DLACZEGO OGRANICZAMY DOTKNIĘCIA?

20 marca 2017 2 przez Radosław Bella

„W piłkę nożną gra się głową, nogi są tylko narzędziem”. Andrea Pirlo

Jest to coś, co na pewno każdy z Was słyszał i stosował. Słynne zdanie Trenera/Trenerki, które pojawia się na każdym etapie szkolenia: „Gramy na 1 lub 2 kontakty”. Reguła lub ograniczenie mające na celu przyspieszyć grę, zachęcić zawodników do wymiany wielu podań, budować świadomość zawodników, czy inne założone przed treningiem cele. Nasuwają się jednak dwa pytania: Czy jest to dobra reguła do rozwijania decyzyjności w grze? Czy zamiast rozwijać świadomość zawodników przypadkiem nie ograniczamy naszych podopiecznych?


Redakcja Keepitonthedeck: „ Why do we limit touches in training?”                                                                                       Źródło: http://keepitonthedeck.com/blog/2016/9/2/is-limiting-touches-counter-productive
Foto: http://keepitonthedeck.com/blog/2016/9/2/is-limiting-touches-counter-productive


Przemyślmy dokładnie ten temat. Mówimy o ograniczeniach, które dotyka młodych piłkarzy na etapie, w którym najlepiej i najszybciej jest rozwinąć inteligencje w grze i proces podejmowania decyzji. Co tak naprawdę skłoniło mnie do napisania o tym? Sytuacja z turnieju. W kwietniu zeszłego roku zespół młodzieżowy FC Barcelona ze słynnej La Masia, był na jednym z większych turniejów w Irlandii.  Miałem okazję śledzić ich poczynania w trakcie całego ich pobytu.

Przed meczem, jeden z Trenerów Barcelony bacznie obserwował rozgrzewkę jednego z zespołów Irlandii. Nie mógł ukryć swojego zdziwienia, kiedy zespół przeciwny grał pod koniec rozgrzewki grę 7na7 na „2 kontakty”. Scena, która najbardziej zaskoczyła Trenera Barcelony miała miejsce na środku boiska, kiedy zawodnik przedryblował przeciwnika i wyszedł w wolne miejsce z piłką…stracił ją. Trener zarządził rzut wolny dla drugiego zespołu z powodu nadmiaru dotknięć piłki przez zawodnika.

Nie wiele myśląc podszedłem do Trenera Barcelony i przy pomocy tłumacza zapytałem, co o tej sytuacji myśli. Odpowiedź była bardzo inspirująca. Stwierdził, że widzi bardzo dużo klubów, które nie tylko używają tej reguły w rozgrzewce, ale również stosują takie gry, jako główny środek treningowy. Zapytał mnie tylko: „Po co ta reguła u dzieci?”. Mówił dalej: „W tej grze musisz podejmować mnóstwo decyzji w ułamku sekundy. Czy dryblować? Czy podać? Czy strzelić? By móc szybko podejmować decyzje, musisz mieć wachlarz możliwości. Ograniczając te możliwości nie stworzysz środowiska, w którym zawodnik ma wybór. Ty mu go narzucasz. W Barcelonie nie podejmujemy decyzji za zawodników. Jest to najważniejsza zasada w naszej Akademii”.

Limity dotknięć są postrzegane jako ograniczenie. I ograniczeniami pozostaną, ponieważ odbierają możliwości. Jeżeli powiesz dziecku, że ma tylko jedno dotknięcie, to może on tylko podać. Strzelać będą bardzo rzadko, czyli stwarzamy środowisko, które nie sprzyja  zdobywaniu bramek! Przy dowolności  zawodnik sam będzie decydował czy ma strzelać, dryblować czy podać. Wtedy i My, Trenerzy możemy rozpoznać ,czy dziecko podejmuje skuteczne decyzje. Zabierając decyzyjność, jak zbadasz czy dana decyzja była słuszna? Dziecko musi zaadoptować dane rozwiązanie do tego, co się dzieje dookoła. Dając limit dotknięć, dajemy tylko jedne rozwiązanie do każdej sytuacji.

Ta sytuacja dała mi do myślenia. Chciałbym usłyszeć Waszą opinię na ten temat.  Czy naprawdę gra na „1 lub 2 kontakty” rozwija zawodników? Czy sprawia, że szybciej myślą czy raczej szybciej wykonują zadanie jakie im nakreślamy? Czy uczą się wtedy kreatywności czy raczej ograniczamy ją na korzyść szybszej gry, bez jej zrozumienia? Czy może bardziej uczy pozbywania się piłki niż grania w nią?

Drybling jest naturalną częścią tej gry. Tak samo jak podanie. Dzieci potrzebują jednego i drugiego, by zrozumieć grę. Kiedy i który element wykorzystać. Każda sytuacja na boisku się różni, więc rozwiązania również będą się różnic. Budując świadomość i szybkie podejmowanie decyzji potrzebne jest środowisko, w którym możemy przetestować wszystkie te elementy.