ROZMOWA Z BART-em CAUBERGH

ROZMOWA Z BART-em CAUBERGH

30 stycznia 2018 0 przez Radosław Bella

Also in english version here.


Bart-a miałem okazję po raz pierwszy spotkać w trakcie trwania Mentorship-u w Amsterdamie, organizowanym przez World Football Academy w 2016 roku. Od tej pory śledzę jego trenerską karierę. Jestem pewien, że za niedługo będzie jednym z najlepszych piłkarskich (jak sam określa) trenerów przygotowania motorycznego. Ludzie tacy jak Bart bardzo mnie inspirują. Nasza rozmowa, którą będziecie mogli przeczytać bardzo porządkuje mi wiedzę. Byc może dla kogoś z Was chociaż część informacji wyda się inspirujące lub po prostu ciekawe. Jedno jest pewne. Zawodnicy zasługują, by ich trenerzy byli coraz lepsi.

A więc….

Zapraszam do czytania:

Cześć Bart. Czy mógłbyś nam opowiedzieć czym się zajmujesz? Jak wygląda Twoja współpraca z Iszym trenerem? Co należy do Twoich obowiązków? Jakie rzeczy bierzesz pod uwagę w swojej pracy? Czy mógłbyś powiedzieć coś o swojej karierze polskim Trenerom i Trenerkom?

Oczywiście. Od momentu podpisania pierwszego profesjonalnego kontraktu jako trener piłki nożnej w 2011 roku, pracowałem w 6 krajach i 3 kontynentach. W KRC Genk (Belgia), Al Jazeera (ZEA) i Krylia Sovetov Samara (Rosja), gdzie asystowałem belgijskiemu menedżerowi Frankowi Vercauteren. Pomagałem także portugalskiemu menedżerowi Carlosowi Queirozowi z irańskim zespołem narodowym podczas udanych eliminacji Pucharu Świata 2014 oraz holenderskiemu menedżerowi Mario w APOEL (Cypr). Obecnie jestem trenerem przygotowania motorycznego  w zespole Darije Kalezic w Wellington Phoenix (Nowa Zelandia), który startuje w australijskiej A-League.

Wszędzie, gdzie pracowałem, wprowadzałem model periodyzacji. Najpierw periodyzacja zespołu, a później także periodyzacja indywidualna i rehabilitacyjna. W Genk byłem również odpowiedzialny za periodyzację akademii. Filozofia jest jasna, aplikacja jest zawsze inna, ponieważ w każdej sytuacji musisz radzić sobie z różnymi czynnikami zewnętrznymi. Wszystko musisz wziąć pod uwagę. Jakiego stylu gry trener wymaga w grze? Kim są zawodnicy w zespole: starsi gracze, młodsi gracze, nowi gracze z niższego poziomu, nowi gracze, którzy nie grali w swoich poprzednich klubach, gracze po kontuzjach itp. Każdy potrzebuje indywidualnego planu periodyzacji w ramach periodyzacji zespołu.

Czy musisz dużo podróżować w trakcie sezonu, jak długo jest się  poza sezonem, jak długo czasu na przygotowania jest przed sezonem, czy jest wiele gier w środku tygodnia, czy jest przerwa zimowa, czy istnieje system play-off, czy są jakieś zmiany w temperaturze w sezonie, czy masz do czynienia z różnicami czasowymi, czy jesteś w stanie udać się na obóz przedsezonowy, jaka jest jakość obiektów treningowych, jak duży jest klub i jego zaplecze, czy jest też zespół B, … To pytania na które zawsze muszę znać odpowiedź.

Współpracuję też ściśle z personelem medycznym w zakresie treningu siłowego i przeglądam strategie żywienia zawodników i regeneracji.

Gdy planujesz plan na cały tydzień, co bierzesz pod uwagę? Od czego zaczynasz?

Zawsze traktuję cały sezon jako kontekst, ponieważ wtedy wiem, ile gier zagra mój zespół. Dopiero wtedy mam najlepszy przegląd tygodni, w których mogę zaplanować piłkarski trening motoryczny; ile razy w tygodniu będę miał mecz/sparing/grę itd.

Model Periodyzacji to narzędzie, dzięki któremu Twój zespół będzie pracował najlepiej jak może, a Twoi zawodnicy unikną kontuzji. Bycie Top fit oznacza, że ​​twoja drużyna może wykonywać i narzucać swój styl gry przez 90 minut. Aby rozwinąć zespół którego potrzebujesz, musisz mieć wszystkich swoich zawodników na boisku, podczas sesji treningowych i (sparingowych lub wewnętrznych) gier.

