“LAGA”? CZY GÓRNA PIŁKA?

“LAGA”? CZY GÓRNA PIŁKA?

12 października 2017 0 przez Radosław Bella

“LAGA”? CZY GÓRNA PIŁKA?


„Gdyby Bóg chciał żeby piłka latała wysoko, zasiałby trawę na niebie.”

Brian Clough

Od wielu lat w środowisku trenerskim można zaobserwować, że temat górnej piłki jest przedmiotem krytyki lub tematem “tabu”. Pod przykrywką ciągłego posiadania piłki oraz fascynacji grą “po ziemi”, wielu z Trenerów/Trenerek krytykowało grę górą. Faktem jest, że w procesie rozwoju piłkarzy o wiele trudniej nauczyć budowania ataku dołem niż górą.  Na blogu,  pojawiały się już artykuły mające trochę wspólnego z górną piłką,

(patrz: http://szachimat.com/2017/09/14/pilka-gorna-w-pole-karne-skuteczne-czy-nieskuteczne-dzialanie-w-ataku/     oraz       http://szachimat.com/2017/09/05/koncept-drugiej-pilki/)

jednakże,  górna piłka może być dobrze wykorzystaną bronią w trakcie meczu. Na początku swojej pracy w Manchesterze City Pep Guardiola stwierdził: “Wiem, że górną piłkę macie w Anglii we krwi. Wiem również, jak wiele drużyn używa tej broni. Nie przyszedłem tutaj jednak zmieniać angielską piłkę. Chcę tylko zaadaptować moje pomysły i wygrać tą ligę tak, jak nikt nigdy wcześniej”.

Ten sam trener, wielokrotnie powtarzał, że “nie chodzi wcale o samo podanie, ale o intencję jaka się za nim kryje”. Jeżeli piłka górna jest celowa (!) może okazać się bardzo groźna. Jak groźna? Przekonali się o tym również przeciwnicy zespołów Guardioli:

 

https://www.youtube.com/watch?v=1JqL1-ojG4g&t=56s

Po obejrzeniu tego filmu, można śmiało stwierdzić, że górna piłka podawana  z intencją NIE jest wybiciem czy po prostu kopnięciem piłki…

 


JAK I KIEDY WYKORZYSTAĆ GÓRNĄ PIŁKĘ?

W trakcie tego artykułu, został pominięty temat dośrodkowania z bocznego sektora.

Co sprawia, że zawodnicy grają górą?

POMYSŁ (INTENCJA) – piłkę górną można zagrać w paru przypadkach:

a/ w trakcie ataku pozycyjnego – gdy linia obrony przeciwnika ustawiona jest wysoko:

Podanie górne również może być skuteczne, gdy linia obrony ustawiona jest nisko. Niezbędna jest wtedy bardzo dobra komunikacja między zawodnikiem z piłką, a skrzydłowym/napastnikiem lub środkowym pomocnikiem.

Jednym z sygnałów do zagrania górą może być ruch napastnika lub skrzydłowych za linię obrony przeciwnika.

b/ w trakcie ataku pozycyjnego do zmiany strony.

Przeniesienie ciężaru gry jest jednym z najważniejszych zadań środkowych pomocników/obrońców. Często z tego zadania są oni rozliczani przez trenerów.  Tam gdzie jest piłka, zawsze będzie presja. Druga strona najczęściej jest wtedy “odkryta”. Jednym podaniem można przybliżyć się do bramki przeciwnika:

 

Zawsze na drugiej stronie będzie więcej miejsca oraz prawdopodobnie przeciwnik nie będzie miał tam przewagi. Często wystąpią tam sytuacje 2v2:

lub sytuacje 1v1, gdzie przy bardzo dobrze dryblującym skrzydłowym, może okazać się to bardzo skutecznym środkiem na finalizację akcji:

c/ w takcie ataku pozycyjnego – wyjście spod pressingu rywala.

 

Na filmie bardzo dobrze widać, że zespół Hiszpanii pod wpływem wysokiego pressingu Chorwatów zagrał górną piłkę. Minął tym aż czterech zawodników, ułatwiając przy tym dalsze kreowanie akcji.

Bez górnej piłki, nie byłoby tej sytuacji, a co za tym idzie – realnej szansy na zdobycie bramki. Po minięciu tylu zawodników, przeciwnik jest niezorganizowany w defensywie, dlatego sytuacje 5v5/6v5/5v6 są o wiele prostsze do rozwiązania.

d/ w trakcie kontrataku.

Z założenia: Jeżeli jesteśmy w fazie bronienia na własnej połowie, przeciwnik jest wyżej.  Zaraz po odbiorze przeciwnik ma dwie opcje: natychmiast spróbować odebrać piłkę lub wycofać się do obrony. Wtedy otwiera się możliwość zagrania górnej piłki za ich plecy.

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ – wybicie piłki.

Jest to bardzo kontrowersyjny temat. O ile w seniorach bardzo często wybija się piłkę na najwyższym poziomie (nawet najlepsi obrońcy), to będzie to zawsze dyskusyjny temat w piłce młodzieżowej. Dwa skrajne podejścia:

*wybicie piłki – brak pomysłu na atak czy po prostu kopnięcie piłki byle bliżej bramki przeciwnika,

*wybicie piłki – gdy nie ma już innej opcji lub jest bardzo niebezpiecznie (np. niebezpieczny rejon, przewaga i pressing przeciwnika).

Wybicie  również może być włączone w proces treningowy. Poniżej film ze środkiem treningowym, gdzie napastnicy kończą akcję po dośrodkowaniu, a obrońcy uczą się “wybijać” piłkę z pola karnego (drużyna Athletic Bilbao – trener Marcelo Bielsa).

O ile obrona pola karnego (wybicie) może być przez wielu zrozumiała, to bardzo dziwny może wydać się trening wybicia piłki… z innych rejonów boiska.

 

 

Jest to na pewno temat kontrowersyjny, który wywołuje różne opinie. Uważam, że nie ma jednej, najskuteczniejszej drogi prowadzenia ataku pozycyjnego lub bronienia. Wszystko jest zależne od wielu czynników. By podejmować prawidłowe decyzje, musimy mieć prawidłowe informacje i być świadomym jakie atuty i wady ma zagranie górnej piłki. Wielu sławnych trenerów twierdzi, że górna piłka to… tak naprawdę strata jej posiadania.

Nie namawiam do treningu wybijania oraz do żadnego z tych podejść. Uważam, że we wszystkim skrajności są złe. Powyższe filmy pokazują grę jednych z najlepszych zespołów  (Hiszpania, Chorwacja, Niemcy), które bardzo często grają górną piłkę mimo iż,  słyną z świetnego ataku pozycyjnego! Uważam, że gra w piłkę z intencją jest najważniejsza i trzeba jej nauczać  na każdym etapie szkolenia. Często kłócimy się czy trzeba grać pięknie, czy skutecznie? Czy lepsze jest podanie górą, czy dołem?

Bardzo często, jak mawia Simeone: “Niektóre drużyny jak mają piłkę, to bardziej pokazują swoją słabość, niż siłę”.

Chyba najlepszą puentą tego artykułu będzie zdanie cytowanego już przeze mnie Boba Paisleya:

“Nie chodzi wcale o podanie gór czy dołem… chodzi o ODPOWIEDNIE podanie”.

 


Pragnę przypomnieć, że ten dział jest subiektywną oceną zaistniałych sytuacji na boisku. Jednocześnie zaznaczam, że nie znając założeń taktycznych lub indywidualnych zadań zawodników na dany mecz, ocena może być jedynie opinią, opartą na obserwacji autora blogu.