Nauczanie taktycznej kreatywności

Nauczanie taktycznej kreatywności

20 lutego 2017 1 przez Radosław Bella

Zawsze byłem zafascynowany tym, jak zawodnik postrzega grę, jak ją widzi i jak na nią „odpowiada”/reaguje. Jaki proces zachodzi, gdy sytuacje w grze dynamicznie się zmieniają oraz jaki to ma wpływ na zmianę moich decyzji. Niesamowitym również zdaje się być elastyczny proces decyzyjny, który zachodzi w głowie zawodników – dostosowanie decyzji do nieustannie zmieniającego się otoczenia. Zmiana decyzji w oparciu o nowe fakty, zaistniałe w danej sytuacji. Niesamowite…
Daniel Memmert: „Teaching tactical creativity”. Wnioski wyciągnięte po przeczytaniu wywiadu z Danielem Memmertem – autor książki “Teaching tactical creativity in Sports”.

 


Oryginalny tekst: https://footblogball.wordpress.com/2015/07/31/teaching-tactical-creativity-dr-daniel-memmert/

Foto: http://www.peprn.com/2015/9/the-six-ds-of-tactical-creativity.aspx


 

Dochodzę do wniosku, że kluczem do zrozumienia tak skomplikowanego, a jakże szybkiego procesu, jest zrozumienie dwóch wymiarów: technicznego i taktycznego. Zrozumienie tego, że one nigdy nie działają w odosobnieniu. Te wymiary są odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Rozwój tych umiejętności jest procesem ciągłej adaptacji do każdej kolejnej akcji. Zawodnik w aktualnej akcji…znajduje się tylko raz w życiu. Ta akcja nigdy się już więcej nie powtórzy w ten sam sposób (w takich samych okolicznościach). Czy zatem warto pojmować trening techniczny i taktyczny jako dwie osobne części?

Kluczowym elementem standardowego programu szkolenia jest skupienie się na pozbawionych kontekstu umiejętnościach (umiejętności pojmowane są jako zaprogramowane bity, które później w połączeniu stanowią całość). Osobiście kwestionuję ten rodzaj treningu, ponieważ zawodnik musi zaadoptować umiejętności do każdej sytuacji, w której się znajduje. Skoro każda sytuacja jest inna, to czy zawodnik będzie podejmował te same akcje i rozwiązywał je tym samym sposobem?         Przykład: Każde dośrodkowanie będzie inne ponieważ zawsze inna jest sytuacja w polu karnym!

Kluczowym punktem szkolenia są formy gry w sesjach treningowych, które „bezpośrednio rozmawiają z zawodnikami”. Przenośnia ta jest bardzo dobra, ponieważ wielu Trenerów i Trenerek stara się zwrócić uwagę na różne sytuacje za pomocą instrukcji do zawodników. Instrukcje te zawężają krąg zainteresowanych szczególnie wtedy, gdy Trener/Trenerka zatrzymuje grę i udziela instrukcji tylko jednemu zawodnikowi. Nawet instrukcje głoszone do grupy dalej nie obejmą wszystkich zawodników (różny poziom skupienia). Z tego powodu kluczowym jest, by to gra „rozmawiała z zawodnikami”. Oznacza to, że feedback bezpośrednio pochodzi od gry. Ograniczenia są wystarczająco dobrym Trenerem, by zawodnik wiedział jaki popełnił błąd lub kiedy wykonał akcję na jakiej nam zależy.

Musimy dokładnie pilnować tych ograniczeń: strefy, zasady gry, liczba zawodników, wymiary i kształt boiska. To środowisko sprawi, że zawodnicy będą w stanie rozwiązać problemy taktyczne w lepszy sposób, ponieważ poprzez ograniczenia nakierujemy ich na rozwiązanie. Przykład – chcemy trenować zmianę kierunku ataku. Tworzymy boisko względnie krótkie, ale szerokie z czterema bramkami. Już same ograniczenia tworzą środowisko do zmiany strony gry. Informacje zwrotną da gra!!! Na podstawie tych ograniczeń!!! Niekoniecznie Trener krzyczący z linii bocznej.