Punktem początkowym planowania tygodniowego jest zawsze poprzednia gra i następna gra. Pamiętać należy, ile masz dni pomiędzy nimi i kiedy będziesz podróżować.

Trzy pierwsze zasady periodyzacji to:

  • Mecz – trening regeneracyjny – dzień wolny: w następnym dniu po meczu planuję trening regeneracyjny dla wszystkich zawodników, którzy grali więcej niż 30 minut. Inni mogą wykonać sesję treningu kondycyjnego piłki nożnej lub wyrównawczego. Drugi dzień po meczu to wolny dzień. Zawodnicy mogą odzyskać siły po meczu lub wynikających z aklimatyzacji.
  • Trening taktyczny – trening taktyczny – mecz: ostatnie dwa dni przed meczem planujesz treningi taktyczne (bez warunkowania).
  • Dzień wolny- trening taktyczny – piłkarski trening kondycyjny: po wolnym dniu gracze potrzebują czasu, aby ponownie uruchomić „silnik”. Dlatego dzień po dniu wolnym planujesz trening taktyczny, a dopiero później trening kondycyjny piłki nożnej. Nasz piłkarski trening kondycyjny (najcięższy w całym tygodniu) jest co najmniej 3 dni po ostatnim meczu i co najmniej 3 dni przed następną grą. Jeżeli zaraz po wolnym dniu, od razu wejdziesz w najcięższy trening, ryzyko kontuzji wzrasta, a tego chcemy uniknąć.

Jak zachowania taktyczne / plan na mecz mają wpływ na twoją cotygodniową pracę?

Piłka nożna jest zawsze punktem wyjścia w planowaniu, więc wszystko jest związane z rozwojem stylu gry. Sztab szkoleniowy ma przejrzysty plan gry i podczas tygodnia to trenujemy.  Gdziekolwiek na świecie pracuję, punktem wyjścia zawsze musi być gra!

Jeśli przeanalizujesz grę z perspektywy każdej akcji, zawodnicy  nieustannie wymieniają informacje ze swoimi kolegami z drużyny i przeciwnikiem. Jest komunikacja werbalna (na przykład zawodnik, który woła i prosi o piłkę), jak również komunikacja niewerbalna (na przykład bieganie za linie obrony przeciwnika, aby otrzymać piłkę w tej przestrzeni). Komunikacja jest kluczowa (najważniejsza rzecz każdej akcji), ponieważ zawodnik podejmuje decyzję w oparciu o te informacje. Drugim najważniejszym elementem jest podejmowanie decyzji w oparciu o specyfikę gry lub danej sytuacji. Kiedy zawodnik podejmuje już decyzję, w oparciu o otoczenie, następuje  “wykonanie decyzji za pomocą techniki”. Piłkarze muszą robić te akcje piłkarskie przez cały czas, co jest szczególnie ważne, ponieważ chcemy grać w szybkim tempie i mieć pewność, że uda nam się to osiągnąć.

Możemy wywnioskować, że połączenie komunikacji, podejmowania decyzji i egzekucji odbywa się w najkrótszym możliwym czasie i tak często, jak to możliwe, a także ma na celu zapewnienie ciągłości w grze, Powtarzanie najlepszych akcji, jak najczęściej i jak najdłużej… to jest przygotowanie motoryczne w piłce nożnej.

Masz bardzo duże doświadczenie jak na swój wiek i staż pracy. Na co na początku zwracasz uwagę podejmując pracę w nowym klubie.

Przede wszystkim chcę mieć jak najwięcej informacji o drużynie i zawodnikach. Na poziomie zespołu chcę wiedzieć, co robili w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy, ponieważ nowy trener może oznaczać nowy styl treningu i stylu gry, co może być kluczowe dla zawodników. Chcesz / potrzebujesz wszystkich graczy na boisku każdego dnia, aby rozwijać styl gry, więc nie chcesz kontuzji! Podczas pierwszych sesji treningowych obserwacja jest kluczem do analizy mocnych i słabych punktów drużyny i zawodników, ale nie ma lepszego testu niż gra.

Mam indywidualne spotkanie ze wszystkimi zawodnikami, ponieważ zawsze chcę uzyskać jak najwięcej informacji (o ich karierze, ostatnim sezonie, historii urazów, ale także o tym, co obecnie robią w treningu siłowym, o odżywianiu, chcę znać nawyk związane  ze snem itp.). Krok po kroku przedstawiam również każdemu zawodnikowi wszystkie możliwe i logiczne sposoby regeneracji, ponieważ główny trener chce mieć jak najczęściej wszystkich na treningu. Ograniczamy przez to przypadki do minimum.

W Polce zazwyczaj po 13-15 kolejkach widać zmęczenie po zawodnikach. Jak według Ciebie najlepiej sobie z tym poradzić?

