“Mania” posiadania piłki

“Mania” posiadania piłki

31 stycznia 2017 0 przez Radosław Bella

Przez ostatnich parę lat, hiszpański styl gry wysyłał wiadomość całemu światu – trzymaj piłkę!!! Ich treningi/lekcje odnosiły się do pokazania jak ważne jest posiadanie piłki, co miało ogromny wpływ na cały piłkarski świat.


John Cartwright „Ball possession “mania””.

Oryginalny tekst https://keeptheball.wordpress.com/2012/06/18/ball-possession-mania/#more-898

Foto: http://blogs.thescore.com/counterattack/2012/11/08/the-story-so-far-%E2%80%94-november-8th-the-tears-of-rod-stewart/


Od teoretyków, poprzez prasę i publiczną opinię wzrosła dyskusja na temat znaczenia częstszego posiadania piłki w trakcie gry.  Jednak to, co coraz częściej widać w meczach, jest to naśladowanie tego stylu gry oraz mierna próba kopiowania posiadania piłki przez nieodpowiednio wyszkolonych piłkarzy. Trzeba zrozumieć, że hiszpański styl gry, jak i Barcelony co oczywiste, jest skutkiem oraz kumulacją wielu lat oddania się pewnej praktyki. Ich zawodnicy byli przez wiele lat szkoleni w zakresie umiejętności oraz zachowań taktycznych pomocnych do utrzymywania się przy piłce, ale nawet z wieloletnim rozwojem tego stylu gry, wciąż napotykają na problemy w przeciwstawianiu się wysokim wymaganiom gry oraz drużynom które są liczniej ustawiane w defensywie.

Wielkie wyzwanie dla drużyny, które prezentuje styl  oparty na utrzymywaniu się przy piłce jest oczywiste – zdobywanie pola gry nie może być zaniedbywane. Mania podanie-podanie- podanie, którą widzimy coraz częściej staje się niepokojącą cechą,  ponieważ nie wykorzystuje ona penetrujących podań, czyli jednej z nie wielu okazji oraz możliwości do zdobywania pola gry. Okazuje się, że obrońcy – którzy zazwyczaj mają mniejsze umiejętności indywidualne – częściej posiadają piłkę, niż zawodnicy bardziej inteligentni i kreatywni grający „wyżej”. Zwiększony czas z piłką u obrońców jest zbyt często wykorzystywany w negatywny sposób: podania do tyłu i wszerz boiska,  nawet jeśli bardziej korzystne (i możliwe!) jest podanie zdobywające.

Jest to nadmierne poleganie na utrzymywaniu się przy piłce. Jest to choroba, której objawy to podawanie tylko do najbliższego partnera, do boku lub do tyłu. Nadużywa się tej gry, zamiast prowadzić jej kierunek bliżej bramki przeciwnika.

Jestem pasjonatem utrzymywania się przy piłce, ale chyba tak rozumiane przez wielu trenerów posiadanie piłki jest nudne i może być  kamuflażem dla słabej jakości gry danego zespołu.

Okres w którym posiada się piłkę musi być ściśle zintegrowany z zdobywaniem pola gry za pomocą wielu podań do przodu oraz z zawodnikami którzy są w stanie zauważyć luki w obronie przeciwnika, uruchamiając jednocześnie liczne linie podań. W połączeniu z prowadzeniem piłki do przodu, można również ustawić różne warianty ustawienia (trójkąty, romby itd.)

Nawet świetny zespół Barcelony potrzebuje „zastrzyku” zmiany do ich stylu gry, by rozwiązywać wiele problemów takich jak „zaparkowany autobus przeciwnika”.

W naszej organizacji (Premier Skills) zawsze byliśmy świadomi znaczenia posiadania piłki, która pozwala na zdobywanie pola gry. Znaczenie świadomości przestrzeni ma ogromne znaczenie dla rozwoju młodych zawodników i wprowadzamy ten aspekt już na początku procesu nauczania. Umiejętności oraz podejmowanie decyzji jest również wymagane już na starcie w naszym programie.

Niezmierne ważne jest to, żeby młodzi zawodnicy byli zdolni do posiadania piłki ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Aktualny trend który się nazywa „mania posiadania piłki” zaraża naszą grę i należy go postrzegać negatywnie – jako kamuflaż dla ubogich w umiejętności zawodników oraz standardów gry!!!