Ważne jest, aby zawsze dawać zawodnikom wyzwanie – poznawcze wyzwanie! Zawodnicy muszą zawsze pragnąć odkrywać nowe rozwiązania mając na względzie ograniczenia zastosowane w organizacji gry. Jeżeli zawodnicy odkryją x rozwiązań, wtedy łatwiej im będzie przełożyć wszystko na mecz.

Izolowany trening techniki powoduje, że zastosowaną w tym ćwiczeniu technikę nie wiadomo gdzie zastosować – niemożliwe jest odniesienie tej techniki do danej sytuacji. Wiemy z badań, że trening wyizolowanej techniki nie jest tak skuteczny, jak trening techniki oparty o sytuację taktyczną (trening taktyczno-techniczny). Technika piłkarska jest odpowiedzią na podjętą decyzję, której brakuje w treningu wyizolowanym. Technika w piłce nożnej jest egzekucją decyzji, a nie egzekucją techniki. Zawodnicy, by zrozumieć jaką technikę mają zastosować muszą doświadczyć sytuację, w której ewentualnie można by jej użyć. Kreatywność techniczno-taktyczna bierze się z odkrywania! Tylko kompleksowe środowisko (gry oraz sytuacje meczowe) pozwalają generować niespodziewane sytuacje, a za tym muszą przyjść niespodziewane pomysły.

Jak powiedział Fabio Cannavaro: „Gra Lionela Messiego udowadnia Nam, że istnieje w zawodowym futbolu spontaniczność oraz pomysłowość zaczerpnięta z gry na ulicy”. Wtóruje mu Kobe Bryant: „jest to zawodnik, który ciągle pokazuje mi rzeczy, których nigdy wcześniej nie widziałem w trakcie meczu piłkarskiego”.

Trenerzy oraz kluby powinni ciągle szukać innowacyjnych forma nauczania, by rozwój zawodników stał na najwyższym z możliwych poziomów. Kreatywność taktyczna przez lata była anonimowa lub… zaniedbywana. Uważamy, że kreatywność taktyczna będzie odgrywała coraz większą rolę w piłce nożnej. Poszukiwanie nowych rozwiązań, dostosowanie gry pod przeciwnika oraz elastyczne ustawienia w trakcie gry mogą nam sugerować, że zawodnik na najwyższym poziomie będzie musiał się dostosowywać do wielu pomysłów Trenerów i Trenerek. Szkolenie zawsze będzie oparte na indywidualnościach – w kontekście gry zespołowej. W niedalekiej przyszłości Trenerzy będą decydować, który z zawodników szybciej dostosowuje się do strategii na dany mecz. Na bazie tego będzie prowadzona selekcja: który z zawodników będzie w stanie lepiej dostosować się do nowych pomysłów i realizować je na wysokim poziomie.

Trzeba pamiętać, że kreatywność to nie to samo, co inteligencja boiskowa! (o tym kiedy indziej na blogu). W skrócie: są to dwa różne terminy. Inteligencja boiskowa pozwala zastosować wyuczoną rzecz w odpowiedniej sytuacji oraz w odpowiednim czasie. Kreatywność z kolei powstaje na bazie inteligencji. Spośród trzech wyuczonych rozwiązań…zastosuję czwarte! Jak często Twój zawodnik zaskoczył Cię danym zagraniem? Jak często złapałeś się ze zdziwienia za głowę w trakcie treningu? To gra podpowiada im co mają zrobić! Piłka nożna!

PS Trenerze… tego nigdy byś nie nauczył, ale dzięki Tobie zawodnik sam się tego nauczył!!!

Kreatywność i innowacyjność – to dwa elementy, które powinny na stałe wejść w programy szkolenia w każdym klubie. Powinniśmy je zintegrować z każdym komponentem naszej filozofii.