Najlepiej przeanalizować proces szkoleniowy z ostatnich dni, tygodni i miesięcy. Tutaj znajdziesz powody, dla których gracze nie są „na świeżości”, dlaczego gromadzą zmęczenie lub dlaczego zespoły walczą ze zmęczeniem w ostatnich minutach meczu. Skoncentruj się na stopniowym budowaniu, skup się na długoterminowym rozwoju zespołu i unikaj aplikowania „za dużo, zbyt wcześnie”.

Analizuj także jakość podczas gry: czy twoi gracze są na swoim „topie”, gdy rozpoczynają grę? Czy twoi zawodnicy nie mają świeżości na koniec gry? Gra jest zawsze punktem wyjścia do przygotowania programu treningowego zespołu.

Jeśli jesteś w sezonie i nadal dochodzisz do wniosku, że twoi gracze nie są w najlepszej fizycznej formie lub że walczą o utrzymanie tempa podczas gry, skup się na odzyskaniu świeżości. Skup się na jakości bardziej, niż na ilości, planuj krótsze  sesje treningowe, ale lepsze!

Nie planuj wtedy najcięższego treningu między 48 a 72 godziną po meczu. Wtedy tylko taktyka.

Paco Seirullo z Fc Barcelony powiedział kiedyś: “przygotowanie motoryczne w piłce nożnej nie istnieje” jaka jest twoja opinia na ten temat?

Jeśli przedstawiałbym  ci swoją opinię, oznaczało by to, że będzie to subiektywna dyskusja i będziemy mogli debatować godzinami. Zawsze umieszczaj wszystko w perspektywie i twórz obiektywne referencje/odniesienia. Wróćmy do tego, czym jest “przygotowanie motoryczne w piłce nożnej”, terminologia jest ważna, ponieważ każdy musi mówić tym samym językiem.

Jak wyjaśniłem w poprzednim pytaniu: akcja piłkarska to komunikacja – podejmowanie decyzji – wykonanie decyzji. Przygotowanie motoryczne jest “tylko” czwartą warstwą akcji. Przygotowanie motoryczne (piłkarskie!) to ciągłe powtarzanie “komunikacja – podejmowanie decyzji – wykonanie decyzji” częściej (wyższe tempo) i tak długo, jak to możliwe (90 minut).

Chciałbym pomówić chwilę o aplikacji zasad w trening. Większość profesjonalnych klubów w Polsce planuje dwie sesje treningowe dziennie. Najczęściej piłkarskie. Czy jest to optymalne?

Piłka nożna to sport intensywny (ze względu na szybkość działania), a w naszym sporcie, o takiej intensywności chodzi przede wszystkim o poprawę jakości akcji. Kiedy mówisz o jakości akcji piłkarskiej … chcesz na przykład lepszego przejścia z obrony do ataku. Każde działanie będzie miało 4 cechy przestrzeni czasowej. Bierzesz pod uwagę: określoną pozycję na boisku, w określonym momencie gry, w określonym kierunku i z pewną prędkością (szybkością). Lepsza akcja (na przykład podanie piłki do partnera) oznacza poprawę pozycji / momentu / kierunku / szybkości akcji, bo detale grają rolę w perspektywie poprawy swojego działania.

Jeśli analizujesz grę, zawodnicy (na wyższym poziomie i na niższym poziomie) wykonują te same akcje (przejście z obrony do ataku, finalizacja akcji, budowanie gry itp.). Różnica polega na szybkości akcji: jest mniej czasu i miejsca na wyższym poziomie, aby wykonać tą samą czynność piłkarską. Musisz przygotować swoich zawodników, aby wykonali te same czynności, ale przy mniejszej ilości czasu i miejsca. Oznacza to, że nie chodzi o więcej sesji treningowych lub dłuższych sesji treningowych, ale chodzi o lepsze sesje treningowe.

Aby mieć najwyższą jakość podczas każdego treningu, gracze muszą mieć możliwość wykonania każdej akcji w 100%, więc potrzebujesz “świeżych” graczy. Kiedy masz podwójne sesje, zawodnicy są niewystarczająco zregenerowani po pierwszym treningu. Zmęczenie, a zwłaszcza nagromadzenie zmęczenia są największym wrogiem piłkarza i największym czynnikiem ryzyka kontuzji, więc musisz unikać przemęczenia! Potrzebujesz jakości zamiast ilości, lepszego treningu zamiast dłuższego i jednej sesji treningowej dziennie.

Jak już wspomniałeś pracowałeś w wielu klubach, wielu krajach. Jak czynniki zewnętrzne wpływają na Twoją/Waszą pracę?

