4ka w linii

4ka w linii

18 grudnia 2017 0 przez Radosław Bella

W trakcie konferencji w Szklarskiej Porębie (Listopad) miałem przyjemność wysłuchać wykładu trenera Czesława Michniewicza. Dziękując za inspirację, dziś zajmę się współpracą obrońców w fazie bronienia. Będzie to zbiór moich notatek z wykładu oraz własnych przemyśleń.

Bardzo duży wpływ na zachowanie obrońców ma wcześniej założona taktyka.  Ilość napastników przeciwnika również wpływa na ich współprace. Niemniej jednym z kluczowych elementów jest to, że linia obrony musi działać jako jedność – “jedno ciało”.Bardzo często trenerzy wyznaczają jednego lidera, który instruuje pozostałych.

USTAWIENIE

Wysoki pressing – w trakcie próby wysokiego odbioru, obrońcy mają utrudnione zadanie. Nie dość, że muszą bronić tego co przed nimi, to jeszcze mają bardzo dużą odległość za swoimi plecami. Muszą być bardzo uważni i przewidywać zagranie górnej piłki. Najczęściej wtedy linia obrony jest ustawiona w okolicach koła lub połowy boiska.

Średni pressing – tutaj już linia obrony jest ustawiona w okolicach 30 metra.

Niski pressing – linia obrony przed polem karnym lub nawet niżej – w zależności od przebiegu meczu.

Linię obrony przede wszystkim definiuje piłka oraz zadania taktyczne całego zespołu w trakcie bronienia. Jeżeli piłka jest na środku, ustawienie 4 zawodników nie powinno być szersze niż pole karne.

Jest to dosyć logiczne, ponieważ obrońcy przede wszystkim muszą bronić środka. Nie jest to jednak regułą – jak wszystko w piłce – co pokazuje linia obrony West Hamu.

Gdy piłka jest z boku, zazwyczaj drużyna nie będąca przy piłce zawęża pole gry do piłki. Najczęściej do dalszego słupka własnej bramki.

Jest to na tyle dobre ustawienie, ponieważ mamy wtedy w okolicach piłki przewagę. Wiedząc o tym, że po drugiej stronie są przeciwnicy, których nie kryjemy, boczny obrońca musi przewidywać (odczytać sygnały) gdy przeciwnik chce zmienić stronę:

POSTAWA CIAŁA:

Ma ogromne znaczenie. Jest to szczegół, ale w przypadku gdy jest ono złe – może to spowodować utratę cennej sekundy. Porównałbym ustawienie obrońców w linii do ustawienia boksera. Ciężar ciała pochylony w przód i jestem ustawiony bokiem:

Na obrazku powyżej widać ustawienie obrońców w trakcie, gdy przeciwnik gra górną piłkę. To ustawienie ułatwia start i umożliwia szybszą reakcję. W momencie gdyby ciało obrońcy byłoby ustawione frontalnie (jak na poniższym filmie) do piłki i nie byłby nisko na nogach, musiałby zrobić dwie rzeczy, które kosztują go czas: Odwrócić się i wystartować (ciało przy przyspieszeniu zawsze dąży najpierw do obniżenia środka ciężkości).

Przy  ustawieniu bocznym i będąc nisko na nogach – lepsza gotowość do startu = szybsza reakcja.

Nie jest możliwe w jednym artykule zdefiniować wszystkich zadań linii obrony, ale skupimy się na tych najważniejszych. Przede wszystkim wszystko zależy od miejsca na boisku. Wyróżniłbym dwa kluczowe sektory: środek boiska i pole karne. Inaczej będziemy się ustawiać w polu karnym a inaczej na 30-stym metrze od naszej bramki.

ŚRODEK BOISKA:

Linia obrony jest ustawiona szerzej. Główne zadania to:

  1. Aktywna presja na napastników – środkowi obrońcy.
  2. Przewidywanie górnej piłki – cała linia obrony.
  3. Zapobieganie dośrodkowaniom – boczni obrońcy.
  4. Skracanie pola gry – wypychanie gry przeciwnika do tyłu.

