KONTRATAK

1 czerwca 2017 0 przez Radosław Bella

“Wydawać się mogło, że mamy mecz po kontrolą, ale potem przyszedł jeden kontratak, który zmienił wszystko” – Michał Probierz po przegranym meczu z Wisłą Kraków 3:1.
“Najbardziej obawiam się ich kontrataków. Real Madryt jest drużyną, która w trzy, cztery czy pięć sekund przedostaje się w twoje pole karne. Oczywiście oni są zespołem kompletnym w każdym aspekcie, także w defensywie. Jednak w kontrze są zabójczy.” – Iván Cuéllar, zawodnik Sportingu Gijón

 

Te dwie wypowiedzi w pełni pokazują, jak potężną bronią w dzisiejszym futbolu jest kontratak. Faza przejścia z obrony do ataku stała się znakiem rozpoznawczym wielu wspaniałych drużyn. W dzisiejszym artykule rozłożę kontratak na części.

W piłce nożnej zawsze coś wynika z czegoś. By móc mówić o kontrze, trzeba najpierw piłkę odebrać. Bardzo często drużyny na najwyższym poziomie, w sposób zaplanowany odbierają piłkę. Oczywiście mając na uwagę, że piłka nożna jest również grą błędów, odebrać piłkę można w sposób przypadkowy (niecelne podanie piłki rywala itd.).

Kompaktowe ustawienie zespołu oraz dobra organizacja gry w fazie bronienia spowoduje, że przewaga liczebna wokół piłki będzie ułatwiała jej odbiór. Kontratak jest więc skutkiem dobrego ustawienia w obronie (SKUTEK – kontratak – PRZYCZYNA – kompaktowe ustawienie zespołu).


  1. CO po odbiorze?

By móc wyprowadzić kontratak, każde kolejne działanie zawodnika z piłką, musi być skuteczne.

a) celne podanie po odbiorze.

b) początkowe prowadzenie piłki w wolne miejsce.

Niecelne podanie, zbyt długie prowadzenie piłki itd. będzie zmniejszało szanse na skuteczną kontrę, niezależnie od miejsca na boisku, co widać w poniższym filmie (Reprezentacja Niemiec)


2. GDZIE po odbiorze?

Bardzo często kontrujące drużyny próbują grać górną piłkę do najwyżej ustawionego zawodnika. Jest to bardzo skuteczna broń. Wyobraźmy sobie, że boczny obrońca wprowadza piłkę i ją traci. Za jego plecami tworzy się przestrzeń, w którą napastnik drużyny przeciwnej może wbiec.

Drugim, równie skutecznym sposobem, będzie zmiana sektora gry! W momencie straty piłki, dużo zespołów od razu doskakuje do przeciwnika najbliższymi zawodnikami (reakcja po stracie). Zawodnik który ją odebrał, naturalnie zostanie otoczony przeciwnikami. Zmiana sektora gry będzie świetnym sposobem na wyjście z zatłoczonej przestrzeni oraz minięcie dużej ilości zawodników.

 

W momencie odbioru widać, jak blisko Austriacy podchodzą do zawodnika z piłką. W pierwszym momencie, zawodnicy Portugalii podają do najbliższego zawodnika, po czym Renato Sanchez zmienia natychmiast sektor, gdzie mamy sytuację 1 na 1.


3. JAK PO ODBIORZE

Gdy już zawodnicy wyjdą celnym podaniem, bardzo ważna jest rola najbliższych zawodników. Podstawowym zadaniem będzie wyprzedzenie zawodnika z piłką, by dać mu opcję  podania i dalej zdobywać teren. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W takim przypadku trzeba dać mu wsparcie.

Nie należy zapomnieć o pozostałych zawodnikach z zespołu. Opcje są dwie:

a) odbudowanie pozycji (Inter za czasów Jose Mourinho).

b) skrócenie pola gry przez resztę zespołu.

Jeżeli pozostali zawodnicy nie zorganizują się w trakcie kontrataku swoich kolegów, może to narazić zespół na Re-kontrę. W poniższym filmie widać, jak zabójcze może być spóźnienie się pozostałych zawodników i obserwacja tylko tego, co się dzieje wokół piłki.

Brak dobrej organizacji w środkowym sektorze Reprezentacji Francji spowodował, że mogło to się przerodzić w utratę bramki,  pomimo  faktu, kontra była w 75% wykonana bardzo dobrze:

  1. Dobra organizacja gry w defensywie.
  2. Celne podanie po odbiorze.
  3. Wsparcie + wyprzedzenie zawodnika z piłką.
  4. Zakończenie akcji po drugiej stronie.
  5. Brak dobrej organizacji zawodników “pod” piłką.


WSPARCIE

Bardzo ważne jest również to, gdzie biegną zawodnicy bez piłki i w jaki sposób. Można biec po prostej… lecz nie zmienia to wtedy ustawienia przeciwnika i może okazać się problemowe dla partnera z piłką. W momencie w którym zmienia się kierunek biegu, powoduje to przemieszczenie się przeciwników (którzy i tak często biegną tyłem)  oraz luki między nimi. Zawodnik z piłką ma wtedy więcej wyborów.


Dobra organizacja kontrataku jest bardzo ważna ponieważ nie każdy odbiór i nie każda kontra kończy się bramką. Bardzo często nie da się od razu przejść na połowę rywala czy zrobić progres w grze. Często drużyny które w momencie odbioru nie mogą podać w przód lub zmienić sektor gry czy po prostu zabrakło wsparcia – utrzymują się przy piłce.

Utrzymanie piłki po odbiorze nie zagwarantuje Nam zdobycie bramki, ale unikniemy wtedy chaosu oraz oszczędzimy siły. Z perspektywy zawodników, bardzo złym w skutkach jest niecelne podanie zaraz po odbiorze. Na nowo trzeba się organizować w obronie i biegać za piłką.

 


Zapraszam do obejrzenia zabójczego kontrataku drużyny Chorwacji, który zakończył się zdobyciem bramki. Można zaobserwować wiele z zasad opisanych w tym artykule.

Przypominam, iż jest to jedynie analiza oparta na subiektywnej ocenie autora. Na koniec, wszystko zleży od wizji i pomysłu trenerów/trenerek na wszelkie działania na boisku.

“- Robimy wszystko, ale nie pracujemy nad grą z kontrataku. Ja nie gram z kontry. Nigdy nawet nie trenuję kontrataku. To nie jest moja koncepcja futbolu – powiedział Antonio Conte na konferencji prasowej.”