karnego nie chroniąc tego co się dzieje przed, spowodowało, że Portugalia miała szansę na “drugi atak”. To zdezorganizowało cały zespół, z czego konsekwencją była utrata bramki.

Poprzednie przykłady pokazują dobre ustawienie zespołu atakującego, który dobrze chroni teren pola karnego. Na bazie poprzedniego artykułu można również zauważyć, jak dobrze ustawiają się zawodnicy w polu karnym. Teraz pokażę jak złe ustawienie zawodników przed polem karnym (zła asekuracja) może drużynie atakującej zaszkodzić.

Zespoły, które bardzo często są w posiadaniu piłki i w większości atakują na zorganizowanego w obronie przeciwnika, będą musiały bardzo dobrze się asekurować. W powyższym filmie widać, że zespół Hiszpanii źle asekurował w ataku teren przed polem karnym. Białe kółko pokazuje jak wielki teren nie był kryty przed Hiszpanów i ile miejsca na kontratak jest za środkowymi obrońcami, co może ułatwić grę przeciwnikowi po odbiorze piłki.

W przestrzeni oznaczonej przez białe kółko brakuje środkowego pomocnika, który mógłby ewentualnie przerwać kontratak.

To, czy dojdzie do “drugiego ataku” jest uzależnione od tego, jak jesteśmy ustawieni przed polem karnym. bardzo ciekawą rzeczą jest ustawienie bocznego obrońcy po drugiej stronie boiska.

Boczny obrońca nie może być ustawiony w linii ze środkowymi obrońcami ponieważ nie przerwie ewentualnego kontrataku ponieważ byłby za daleko od piłki. Wydaje się być to ryzykowaną zagrywką, ale tak nie jest. Paradoksalnie im wyżej będzie ustawiony (oczywiście nie za wysoko), to szybciej przerwie kontratak przeciwnika – zdusi go w zarodku.

Jeżeli dośrodkowanie jest np. z lewej strony, bardzo często Guardiola ustawia swojego prawego obrońcę bliżej środka. W tym przypadku Kyle Walker pełni dwie funkcje. Może być alternatywą do zmiany strony ataku, albo może przerwać ewentualny kontratak przeciwnika.

należy nie zapominać o środkowym obrońcach, którzy muszą cały czas się komunikować. Uważam, że jest to najwyższy stopień rozumienia futbolu, gdy środkowy obrońca nie patrzy na piłkę – mimo, iż to jego zespół atakuje – ale komunikuje się z resztą zawodników, by zapobiec niebezpieczeństwu.

O ile interpretacja tego obrazka może wzbudzać inne zdanie, o tyle film poniżej pokaże jak ważne jest, by obrońcy  którzy są pod piłką się komunikowali:

Widać na zdjęciu jak zawodnik Hiszpanii rozgląda się co się dzieje dookoła i zauważa dwóch zawodników Reprezentacji Chorwacji. Natychmiast reaguje i “zawraca” zawodnika z prawej strony do obrony.

By zauważyć całość, sugeruję jeszcze raz obejrzeć powyższy film i patrzeć tylko na to, co dzieje się daleko za polem karnym.

Jest to mały detal, który jednak może mieć ogromny wpływ na to, czy  przy ewentualnym kontrataku będziemy mogli odebrać piłkę przeciwnikowi, czy nie.  Za niedługo mam w planach napisać osobny artykuł odnośnie asekuracji w ataku. Podsumowując jednak ten wpis, chciałbym przedstawić dwie grafiki. Myślę, że one najbardziej przedstawiają wszystkie treści związane z powyższym artykułem. Celem artykułu było przedstawienie jak ważne jest nie tylko to, co dzieje się dookoła piłki i w polu karnym w trakcie dośrodkowania, ale również to, co dzieje się pod piłką i jak wielki wpływ może mieć nasze ustawienie w perspektywie kolejnych sekund po pierwszym dośrodkowaniu.

Wszystkie treści mogę przedstawić na jednej grafice. Jest to mój autorski pomysł ustawienia, na powstały na bazie analiz najlepszych zespołów. Proszę pamiętać, że artykuły w dziale “analiza okiem nie analityka” są jedynie subiektywną interpretacją zaistniałych sytuacji na boisku. Nie znając poszczególnych zadań taktycznych i planu na mecz, nie należy postrzegać artykuł za pewnik.

 

PS Marek Kleitz, Dzięki!