SAMOTNY NAPASTNIK – Ścieżki ruchów w fazie ataku.

12 maja 2017 1 przez Radosław Bella

W kolejnym artykule z cyklu „analiza okiem nie analityka” skupię się na pozycji napastnika. Bardzo często jedyny napastnik zdaje się być osamotniony. Przy dobrym poruszaniu, może on być jednak bardzo pomocną i skuteczną osobą dla zespołu, mającą ogromny wpływ na grę w fazie ataku. Od zawsze można zaobserwować, że napastnik chce być kłopotliwy dla obrońcy i odwrotnie. Poniżej zaprezentuję kilka zachowań, które może wykonywać jeden napastnik, jednocześnie manipulując dwójką środkowych obrońców, a nawet i całą linią obrony.


POZYCJA WYJŚCIOWA

Jak już pisałem w pierwszym artykule „Ścięcie 9”, pozycja wyjściowa jest u napastnika sprawą często kluczową. Ma ona ogromny wpływ na to, co będzie się dziać później. Bardzo często można zauważyć trzy rodzaje pozycji wyjściowych.

1/ Za ramieniem obrońcy – pomocne w trakcie dośrodkowań, ponieważ obrońca drużyny przeciwnej nie widzi jednocześnie piłki i napastnika (Cristiano Ronaldo w dwumeczu z Bayernem strzelił tak 3 bramki – np. wyskakując zza pleców Boatenga, który w ogóle nie kontrolował zawodnika Realu Madryt, co widać na filmie).

 

Obraz sytuacji problemowej

Bardzo kłopotliwe dla obrońcy, również będzie takie ustawienie napastnika w trakcie zmiany kierunku gry! Obrońca z jednej strony musi przesuwać za piłką, z drugiej strony jego napastnik idzie w drugim kierunku. Bez wzorowej komunikacji między obrońcami, takie ustawianie się jest bardzo niekomfortowe dla obrońcy, co widać na filmie.

Obrazek pokazuje, ścieżki ruchów obrońcy (za piłką) i napastnika (przeciwny do piłki).

 

2/ Między obrońcami – pomocne w wyjściu do gry. Odrywając się z tej pozycji, może (nie musi) wystąpić  sytuacja problemowa dla dwójki środkowych obrońców i środkowego pomocnika – kto ma wyjść za napastnikiem? Chwila zawahania powoduje spóźnienie w reakcji, co daje czas i miejsce napastnikowi np. na odwrócenie się z piłką.

 

 

 

 

 

3/ Pozycja „spalona” – bardzo skuteczna, jeżeli napastnik odpowiednio wcześniej wyjdzie z pozycji i skomunikuje się z zawodnikiem z piłką. Obrońcy są absorbowani już samą pozycją! Thomas Muller jest zawodnikiem który bardzo często pozostaje na pozycji spalonej, by w odpowiednim momencie „wyjść” po piłkę. Muller zaznaczony na żółto.

 

 

 

 

 


ŚCIEŻKI RUCHÓW

Bez prawidłowej pozycji wyjściowej można grać. Zapewne możemy znaleźć sytuacje, w których napastnik był w innej pozycji i np. strzelił bramkę lub nie stracił piłki. Pozycja wyjściowa ma jedynie ułatwić nam poszukiwanie miejsca i czasu.  Jak może się poruszać napastnik by pomóc sobie w grze?

  1. ATAKUJ PLECY LINII OBRONY – jeden z najczęstszych ruchów napastnika. Jest to wejście na piłkę prostopadłą

 

 

Gdy linia obrony przeciwnika jest wysoko, za plecami obrońców jest sporo miejsca. Ten koncept taktyczny można również nauczać w trakcie wyjścia do kontrataku.

 

 

 

2. RUCH OD I DO PIŁKI – bardzo pomocny w polu karnym rywala, szczególnie gdy obrońca kontroluje napastnika i dobrze go kryje. Napastnik w odpowiednim momencie musi odejść od piłki (tworzy sobie miejsce w które wbiegnie) i zaatakować wolną przestrzeń.