Najważniejsza sprawa – nie dać obrócić się napastnikowi z piłką. Bardzo często Trenerzy ustalają czy środkowi obrońcy czy 6stka wychodzi za napastnikiem. Często gdy przeciwnik gra dwoma napastnikami, to za napastnikiem wychodzącym do gry wychodzi 6stka. Jeżeli jeden napastnik – to jeden ze środkowych obrońców.

Wtedy (jak na filmie) napastnik nie ma swobody i jedyną rzeczą jaką może zrobić to zagrać do tyłu.

Dużym błędem, uważam jest brak presji. Na filmie widać, jak dwójka środkowych obrońców była bierna, co pozwoliło dalej rozwinąć atak przeciwnikom.

 

OBRONA POLA KARNEGO

Tutaj już linia obrony powinna być ustawiona węziej. Gdy obrońcy wracają, muszą mieć na względzie, że nie powinni wracać w linii prostej.

Dlaczego? Na obrazku poniżej widzimy najbardziej niebezpieczne rejony pola karnego. Stąd pada najwięcej bramek.

Z tego powodu trzeba zadbać o przewagę w polu karnym. Bardzo dużo trenerów ustawia w tym rejonie co najmniej czterech zawodników (boczny obrońca, dwóch środkowych i często 6-stka) – szczególnie w trakcie dośrodkowań.

Na obrazku widać przewagę 3na2 w polu karnym. Czy kryć w strefie czy 1na1? ten temat poruszę w kolejnych artykułach, ale głównie wszystko zależy od planu taktycznego. Pamiętam cytat jednego z sławnych trenerów, niestety nie pamiętam kto jest jego autorem, ale pokazuje że nie można skrajnie podchodzić do tematu krycia w polu karnym.

“Wielu Trenerów chce bronić przestrzeni… a jeszcze nigdy nie widziałem, żeby przestrzeń strzeliła gola”.

Dużym ryzykiem jest wyjście ze światła bramki środkowego obrońcy ponieważ wtedy godzimy się na równowagę albo… niedowagę.

KONCENTRACJA

Obrona drugiego ataku – bardzo dużo bramek wpada po dobitkach. Dlaczego tak jest? Ponieważ w większości przypadków w trakcie pierwszego dośrodkowania, zespół jest zorganizowany. Zaraz po wybiciu piłki linia obrony zmienia swoje miejsce: ktoś się spóźni, ktoś nie wyskoczy i… ustawienie się zmienia. Dużym problemem obrońców jest skupienie się tylko na pierwszy ataku, a potem często gubi się krycie. Ważne jest by nie odpuszczać! By zakończyć artykuł posłużę się ostatnią wypowiedzią Giorgio Chielliniego, którą oczywiście nie można brać dosłownie, ale pokazuje pewien trend… który rodzi problem gry w obronie u wielu osób:

“Guardiola “zrujnował” wielu obrońców we Włoszech. Całe pokolenie. Wszyscy teraz chcą wyprowadzać piłkę, a żaden z tych obrońców nie potrafi kryć”.

Oprócz tego, trzeba zdefiniować jak kryjemy w polu karnym, gdy przeciwnik ma piłkę na środku? Jak na boku? Jak przy stałych fragmentach gry? itd.

W artykule omówione są tylko najważniejsze elementy gry linii obrony. Pod koniec miesiąca będzie dostępny mój nowy ebook – gra w obronie. Dzisiejszy artykuł jest jedynie małym wstępem do bardzo rozległego tematu jakim jest faza bronienia. Wszystko nie ma na celu wpływać na twój wybór sposobu bronienia. Chcę tylko pokazać niektóre opcje pozycjonowania, które mamy w defensywie. Mimo to istnieje wiele możliwości i odmian, które zależą od graczy, którzy mamy w naszym zespole, a także oczywiście od pomysłów trenerów. Ważne jest, aby wybrać to, w co naprawdę wierzysz i jaki jest Twój zespół!