Każdy kontynent, każdy kraj i każdy klub ma swoje własne czynniki zewnętrzne. Mogą być takie same w różnych miejscach, ale sposób radzenia sobie z nimi jest inny. Zrób przegląd wszystkich czynników zewnętrznych i wszystkich możliwych rozwiązań lub strategii, jak sobie z tym radzić. Niech to będzie proste, najpierw wykonaj najważniejsze czynności i pomyśl logicznie na co będziesz miał największy wpływ.

Jeśli musisz dużo podróżować w meczach wyjazdowych, nie ma sensu obwiniać czynników zewnętrznych i narzekać. Czynniki zewnętrzne są faktami, ale możesz wpłynąć na sposób, w jaki sobie z nimi poradzisz. Poszukaj najlepszych strategii  regeneracji  (na przykład, gdy musisz grać lub trenować w gorących lub zimnych warunkach). Jeżeli masz słabe warunki do pracy, pomyśl jak je wykorzystać w najlepszy i najbardziej optymalny sposób. Nigdzie nie jest idealnie!

Prewencja przed urazami… to chyba bardzo ważny dla trenera przygotowania motorycznego temat?

Trenerzy piłki nożnej, którzy mają głębokie zrozumienie planowania treningów to najlepsza prewencja przed urazami! Robienie właściwych rzeczy we właściwym czasie z zawodnikami  i z zespołem. Komunikacja między trenerami, personelem medycznym i zawodnikami jest bardzo ważna. Każdy musi zrozumieć ten proces i każdy musi pracować w tym samym kierunku. Periodyzacja obciążeń zespołu jest punktem wyjścia. Wszystkie inne informacje mogą pomóc w ulepszeniu tego procesu, podobnie jak komunikacja zawodnika do sztabu: każdego ranka zawodnika przekazują opinie na temat swojego dobrego samopoczucia: jak spałeś? Jak się czujesz? Boli cię? Niby proste pytanie… ale zawsze informacja.

Komunikacja sztabu szkoleniowego z personelem medycznym: wyraźny przegląd cotygodniowego planowania, sesji szkoleniowych i wymagań w celu uzyskania najlepszego możliwego indywidualnego programu szkoleniowego w ramach programu zespołowego: którzy gracze muszą robić mniej, inaczej lub więcej?

Komunikacja personelu medycznego z sztabem szkoleniowym: czy zawodnicy mają problemy z niektórymi drobnymi urazami, czy zawodnicy robią to, co mają do zrobienia, czy dbają o regenerację?

Czy to jest właśnie Twoja nauka? Jak się uczysz jako trener? Jak się rozwijasz?

Żyję tak, by być codziennie uczniem tej gry. Uwielbiam podróżować po świecie i zawsze staram się spotykać najlepszych trenerów i ekspertów w piłce nożnej. Od 2009 roku ściśle współpracuję z Raymondem Verheijenem. Spędzam z nim średnio 2 tygodnie w roku i uczęszczam na kursy World Football Academy.

W moim życiu i karierze trenerskiej mam dwóch mentorów: Raymond Verheijen to osoba, z którą zawsze konsultowałem się wszędzie, gdzie pracowałem, i Frank Vercauteren, u którego asystowałem w 3 krajach (KRC Genk w Belgii, Al Jazeera w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Krylia Sovetov Samara w Rosji), podczas prawie 200 oficjalnych meczów. W 2010 roku dał mi możliwość podjęcia pracy jako trener przygotowania motorycznego  w jego zespole w KRC Genk, gdy miałem zaledwie 26 lat!

Poza tym byłem (i wciąż jestem) szczęśliwy, mogąc współpracować z trenerami z dużym międzynarodowym doświadczeniem, takimi jak Frank Vercauteren, Carlos Queiroz, Mario Been i Darije Kalezic.

Stworzyłem swój własny „zespół za zespołem” w ciągu ostatnich 10 lat. Personel medyczny i techniczny jest zespołem odpowiedzialnym za zespół, ale szukam również różnych specjalistów na całym świecie, którzy pomogą mojemu zespołowi (porady dotyczące odżywienia i suplementacji, lepsze strategie snu, optymalizacja biorytmu, lepsze szkolenia w zakresie rehabilitacji itp.). Ta międzynarodowa sieć ekspertów utrzymuje mnie na bieżąco z najnowszymi informacjami, aby poprawić wydajność i powrót do zdrowia kontuzjowanych zawodników. Szukam tego 1% dodatkowego, by stać się lepszym (zarówno dla zawodnika, jak i dla siebie).

 

Dziękuję Bart. Życzę ci, abyś był codziennie był lepszym trenerem, niż byłeś wczoraj! Do zobaczenia wkrótce!