 

Napastnik Reprezentacji Chorwacji dwukrotnie rozszerzał swoje ustawienie w stosunku do piłki. W końcowej fazie akcji – poprzez swoje ustawienie – wyciągnął obrońce i stworzył sobie miejsca w które wbiegł. Zakończył akcję bramką.

Gdyby napastnik biegnie w jednej linii jest on przewidywalny dla obrońcy. Wtedy jest łatwy do kontrolowania. Obrazek pokazuje jak napastnik zmanipulował kryjącego go obrońce.

 

Nie jest to ruch, który wykonuje tylko napastnik. W trakcie dośrodkowań, obojętnie kto jest w polu karnym, może to sprawić duże kłopoty rywalom. Niesamowitym przykładem jest tutaj atakowanie pola karnego przez Reprezentację Włoch (film)

 

 

 

Czterech (!!!) zawodników po podaniu do prawego skrzydłowego, najpierw zrobili ruch przeciwny do piłki, by później zaatakować przestrzeń!!!

 

 

 

 

 

 

3. WEJŚCIE MIĘDZY OBROŃCÓW – Napastnik ustawiony między obrońcami, tworzy jednocześnie linie podania. Musi jednak być w pozycji otwartej po to, by minąć przyjęciem dwóch obrońców.  Przy dobrym przyjęciu piłki, może stworzyć sytuację 1 na 1 z bramkarzem.

 

 

 

Pozycja otwarta jest niezbędna dla pokazania partnerowi z piłką “na którą nogę” i w które miejsce chcę dostać piłkę.

 

 

4. RUCH DO PIŁKI – ruch napastnika w wolne miejsce, by otrzymać piłkę. Trzeba jednak ciągle mieć na uwadze, że w naszym ustawieniu jest jeden napastnik. Może zaistnieć sytuacja, że jeżeli napastnik zejdzie niżej (między linię obrony a linię pomocy przeciwników) a nikt nie wejdzie w jego miejsce (rotacja), napastnik otrzyma piłkę i… nie będzie możliwości podania zdobywającego.

 

 

Ruch napastnika do gry można rozpocząć praktycznie z każdej pozycji wyjściowej. W następnym filmie możemy zaobserwować Thomasa Mullera, który w każdej sekundzie myśli o swoim ustawieniu. Film przedstawia dwie bliźniaczo podobne sytuacje. W pierwszej fazie filmu jest on niewidoczny ponieważ jest na pozycji spalonej. Po wejściu w wolne miejsce (jego miejsce zajmuje kolejny zawodnik – Philipp Lahm).  W drugiej sytuacji widać, jak Muller wychodzi zza linii obrony do gry (z pozycji spalonej).

 

Ścieżek ruchu napastnika może być naprawdę wiele. Są to koncepty taktyczne, gdy wychodzimy w ustawieniu z jednym napastnikiem. W przypadku dwójki graczy z przodu, liczba opcji się zwiększa!

 

Gratuluję! Dotrwałeś/aś do końca 🙂 Niedługo kolejne artykuły!

“Macie myśleć i biegać! Niczego innego od Was nie wymagam. Jeżeli przestaniecie biegać, nie ma Was! Będziecie poza drużyną”

Pep Guardiola

 

Pragnę przypomnieć, że ten dział jest subiektywną oceną zaistniałych sytuacji na boisku. Jednocześnie zaznaczam, że nie znając założeń taktycznych lub indywidualnych zadań zawodników na dany mecz, ocena może być jedynie opinią, opartą na obserwacji autora blogu.

 

 


Źródła:

  1. Mecz Chorwacja vs Hiszpania – Mistrzostwa Europy 2016.
  2. Mecz Włochy vs Hiszpania – Mistrzostwa Europy 2016.
  3. Mecz USA vs Niemcy – Mistrzostwa Świata 2014
  4. “Herr Guardiola. Projekt Bayern”, Marti Pernarnau.
  5. www.coachdanwright.com – striker movements.